reklama

S tenisem začala u popelnic. Kvitovou vyzve americká šprtka

Nicole Gibbsová na US Open 2015 Nicole Gibbsová na US Open 2015 autor: ČTK
Budoucí soupeřka české tenistky je svědomitá studentka a cílevědomá hráčka.

New York - Málokterá tenistka to má v hlavě srovnané tak jako ona. Američanka Nicole Gibbsová byla ještě před dvěma lety amatérkou a studovala na univerzitě ve Stanfordu obor ekonomie. Cítila, že na vrcholový tenis ještě nemá a vysoká škola jí prospěje víc. Nyní už se coby hráčka pohybující se na hraně světové stovky připravuje na souboj 2. kola US Open s Petrou Kvitovou.

Před pěti lety bylo Gibbsové teprve sedmnáct let, vyšla střední školu a rozmýšlela, co dál. Objížděla po USA kvalifikace turnajů ITF, ale nedařilo se jí nikde pořádně prorazit. "Neměla jsem výsledky na to, aby se ze mě stala profesionálka, tak jsem si řekla, že mi nějaký ten rok na vysoké škole prospěje," říká s odstupem tenistka.

Sice se narodila v Cincinnati, ale vybrala si prestižní Stanfordskou univerzitu v Kalifornii, kam se s rodiči přestěhovala. "Vždycky jsem snila o tom, že budu chodit na Stanford, vybrala jsem si obor ekonomie a tvrdě pracovala," přiznává Gibbsová.

Po škole se jí stýskalo

Tenisu se pochopitelně nevzdala, reprezentovala školu například na univerzitním mistrovství, které dokázala vyhrát. Ale studium pro ni mělo stejně velkou váhu. "Kdo mě zná, potvrdí vám, že jsem byla šprt. Brala jsem to vážně," práskla na sebe.

V roce 2013 ale poznala, že přišla její chvíle a měla by se tenisu věnovat na sto procent, školu ukončila a vrhla se do kolotoče objíždění turnajů. Jednou z prvních zastávek bylo právě první kolo US Open, kde ovšem dostala kanára od Italky Flavie Pennettaové a vypadla.

"Musím říct, že mi bylo zpočátku hodně smutno. Na škole jsem měla spoustu přátel, a když uděláte takové rozhodnutí, opustíte univerzitu, chcete, aby věci vycházely. Naštěstí pak Flavia došla až do semifinále a tím se mi trochu ulevilo."

A ještě jedna věc jí pomohla. Na turnajích ji začal doprovázet její otec. "Byl středoškolským učitelem angličtiny, zpočátku se snažil zůstávat doma, aby držel rodinu pohromadě, ale mamka pak dostala práci v Iowě, tak ze školy odešel a už cestuje se mnou, je mi dobrou oporou," pochvaluje si nyní dvaadvacetiletá hráčka.

Mohla být i fotbalistkou

Právě otec ji k tenisu přivedl. Na příjezdové cestě u domu jí ze dvou popelnic a prkna vytvořil pomyslnou síť a hrál s ní. "Byl do toho opravdu zapálený, začal se mnou, sotva jsem udržela raketu v ruce," vzpomíná tenistka.

I když byla zapálená studentka, sama říká, že kdyby ji nezasáhl tenis, pravděpodobně by dělala vrcholově jiný sport. "Neumím si představit, že bych dělala něco jiného než sport. Když jsem vyrůstala, měla jsem vedle tenisu také ráda fotbal, možná by ze mě mohla být fotbalistka. Potřebuju k životu takové to soutěžení."

Loni už byla nadšená obdivovatelka sester Williamsových pořádně vidět, když na US Open došla do třetího kola a na turnaji v Soulu vypadla až ve čtvrtfinále po porážce s Karolínou Plíškovou. V žebříčku se poprvé prodrala do první stovky, kterou zase opustila až letos v létě, kdy ji potkal pokles formy.

Kdyby neobhájila loňské třetí kolo, propadla by se ještě o něco níž. Jenže teď jí v cestě stojí Petra Kvitová, se kterou se potkala před třemi lety v New Havenu, oblíbeném podniku rodačky z Bílovce, a prohrála hladce ve dvou setech. Teď je ovšem Gibbsová starší, zkušenější, studiem dozrála a těší se na novou výzvu. Vždyť se prý sama drží hesla "Sport charakter člověk netvoří, ale odhaluje ho".

reklama