Proč se Kvitová trápí? Kondice upadla s koučem kung-fu

David Procházka
5. 2. 2013 8:00
Petra Kvitová na začátku nové sezony těžko hledá formu, zatím v roce 2013 vyhrála jen tři zápasy, čtyři zato prohrála.
Kondiční trenér Jozef Ivanko, Petra Kvitová a trenér David Kotyza (zleva), to bylo úspěšné trio, které se v roce 2011 podílelo na wimbledonském triumfu Petry Kvitové. | Foto: David Procházka

Ostrava - Kde je forma Petry Kvitové? Proč se tak trápí? Kdy přijde zlepšení? Takové a ještě další podobné otázky vyvolávají na začátku nové sezony výkony české tenisové jedničky.

Jedním z uvažovaných důvodů herní krize aktuální osmičky žebříčku WTA je podle mnohých změna kondiční přípravy. Odborníci se totiž shodují, že je fulnecká rodačka pomalejší a působí celkově unavenějším dojmem.

Dokáže tuto kritiku Kvitová vyvrátit již tento víkend, kdy český fedcupový tým čeká utkání prvního kola v Ostravě proti Austrálii?

Odchod kondičního trenéra Ivanka a propad

Vraťme se ale trochu v čase, konkrétně do července 2011. Tehdy trio Petra Kvitová, David Kotyza a Jozef Ivanko dosáhlo na samotný tenisový vrchol, když Češka porazila ve finále Wimbledonu Marii Šarapovovou.

Jenže úspěšná trojice se loni na podzim během americké betonové túry rozpadla, kondiční trenér Ivanko byl od týmu odvolán a Kvitová se od té doby na tenisových kurtech hledá.

Přitom před US Open měla skvělou formu. Ve Wimbledonu i na olympiádě vypadla ve čtvrtfinále, ale poté vyhrála turnaj v Montrealu, postoupila do semifinále turnaje v Cincinnati, vyhrála turnaj v New Havenu a zdálo se, že tradiční americké problémy s astmatem ji pronásledovat nebudou.

Jenže pak Kvitová vypadla na US Open s Marion Bartoliovou ve 4. kole a přišel propad. Tokio: prohra v 1. kole, Peking: prohra ve 2. kole, Turnaj mistryň pak kvůli nemoci vzdala po úvodní prohře s Agnieszkou Radwaňskou.

Nový fitness kouč: opět Slovák, tentokrát bojovník

Ivanko se musel poroučet a Kvitová s trenérem Kotyzou začali před letošní sezonou spolupracovat s dalším slovenským kondičním trenérem, Kristiánem Bajzou, který v minulosti proslul jako zápasník kung-fu či MMA.

Bajza byl nedávno přítelem i kondičním trenérem Lucie Šafářové a před Australian Open si ho najala i Kvitová. „Cvičíme teď jinak, posilujeme vahou vlastního těla,“ vysvětlovala novinky v přípravě Petra Kvitová.

„Je to zatím takové syrové, musí si to sednout,“ doufal během prvního grandslamu sezony trenér David Kotyza. „Ono si to sedne, ale bohužel nevím kdy,“ znervózněl dalším konstatováním české tenisové příznivce.

Forma stále v nedohlednu

Že si "to stále nesedlo" naznačuje stávající forma Kvitové. Už loňské finále týmové soutěže proti Srbsku bylo tentokrát spíše na Lucii Šafářové, která vyhrála obě dvouhry. Petra Kvitová (před finále byla nemocná) s Anou Ivanovičovou za stavu 2:0 na zápasy ještě o triumfu nerozhodla a prohrála.

I start do nové sezony se nese v duchu závěru té loňské. Tři vítězné zápasy, čtyři prohrané. To je pro stabilní hráčku Top 10 vražedná bilance.

Naposledy po vypadnutí ve 2. kole Australian Open s Britkou Laurou Robsonovou se Kvitová narychlo přihlásila do turnaje v Paříži, aby získala před Fed Cupem herní praxi. Jenže po výhře nad 100. hráčkou žebříčku WTA Stefanií Vögeleovou přišla prohra s domácí Kristinou Mladenovičovou.

Chybí sebevědomí a pozitivní nálada, všimla si Navrátilová

Herní propad Kvitové neušel ani jejímu velkému vzoru Martině Navrátilové. „Pořád Petru sleduju, je to Češka jako já, hraje levou rukou jako já a vyhrála Wimbledon jako já,“ vyzvedává společné vlastnosti Martina Navrátilová. Ale vzápětí musí použít kritičtější slova.

„Myslím, že se neubírá správným směrem. Není sebevědomá, ani pozitivní,“ všimla si na Australian Open při prohře s Robsonovou. "Má potenciál vyhrávat turnaje, ale musí se vrátit tam, kde už jednou byla,“ dodává Navrátilová.

Vrátí se Kvitové pohoda ve fedcupovém týdnu?

Vrátí se Kvitové sebjistota a "sedne" si nový model fyzické přípravy? Uspěje česká jednička v souboji se Samanthou Stosurovou a dalšími Australankami? Nebo opět bude muset táhnout český tým Lucie Šafářová a debl?

Zpravodajství z fedcupového týdne, který v sobotu a neděli vyvrcholí zápasy v ostravské ČEZ aréně, sledujte na webu Aktuálně.cz. První trénink českého týmu je na programu už dnes v 11:30.