Kvitová zlomila newyorské prokletí! Berdych padl s Gasquetem

Emoce na US Open: Úsměvy Kvitové, smutní Murray a Berdych
Česká jednička je poprvé v životě mezi osmi nejlepšími tenistkami newyorského grandslamu. Gratulujeme!
Výhra nad britskou kvalifikantkou Kontaovou se ale vůbec nerodila lehce, jak dokládá tento snímek agentury Reuters.
Česká jednička nebyla tak dominantní jako v předchozích kolech a na servisu měla starosti. V prvním setu odvracela hned pět brejkbolů soupeřky.
Sama si na brejkovou šanci v první sadě počkala až do dvanácté hry a po dvojchybě soupeřky získala první set poměrem 7:5.
Aktualizováno 8. 9. 2015 8:03
Petra Kvitová ani ve čtvrtém duelu na US Open neztratila set.

New York - Ani ve čtvrtém utkání na půdě slavného tenisového areálu v newyorském Flushing Meadows neztratila ani set. Petru Kvitovou na letošním US Open nezastavila ani senzační osmifinalistka, kvalifikantka Johanna Kontaová.

Česká jednička zvítězila za osmaosmdesát minut 7:5, 6:3 a vůbec poprvé v kariéře postoupila do čtvrtfinále amerického grandslamu. O semifinále bude rodačka z Bílovce ve středu bojovat proti Italce Flavii Pennettaové, která je ve čtvrtfinále US Open pošesté za posledních sedm let.

"Byl to velmi těžký zápas, což jsem čekala. Kontaová výborně podávala a od začátku zápasu jsem byla na dvorci horší, ale nějak jsem dokázala udržet podání a čekala na svoji šanci, kterou jsem v každém setu využila," řekla Kvitová sebekriticky po utkání na kurtu. V součtu s předchozím vítězným turnajem v New Havenu už vyhrála osm zápasů v řadě.

Berdych potřetí za sebou padl s Francouzem

Osmifinále je naopak konečnou stanicí pro Tomáše Berdycha. Šestý hráč světového žebříčku nestačil v nočním utkání na nasazenou dvanáctku Richarda Gasqueta z Francie, jemuž podlehl 6:2, 3:6, 4:6 a 1:6, a neobhájil tak loňské čtvrtfinále.

Berdych letos skončil na třech po sobě jdoucích grandslamech vždy v osmifinále a pokaždé na raketě francouzského soupeře. Na French Open mu vystavil stopku Tsonga, na Wimbledonu Simon a nyní na US Open Gasquet.

Český tenista přitom zahájil svůj osmifinálový duel výtečně. V prvním setu byl lepším tenistou, dvakrát sebral Gasquetovi podání a zaslouženě zvítězil poměrem 6:2. Od druhé sady se ale obraz hry otočil. Francouzský hráč byl ve výměnách šikovnější, méně kazil a začal proměňovat - na rozdíl od Berdycha - své brejkové příležitosti. Rodák z Valašského Meziříčí přišel v dalším průběhu pětkrát o svůj servis a po více než dvou a půl hodinách odešel z kurtu poražen.

"Škoda nevyužitých šancí, protože začátek byl dobrý a byla to cesta, jakou bych se měl s ním držet, aby utkání dobře dopadlo," řekl Berdych. "Ne že by se to extra moc pokazilo, ale jediné, co byla největší změna, že šance, které jsem si připravil, se mi nepodařilo využívat. V tom byl velký rozdíl," litoval český tenista.

Kontaová neustála klíčové momenty

Světová čtyřka Kvitová dlouho nemohla vyzrát na servis 97. hráčky světového žebříčku. Naopak v prvním setu čelila pěti brejkbolům soupeřky, všechny však dokázala odvrátit. Na returnu se ale Kvitová neustále zlepšovala a udeřila v ten nejzazší moment, ve dvanácté hře. Vybojovala si svůj první brejkbol, který byl zároveň setbolem a Kontaová udělala klíčovou dvojchybu.

Ve druhém dějství česká hvězda zlepšila své podání a při hrách na servisu již neměla problém. Na příjmu si počkala do osmé hry na šanci. Prohrávala už 40:0, ovšem vyrovnala, vydřela brejkbol a Britka znovu dvojchybou ztratila servis. V následné hře pak Kvitová proměnila první mečbol a mohla slavit historický postup.

Ve čtvrtfinále grandslamu je Kvitová poprvé od loňského titulu ve Wimbledonu. Na US Open je první českou čtvrtfinalistou ženské dvouhry na US Open po 14 letech. Naposledy se zde tak daleko dostala Daniela Bedáňová v roce 2001.

Murray skončil na raketě Andersona

Ze hry venku je v mužské dvouhře zatím nejvýše nasazený hráč. Britský favorit Andy Murray neprošel přes osmifinále, když překvapivě skončil na raketě Jihoafričana Kevina Andersona.

Vysoký bijec skotskou hvězdu vyřadil po setech 7:6, 6:3, 6:7, 7:6 a v prvním grandslamovém čtvrtfinále své kariéry se střetne se Švýcarem Stanem Wawrinkou.

Osmifinálovou bitvu proti vysokému soupeři naopak zvládl Roger Federer. Světová dvojka vyřadila domácího Johna Isnera po setech 7:6, 7:6, 7:5. Právě Švýcar nyní bude soupeřem Berdychova přemožitele Gasqueta.

Jak se daří Kvitové na grandslamech?

PETRA KVITOVÁ

Projděte si její statistiky.

Tenisový grandslamový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 42,253.400 dolarů):

Ženy:

Dvouhra - 4. kolo:

Kvitová (5-ČR) - Kontaová (Brit.) 7:5, 6:3, Pennettaová (26-It.) - Storsurová (22-Austr.) 6:4, 6:4.

Anderson (15-JAR) - Murray (3-Brit.) 7:6 (7:5), 6:3, 6:7 (2:7), 7:6 (7:0), Gasquet (12-Fr.) - Berdych (6-ČR) 2:6, 6:3, 6:4, 6:1, Federer (2-Švýc.) - Isner (13-USA) 7:6 (7:0), 7:6 (8:6), 7:5.