Kuzněcovová vyřadila i Šafářovou a je ve čtvrtfinále

2. 6. 2014 20:30
Rafael Nadal postoupil na French Open do čtvrtfinále a zaznamenal rekordní 32. vítězství na tomto turnaji v řadě.
Lucie Šafářová stejně jako před šesti lety práh osmifinále v Paříži nepřekročila, Ruska Kuzněcovová jí nedala šanci. | Foto: Reuters

Paříž - Poslední české tenistce v pavouku dvouhry na French Open Lucii Šafářové stejně jako Petře Kvitové ukončila pouť turnajem Ruska Světlana Kuzněcovová, šampionka Rolland Garros z roku 2009, která v osmifinále vyhrála za hodinu a 20 minut v poměru 6:3 a 6:4.

Šafářová se tak do druhého grandslamového čtvrtfinále v kariéře po účasti mezi nejlepší osmičkou na Australian Open 2007 neprobojovala. Kuzněcovová, v 28 letech o rok starší a v žebříčku o čtyři místa níže (28.), totiž hrála skvěle a soupeřce moc šancí nedala.

Zápas jsme sledovali v online reportáži ZDE.

"Měla jsem pomalejší začátek, konec jsem hrála dobře, ale ona byla lepší," citoval Šafářovou server iDnes.

"Ve druhém setu byla šance. Ona začala dobře, já jsem byla trochu pomalejší, vadily mi její liftované forhendy do mého bekhendu, přes to mě tlačila. Začala jsem hrát za stavu 2:4 hodně dobře. Bohužel za stavu 4:4 dobře zaservírovala, pak to byl dlouhý game a bohužel zahrála lépe," dodala.

Šafářová udělala až příliš mnoho chyb

První set rodačka z Petrohradu získala za 34 minut, třikrát sebrala Šafářové servis a také v úvodu druhé sady měla výrazně navrch. Česká fedcupová reprezentantka přišla po dvojchybě opět o podání a následně prohrávala už 0:3.

Vrátila se však do zápasu, vyrovnala až na 4:4, jenže závěr patřil Kuzněcovové. Druhý mečbol jí pomohla Šafářová proměnit úderem do sítě.

Nevynucených chyb brněnská rodačka nasbírala 23 oproti 13 Kuzněcovové. Již postupem do 4. kola na Roland Garros vyrovnala Šafářová své maximum z roku 2007.

Posledním českým zástupcem v singlu zůstal Tomáš Berdych, jenž bude v úterý bojovat o semifinále s Lotyšem Ernestsem Gulbisem.

Kuzněcovová narazí na Halepovou

Čtvrtfinále v Paříži si naopak poprvé zahraje Rumunka Simona Halepová, turnajová čtyřka.

Nejvýše nasazená tenistka, jež se drží v soutěži, zvítězila nad Američankou Sloane Stephensovou 6:4, 6:3 a v boji o semifinále se utká právě s Kuzněcovovou, která má na kontě grandslamový titul ještě z US Open 2004.

Ze hry venku je turnajová šestka Jelena Jakovičová. Srbská tenistka nestačila na loňskou semifinalistku a předloňskou finalistku Saru Erraniovou z Itálie.

Po prohře 6:7 v prvním setu, který trval 81 minut, Jankovičová ztratila druhou sadu v poměru 2:6. Erraniovou příště čeká Němka Andrea Petkovicová.

Nadal překonal vlastní rekordní šňůru

Španělský tenista Rafael Nadal vyhrál na Roland Garros rekordní 32. zápas za sebou.

Osminásobný šampion pařížského grandslamu dnes v osmifinále porazil Srba Dušana Lajoviče hladce 6:1, 6:2, 6:1 a jeho dalším soupeřem bude ve středu ve čtvrtfinále krajan David Ferrer, kterého zdolal v loňském finále.

Lajovič při své premiéře v hlavní soutěži French Open neztratil v předchozích třech utkáních ani set, ale proti světové jedničce byl bez šance. Nadalovi podlehl 83. hráč žebříčku po jasném průběhu zápasu za hodinu a 33 minut.

"Odehrál výborný turnaj," pochválil španělský favorit třiadvacetiletého soupeře. "Hrát poprvé na tomhle dvorci pro něj nebylo jednoduché, ten kurt (Philippa Chatriera) je hodně velký. Se svojí hrou jsem byl spokojený. Dařilo se mi kontrolovat výměny od základní čáry, to je pro mě hlavní."

V repríze finále čeká Nadala Ferrer

Nadal překonal o jedno utkání vlastní rekordní vítěznou sérii na Roland Garros. V roce 2009 v osmifinále ukončil jeho neporazitelnost v Paříži po 31 zápasech Švéd Robin Söderling. Nikdo jiný sedmadvacetiletého Španěla na turnaji nikdy nezdolal.

Ve středu se o to bude snažit Ferrer, který má sice s třináctinásobným grandslamovým šampionem velmi nepříznivou bilanci 6:21, ale letos v dubnu ho poprvé po deseti letech dokázat porazit na antuce ve čtvrtfinále v Monaku.

"Na zápas s Davidem se těším, bude to těžké. Půjde do zápasu s velkým sebevědomím," uvedl Nadal.

"V Monte Carlu to bylo na dva vítězné, tady je to grandslam a hraje se na tři vítězné, takže to bude jiný zápas. Vím, jak na něj hrát a musím podat výborný výkon, abych měl šanci. Jinak to nepůjde."

Pátý nasazený Ferrer postoupil do čtvrtfinále po čtyřsetové výhře nad Kevinem Andersonem z JAR.

Bratři Bryanovi vypadli

O největší favority přišla čtyřhra mužů, neboť obhájci titulu a nasazené jedničky Bob a Mike Bryanové podlehli Španělům Marcelu Granollersovi a Marku Lópezovi.

Američané podlehli 4:6, 2:6 a třetí triumf na Roland Garros po letech 2003 a 2013 nepřidají. Držitelé 15 grandslamových titulů budou chybět na turnajích velké čtyřky ve finále potřetí v řadě.

Výsledek:

Muži:

Dvouhra - 4. kolo:

Nadal (1-Šp.) - Lajovič (Srb.) 6:1, 6:2, 6:1, Ferrer (5-Šp.) - Anderson (19-JAR) 6:3, 6:3, 6:7 (5:7), 6:1, Murray (7-Brit.) - Verdasco (24-Šp.) 6:4, 7:5, 7:6 (7:3), Monfils (23-Fr.) - García-López (Šp.) 6:0, 6:2, 7:5.

Ženy:

Kuzněcovová (27-Rus.) - Šafářová (23) 6:3, 6:4, Halepová (4-Rum.) - Stephensová (15-USA) 6:4, 6:3, Erraniová (10-It.) - Jankovičová (6-Srb.) 7:6 (7:5), 6:2, Petkovicová (28-Něm.) - Bertensová (Niz.) 1:6, 6:2, 7:5.

Čtyřhra - 3. kolo:

Peschkeová, Srebotniková (4-ČR/Slovin.) - Kanepiová, Panovová (Est./Rus.) 6:3, 6:1.

Juniorky:

Dvouhra - 2. kolo:

Vondroušová - Fettová (Chorv.) 6:3, 6:2, Vichljancevová (Rus.) - Heinová 2:6, 6:4, 6:4.