reklama

Kudlička o Balnerově rekordu: Dlouhého trvání mít nebude

Jan Kudlička. Jan Kudlička. autor: Milan Kammermayer
Rozhovor s tyčkařem Janem Kudličkou.

Praha - Na mítinku v Baku, uspořádaném v rámci Evropských her, vytvořil tyčkař Michal Balner nový český rekord výkonem 582 centimetrů. Po dvanácti letech má tak tato disciplína po Adamu Ptáčkovi nového premianta.

V poslední době se přitom více věřilo Janu Kudličkovi, který k vytvoření českého maxima měl hned několikrát velice blízko a na některých neoficiálních exhibicích se mu to i podařilo.

„Gratuluji svému tréninkovému kolegovi, ale myslím si, že nový rekord dlouhého trvání mít nebude,“ netajil Kudlička v rozhovoru pro Aktuálně.cz svůj názor.

Nemrzí vás, že po několika vašich pokusech se do rekordních tabulek zapsal někdo jiný?

Původně jsem měl v Baku také startovat, ale po vyčerpávající soutěži na mistrovství Evropy družstev v Řecku jsem tento mítink musel vynechat. Byla to určitě výborná soutěž ve vynikajících podmínkách. Vždyť 582 centimetrů stačilo jen na čtvrté místo. Nemohu říci, že mě Michalův rekord mrzí, spíš je to pro mě větší motivace, než dosud.

Nějaká osobní rivalita tedy nehrozí?

V žádném případě. Máme stejného trenéra a oba oblékáme dres Dukly, takže jsem jen rád, že Michalovi se začalo dařit. Na mezinárodní scéně se to ve dvou lépe táhne a jde přece o dobrou reprezentaci české atletiky, o srovnávání se světem. Ostatně náš vztah nejlépe dokumentuje sázka týkající se účasti na olympijských hrách.

O jakou sázku jde?

Do Ria mohou jet po splnění limitu, který je 570 centimetrů, tři tyčkaři. Pokud by se mi to nepodařilo, tak úspěšnému Michalovi koupím bednu šampaňského. A naopak. Přál bych si však, abychom do Brazílie jeli oba a ještě se k nám přidal nějaký talentovaný mladík.

Co o vaši formě napověděl šampionát v Řecku?

Začátek sezony nebyl podle mých představ, ale po užitečném soustředění přišlo viditelné zlepšení. S výsledky v posledních třech závodech jsem spokojený. V Řecku jsem měl dokonce na výšce 585 centimetrů dva nadějné pokusy. Na mém výkonu se však už podepsala únava, neboť soutěž trvala velice dlouho a navíc ve velkém vedru. Cítím, že v dobrých podmínkách je v mých silách a možnostech i současný rekord překonat.

Jaký je váš nejbližší program?

V sobotu nebudu chybět na mistrovství republiky v Plzni a ve středu 1. července bych rád potvrdil dobrou formu na tradiční Pražské tyčce, na níž je vždy báječná divácká kulisa. Není vyloučeno, že 11. července se zúčastním mítinku v Německu a o týden později na Diamantové lize v Monaku. O těchto dvou startech se však ještě rozhodne po poradě s trenérem. A pak už začnu s pečlivou přípravou na mistrovství světa, které se koná koncem srpna v Pekingu. Nejlepší světoví tyčkaři podávají pravidelně kvalitní výkony, takže už dnes je téměř jisté, že zdolání laťky na výšce 580 centimetrů na medaili stačit nebude. A její zisk by byl skvělou vizitkou na cestě do olympijského Ria.

reklama