reklama

Kvitová i Berdych v laufu. Česku chybí málo ke splnění snů

Petra Kvitová. Petra Kvitová. autor: Reuters
Česká republika zažívá v bílém sportu úžasné roky pozlacené triumfy v týmových soutěžích, zároveň ale v ryze individuálním sportu momentálně excelují obě největší hvězdy českého tenisu.

Praha - Tenisová pohádka nekončí. Česká republika zažívá v bílém sportu úžasné roky pozlacené triumfy v týmových soutěžích, zároveň ale v ryze individuálním sportu momentálně excelují obě největší hvězdy českého tenisu.

Petra Kvitová po téměř dvouměsíčním odpočinku propustila kondičního trenéra Alexe Stobera a po krátkém rozkoukávání na neoblíbené antuce famózním způsobem ovládla turnaj masters v Madridu, když se blýskla především suverénní a historicky první výhrou nad královnou Serenou Williamsovou.

Tomáš Berdych, který rovněž oranžový povrch rozhodně nepovažuje za svůj nejmilejší, zase došel v Monte Carlu do finále a v Madridu do semifinále. A doslova na dosah má premiérový průnik mezi nejlepší čtyři tenisty světového rankingu. Čechům chybí velice málo ke splnění dalšího velkého snu, mít v mužské i ženské kategorii zástupce v nejlepší čtveřici.

Před druhým grandslamovým turnajem sezony, pařížským Roland Garros, jsou obě české hvězdy ve výborné formě, která jim nemůže dávat menší cíle než útok na grandslamový titul. Kvitová touží prosadit se poprvé jinde než na travnatém Wimbledonu. Berdych už roky mocně usiluje o svůj premiérový úspěch na turnajích velké čtyřky. Mají Češi šanci?

Berdych to bude mít s grandslamem těžké

"Oba teď hrají výborně, o tom není pochyb. Ale pozor, grandslam je grandslam. To, že Petra smetla soupeřky v Madridu, rozhodně neznamená, že teď vyhraje i v Paříži. Její styl je předurčený k tomu, že přináší určité výkyvy," řekl serveru Aktuálně.cz tenisový expert František Pála.

"U Tomáše Berdycha je to ještě složitější, vzhledem k tomu, do jaké tenisové generace se narodil. Když bude čtvrtý na žebříčku, může dostat Djokoviče až v semifinále, to je dobré. Ale když budou za ním třeba Nadal nebo Murray a dostane je ve čtvrtfinále, nebude to pro něj o nic jednodušší," vysvětlil Pála.

Petra Kvitová udělala podle jeho názoru dobře, že se ve chvíli, kdy cítila únavu, úplně vytratila ze světového okruhu. "Je sice mladá, ale od sedmnácti je na túře. Je to zápřah a ona měla vždy určité problémy s váhou. A po nástupu nového kondičního trenéra dostávala hodně zabrat, muselo to být hodně náročné. U ní je lepší si odpočinout, pokud ji to jen trochu nebaví," přišel se svým názorem otec současného fedcupového kapitána Petra Pály.

Česká jednička si před pauzou navíc velmi přesně spočítala, že vynechání několika turnajů pro ni nebude mít žádný fatální vliv. "Věděla, že tam jsou mezery v žebříčku jak pod ní, tak nad ní. Bylo jí jasné, že zůstane stejně čtvrtá," upozornil expert.

Výhra nad Serenou zvýší sebevědomí

Kvitové extrémně pomohlo, že svůj návrat na kurty zahájila ve Fed Cupu. "To miluje, cítí se tam nejlépe, všichni se o ní starají, má dokonalý servis. A ještě to v reprezentaci umí, fanoušci ji pohánějí dopředu. Začátek byl těžký, nevěřila si, bolely ji nohy, byla hodně zadýchaná. Ale zvládla to," popsal Pála semifinálový duel proti Francii, který rodačka z Bílovce dvěma singlovými výhrami zařídila.

Přechod na antuku pak nebyl jednoduchý, ve Stuttgartu Kvitová vypadla už v prvním kole. V Madridu ale zvládla dvě úvodní těžká kola proti papírově slabším soupeřkám a pak už její forma stoupala to hvězdných výšin. Podle Františka Pály může být vítězství nad Serenou Williamsovou obrovskou vzpruhou pro sebevědomí pětadvacetileté tenistky.

"Říká se, že jsou dvě skupiny tenistek. Serena a ty ostatní. Petra se touhle výhrou může posunout ještě dál, ještě výš. Je to obrovský úspěch a to získané sebevědomí pak bylo vidět ve finále, kdy naprosto zdemolovala Kuzněcovovou."

Když jí to tam padá, může porazit každého

Pála zná Kvitovou od jejích šestnácti let. A nedokáže si představit, že by hrála jiným než svým vyhlášeným agresivním a riskantním stylem. "Mám hrozně rád její hru. Chápu, že pro fanoušky to může být někdy na nervy, když jí to tam nepadá. Ale ona nemůže hrát nic jiného. Není to Radwaňská, která se na kurtu vznáší a doběhne všechno," vysvětlil bývalý nehrající kapitán daviscupového týmu.

"Jde o to, že když jí to tam padá, může porazit každého. Ostatní to cítí, že jí to jde, a mají k ní velký respekt," dodal Pála. Rozchod s kondičním trenérem Stoberem podle něj určitě souvisí s přestávkou, kterou si Kvitová před nedávnem vybrala.

"On je celkem slavný, ale možná bude takový, že vše musí být podle něj. Možná se nestaral moc o to, co potřebuje konkrétně Petra. Je možné, že ji zatavil, že to prostě s přípravou přehnali," vyslovil spekulaci František Pála.

Berdychovo čtvrté místo? Velká událost

Co se týče Tomáše Berdycha, označuje tenisový trenér jeho vzestup na páté místo světového žebříčku za senzaci. Ta může být ještě znásobena postupem na čtvrtou pozici, na Raonice totiž český hráč ztrácí jen dvacet bodů a Kanaďan v Římě startovat nebude kvůli zranění.

"To je samozřejmě velká událost, pokud se dostane na čtvrté místo. Hrozně si vážím toho, že je schopný hrát na vysoké úrovni na všech površích. Letos hraje pořád semifinále, moc se mi líbí," pochválil rodáka z Valašského Meziříčí.

Jeho hra pod novým koučem Danielem Vallverduem se ale dle Pálova názoru příliš nezměnila. "Hraje pořád svou hru, možná víc chodí na síť, ale pořád je klíčem k jeho úspěchům servis. Pokud se mu daří, vytváří si velký tlak," upozornil Pála.

reklama