Kvitová poprvé vyhrála i tenisovou anketu Zlatý kanár

22. 12. 2011 11:45
Kvitová ukončila dlouholetou nadvládu Tomáše Berdycha
Petra Kvitová ukončila dlouholetou nadvládu Tomáše Berdycha
Petra Kvitová ukončila dlouholetou nadvládu Tomáše Berdycha | Foto: Reuters

Praha - Wimbledonská vítězka Petra Kvitová se den poté, co byla vyhlášena Sportovcem roku, stala poprvé i královnou tenisové ankety Zlatý kanár a ukončila vládu Tomáše Berdycha.

Slavnostní ceremoniál se měl uskutečnit dnes v Přerově, ale kvůli státnímu smutku po úmrtí exprezidenta Václava Havla byl zrušen. Pořadatelé pouze oznámili výsledky a ocenění předají v náhradním termínu.

Jednadvacetiletá Kvitová vyhrála suverénně, hlas jí dalo všech 176 tipujících a stejně bezkonkurenčně se stala i Hráčkou roku. Překazila Berdychovi útok na zisk šestého "kanára", čímž by se v počtu prvenství vyrovnal Jiřímu Novákovi.

Tenistka Kvitová opanovala Sportovce roku

"Je to největší česká tenisová anketa, takže jsem ráda, že jsem vyhrála," řekla Kvitová ČTK.

"Už loni se mě ptali, kdy konečně porazím Tomáše (Berdycha), jestli budu na jeho trůn útočit. Říkala jsem, že se o to pokusím, a je to tady!" smála se letošní vítězka Wimbledonu, Turnaje mistryň a týmového Fed Cupu.

Kvitová je po Novotné teprve druhou ženskou vítězkou

Kvitová je teprve druhou ženou, která Zlatého kanára získala. Před ní to dokázala pouze Jana Novotná, čtyřnásobná držitelka ceny z let 1994-1996 a 1998.

Sedmý hráč světa Berdych vyhrál v anketě vyhlašované časopisem Tenis ve spolupráci s Českým tenisovým svazem kategorii Hráč roku.

Týmem roku se stal jednoznačně vítězný fedcupový výběr vedený kapitánem Petrem Pálou. Členka družstva Květa Peschkeová obhájila pozici deblistky a párem roku se staly vítězky Roland Garros Lucie Hradecká s Andreou Hlaváčkovou.

Kategorii postup na žebříčku ATP vyhrál Lukáš Rosol a mezi ženami v pořadí WTA Petra Cetkovská. Talenty roku jsou Patrik Rikl a Barbora Krejčíková. Na pozici nejlepšího tenisty na vozíčku se po roční pauze vrátil Miroslav Brychta.

Zlatý kanár: Kvitová (TK Agrofert Prostějov) 176 hlasů.

Hráč roku: Berdych (TK Agrofert Prostějov) 176.

Hráčka roku: 1. Kvitová 176.

Postup na žebříčku ATP: 1. Rosol (TK Precolor Plus Přerov) 98, 2. Štěpánek (TK Sparta Praha) 63, 3. Michalička (TK Start Praha-Topolka) 8, 4. Mertl (I. ČLTK Praha) 5.

Postup na žebříčku WTA: 1. Cetkovská (TK Agrofert Prostějov) 101, 2. Kvitová 72, 3. Krist. Plíšková (I. ČLTK Praha) 1.

Talent roku - chlapci: 1. Rikl (Sparta Praha) 77.

Talent roku - dívky: 1. Krejčíková (TK Agrofert Prostějov) 91,

Deblista roku: 1. Čermák 156, 2. Štěpánek 14, 3. Dlouhý 1.

Deblistka roku: 1. Peschkeová (TK Neridé) 152, 2. Hradecká (I. ČLTK Praha) 22.

Deblový pár roku: 1. Hradecká, Hlaváčková (I. ČLTK/TK Neridé) 133, 2. Peschkeová, Hradecká 21, 3. Berdych, Štěpánek 13, 4. Benešová, Záhlavová-Strýcová (I. ČLTK/Sparta Praha) 3, 5. Peschkeová, Kvitová a Peschkeová, Srebotniková (Slovin.) všechny 1.

Tým roku: 1. Tým Fed Cupu.

Tenista na vozíčku: 1. Brychta (Centrum tenisu na vozíku, Brno).