reklama

Kunratická osudově přitahuje. Znamená život i smrt

Na Hrádek vede strmá stezička, vzhledem k listopadovému termínu často plná bláta a kluzkého listí. Obdivuhodný výkon od každého veterána, jenž tento úsek zdolá. Na Hrádek vede strmá stezička, vzhledem k listopadovému termínu často plná bláta a kluzkého listí. Obdivuhodný výkon od každého veterána, jenž tento úsek zdolá. autor: Internet
Výběh na Hrádek je tradiční, ale i bolestivý a osudný

Praha - Jubilejní 75. ročník legendárního přespolního závodu Velká kunratická, měl vejít do dějin.

Poprvé si totiž  mohly hlavní závod dlouhý 3100 metrů a obsahující pověstný výběh na Hrádek, vyzkoušet oficiálně i ženy.

Doposud jim to bylo odepíráno s poukazem na omezené kvóty závodníků, kteří se kolem Hrádku v chráněné krajinné oblasti mohou pohybovat.

Čtěte více:

Kvóty se zvýšily a ženy mohly na start. Historicky první vítězkou se stala Helena Randáková  z ČZU Praha.

Zdolání tratě jí trvalo o plné tři minuty déle než nejrychlejšímu muži v cíli, Petru Pechkovi z Kerteamu, jenž dorazil za rovných 12 minut.

Kunratická se nakonec proslavila smutně

Historicky první závod žen přes nejvyšší  bod kunratické trati však zastínila smutná událost. I v ní hrál klíčovou roli kopec na Hrádek.

Při jeho zdolávání totiž zemřel pětasedmdesátiletý veterán Karel Doleček.

Aktivní pamětník 28 ročníků závodu do cíle toho devětadvacátého již nedorazil.

Náhoda tomu chtěla, že krátce za ním startoval běžec-lékař. Ale i přes jeho dlouhé snahy o okamžitou resuscitaci veterán zemřel na selhání srdce.

Příští rok by tradiční závod běžel potřicáté.

Karel Doleček byl celoživotní sportovec. Kromě přespolních běhů se soustavně věnoval závodům v orientačním běhu a pravidelně běhal na lyžích Jizerskou padesátku.

O zrádném prudkém stoupání na Hrádek se mezi veterány žertuje, že tento úsek nelze vyběhnout, nýbrž jen „vychvátat".

Závodník nebyl nejstarší

Atletičtí veteráni Pro atletické veterány znamenají závody ten pravý život, společenská setkání i těžko měnitelný životní styl. Foto: Zuzana Hronová

Kunratická se dostala i  do médií, která se o přespolní běhy normálně nezajímají.

Objevily se i mylné informace, že šlo o nejstaršího účastníka závodu.

Ročník 1933 přitom zdaleka k nejstarším nepatří a ani 28 účastí není rekordní počet.

Oba rekordy drží ze zúčastněných borců Jiří Horáček. Narodil se v roce 1924 a letos se postavil na svůj jubilejní 60. start. Na hrudi měl jedničku, startovní čísla se totiž u veteránů řadí podle počtu účastí.

Starší než Doleček je i šéf atletického svazu veteránů Karel Matzner, jenž se rovněž nedělního klání účastnil a jenž se narodil v roce 1929.

Čtěte více: Šéf starých atletů: Co vydrží jeden, nevydrží druhý

Kunratická magicky přitahuje

Na diskusním fóru veteránských stránek Velké kunratickése před závodem objevil příspěvek jednoho z veteránů:

„Každý rok si říkám, že je to naposledy, ale každý další rok se stejně se postavím na start, potoky a kopce vychvátám a v cíli umírám s přesvědčením, že to již nepoběžím. Čím to je?"

Pavel Frček, statistik závodu a další z aktivních veteránských běžců, mu odpověděl:

„Kdo jednou podlehne kouzlu VK, tak se tam jednou provždy vrací, jakkoliv má podobné pocity, které uvádíš. Proč myslíš, že ve statistice běhu figuruje už více než 700 běžců, kteří ji běželi více než dvacetkrát a ten se startovním číslem 1 ji letos poběží již po šedesáté?"

reklama