Vyrovnáno: Kvitová otočila první duel, Plíšková padla se Šarapovovou

Pražské finále, den první: Tenisová bitka i připomínka obětí teroru
... když porazila Rusku Anastasii Pavljučenkovovou 2:6, 6:1 a 6:1.
Nezaváhala ani jednička vyzyvatelek obhájkyň titulu, Maria Šarapovová...
... na její raketě skončila Karolína Plíšková po sadách 3:6 a 4:6.
Ještě před utkáním celá O2 arena umlkla minutou ticha za oběti řádění teroristů v Paříži.
Aktualizováno 14. 11. 2015 17:59
Petra Kvitová vstoupila do úvodního duelu finále Fed Cupu proti Anastasii Pavljučenkovové strašidelně, po ztraceném prvním setu se ale vzpamatovala a ruskou dvojku jasně přehrála. Ve druhém duelu ale Maria Šarapovová 2:0 na sety porazila Karolínu Plíškovou.

Praha - Finále Fed Cupu je po prvním hracím dnu vyrovnané 1:1 na zápasy. Domácí jednička Petra Kvitová sice vstoupila do úvodního duelu proti hostující dvojce Anastasii Pavljučenkovové strašidelně, po ztraceném prvním setu se ale vzpamatovala a ruskou dvojku jasně přehrála. Výsledek zápasu: 2:6, 6:1, 6:1.

Ve druhé sobotní dvouhře pak na rychlém povrchu kurtu pražské O2 arény dominovala hvězdná Maria Šarapovová, když českou dvojku Karolínu Plíškovou porazila po setech 6:3, 6:4.

Sobotní program finále Fed Cupu jsme sledovali živě

"Od včerejška jsem byla hodně nervózní, bylo pro mě těžké se rozjet, stejně jako minulý rok. Cítila jsem tlak, protože každý bod se počítá. A první zápas je hodně důležitý. Od té doby, co jsem Anastasii ve druhém setu poprvé brejkla, mi pak přišla poloviční. Jsem ráda, teď může jít Kája na kurt uvolněnější," řekla Kvitová po prvním utkání v rozhovoru pro Českou televizi.

Světová šestka nastoupila do zápasu proti 28. tenistce současného žebříčku v roli jasné favoritky, od začátku ale působila na kurtu velmi nervózně. Špatně se pohybovala a sázela jednu nevynucenou chybu za druhou.

Po prvním vyhraném gamu ztratila pět her za sebou a osudu prvního dějství bylo v podstatě rozhodnuto. Zaskočené bylo i vyprodané hlediště arény, které působilo nezvykle tiše. O to větší peklo se ale rozpoutalo na kurtu i v publiku ve dvou zbývajících setech.

Až desátý brejkbol přispěl k obratu

Ve druhé části se o první gamy hodně bojovalo a Kvitová ukázala své proslulé lví srdce. Ve druhé hře po boji konečně proměnila brejkbol, když využila až jubilejní desátou šanci v utkání.

V té chvíli se zápas zlomil, Kvitová začala hrát více křížně a její projektily začaly létat do kurtu. Pavljučenkovová se s přesnou a tvrdou hrou soupeřky nedokázala vyrovnat a ve zbylém průběhu zápasu uhrála pouhé dva gamy.

"V prvním setu nedala Petra dva míče přes síť, takhle špatně ve Fed Cupu ještě nikdy nezačala. Od druhého setu trochu změnila taktiku, hrála víc křížem a další dva sety se na to už dalo dívat," zhodnotil zápas osobní trenér Kvitové David Kotyza.

Plíšková nevyužila své šance

Karolína Plíšková nastoupila vůbec poprvé v kariéře proti hvězdné Šarapovové, když v očekávané sobotní singlové sestavě nahradila obvyklou dvojku Lucii Šafářovou, která má údajně problémy se zápěstím. V utkání jí ale nefungovalo ideálně první podání. Přestože světovou čtyřku na kurtu zaměstnala a potrápila, nezískala ani set.

"Mám smíšený pocit. Nějaké šance tam byly, je to o pár míčkách. Když nedáte, tak dostanete. Měla jsem nízké procento prvního servisu, to možná rozhodlo. Maria dělala chyby, byl to můj první zápas proti ní. Škoda, ale něco jsem si z toho určitě vzala," uvedla světová jedenáctka po zápase.

"Věděla jsem, že před plným stadionem s těmi všemi trubkami a mohutnou podporou pro domácí to bude hodně složité a to se potvrdilo. Je to mé první finále. Na servisu to z mé strany nebylo úplně ono, ale jsem ráda, že jsem uspěla," poznamenala po utkání Šarapovová.

Finále tenisového Fed Cupu v Praze:

ČR - Rusko 1:1 po sobotním programu

Kvitová - Pavljučenkovová 2:6, 6:1, 6:1, Karolína Plíšková - Šarapovová 3:6, 4:6.