reklama

Fantazie! Češky po sobotě ve finále Fed Cupu vedou 2:0

Petra Kvitová se raduje v zápase s Němckou Petkovicovou. Petra Kvitová se raduje v zápase s Němckou Petkovicovou. autor: Milan Kammermayer
Petra Kvitová i Lucie Šafářová vyhrály své úvodní dvouhry a po prvním dnu finále Fed Cupu vede Česko 2:0.

Praha – Jediné vítězství dělí české tenistky od toho, aby potřetí za poslední čtyři roky opanovaly nejprestižnější týmovou soutěž tenistek na světě, Fed Cup.

V sobotních finálových zápasech proti Německu bodovaly obě české singlistky. Nejprve Petra Kvitová smetla Andreu Petkovicovou 6:2, 6:4 a následně Lucie Šafářová v dramatickém duelu přehrála německou jedničku Angelique Kerberovou 6:4, 6:4. Dnešní finálové dění jsme sledovali živě ZDE.

Celý duel může zítra uzavřít česká lídryně Petra Kvitová, která v neděli od jedné hodiny odpolední bude hrát právě proti Kerberové. 

Kvitová byla od začátku suverénní

Česká hráčka vstoupila do utkání sebevědomě, sebrala Petkovicové hned první servis a dostala se do vede 3:0. Zdobil jí především servis a přesná agresivní hra. Němka naopak nestíhala na rychlém povrchu. Za stavu 5:1 ale přišla drobná krize a nakupily se chyby. I přesto ale česká jednička koncovku zvládla.

Kvitová ovšem do druhé sady vstoupila prohraným servisem. Ten si ale zvládla rychle vzít zpět a držela s Němkou krok.

Druhý set byl nervóznější z obou stran, Kvitová mohla vést už 5:3, ale nedokázala proměnit dva brejkboly. Mečbol za stavu 5:4 už ale využila a po 77 minutách získala první bod.

"Jsem ráda, že jsem přinesla první bod do šatny, a doufám, že se Lucka teď může cítit líp a může do toho vletět, Ta výhra se ale nerodila lehce, byla jsem hodně nervózní, nespala jsme dobře, ale jsem ráda, jak jsem to zvládla," řekla novinářům na tiskové konferenci po svém zápase Kvitová. Více čtěte zde.

Dva obraty Šafářové

Šafářová začala proti mírnější favoritce bez bázně a zprvu jí aktivní pojetí vycházelo. Záhy však začala nést ovoce spíš sázka Kerberové na trpělivost a Šafářovou časté chyby dostaly až do nevýhodného stavu 2:4.

Česká hráčka si vyměnila raketu a tento krok jí očividně pomohl. Zpátky získala svou jistotu, naopak Kerberové set protékal mezi prsty. Šafářová byla v laufu, což dokázala, když využila hned druhý setbol díky poněkud kuriózní chybě soupeřky, která při něm zakřičela do úderu soupeřky, což pravidla nedovolují, a tak byl fiftýn připsán Šafářové.

Vypadalo to, že domácí dvojka má navrch, ale úvod druhé sady patřil světové desítce. Kerberová opět využila chyb Šafářové k brejkům, navíc sama přidala na aktivitě, za což byla odměněna vedením 2:0 a 4:2.

Jenže průběh prvního dějství se opakoval i v tom druhém. Šafářovou nejprve nastartovala čistá hra a poté prokázala v dramatických koncovkách gemů pevnější nervy. Zvláště ztráta vedení 0:30 při vlastním podání v osmé hře Kerberovou nahlodala a Šafářové otevřela cestu k vítězství. I když za stavu 40:0 první dva mečboly nevyužila, při třetím k síti vyběhnuvší Kerberovou zkušeně udolala.

"Byl to skvělý zápas a je úžasné porazit doma ve vyprodané hale hráčku světové desítky. Každý míček byl těsný, koncentrovala jsem se na každý míček a jsem ráda, že jsem vyhrála," řekla po utkání slavící Šafářová.

Výsledky:

Kvitová - Petkovicová 6:2, 6:4, Šafářová - Kerberová 6:4, 6:4

reklama