reklama

Kvitovou neprobudí ani trenérský génius. Musí se nastartovat sama, říká Kodeš

Petra Kvitová nezažívá dobré období. Změní to nový trenér? Petra Kvitová nezažívá dobré období. Změní to nový trenér? autor: Reuters
Poprvé v úspěšné fedcupové kariéře, během níž dosáhla na čtyři vítězné trofeje během pěti let, prohrála Petra Kvitová obě dvouhry soutěžního víkendu.

Praha - Poprvé v úspěšné fedcupové kariéře, během níž dosáhla na čtyři vítězné trofeje během pěti let, prohrála obě dvouhry soutěžního víkendu. Tenistka Petra Kvitová tak podtrhla výkonnostní krizi, kterou zažívá na začátku nové sezony.

Česká jednička a devátá hráčka světového žebříčku v Rumunsku nepřispěla ani jedním bodem, naštěstí ji plně zastoupila Karolína Plíšková, nejzásadnější strůjkyně vítězství 3:2 na zápasy a postupu do osmého semifinále v řadě za sebou.

"V tom je velká síla českého týmu, máme vyrovnané hráčky. Když jedna nezahraje, zastoupí ji jiná. Máme to nejlepší, co si můžeme přát, ostatní země to momentálně takhle nemají. Proto si myslím, že vítězná série ve Fed Cupu může pokračovat nejen letos, ale i v dalších letech," řekl deníku Aktuálně.cz legendární Jan Kodeš.

Na semifinále už by nehrající kapitán Petr Pála měl mít k dispozici také naplno trénující Lucii Šafářovou. "Bude mít tři skutečně top hráčky, které jsou v desítce nebo těsně za ní. Bude tím mít hodně ulehčenou situaci, když se jedna z nich zraní nebo bude z formy, postaví zbylé dvě," poznamenal Kodeš.

Posadit Kvitovou na lavičku? To ne

Českého tenisového velikána překvapilo, jak se víkend v rumunské Kluži vyvíjel. Hned první den obě týmové jedničky, Simona Halepová a Petra Kvitová, nezvládly role favoritek.

"Zklamaly, myslím si, že neunesly důležitost toho okamžiku. Obě měly pocit, že prostě musí, a to je vždycky svazující. Byla to divná situace," podotkl Kodeš. Nedělní vzájemné utkání obou světových hvězd ale trojnásobného grandslamového šampiona svou kvalitou uspokojilo.

"Bylo to pěkné utkání, mělo slušnou úroveň. Petra se tam evidentně herně zvedla, ale Halepová byla přece jen o něco jistější," řekl bývalý prezident Českého tenisového svazu.

Vše do svých rukou pak vzala Karolína Plíšková, která zvládla vyrovnat ve dvouhře a pak v deblu po boku Barbory Strýcové rozhodla. "Karolína ukázala své velké kvality v tom, že se nenechala rozhodit specifickou hrou Niculescuové, ani bouřlivým prostředím. V hlavě byla velmi klidná a prokázala, že má pevné nervy," pochválil Kodeš českou dvojku.

S ohlasy, které Petra Pálu nabádaly k upravení sestavy a posazení Petry Kvitové na pomyslnou lavičku náhradnic, Kodeš nesouhlasí. "Ona měla z našich hráček objektivně největší šanci Halepovou porazit. A potvrdila to, hrála dobře."

Nejistota Kvitové je logická

Vítěz Davisova poháru z roku 1980 si proto nemyslí, že by se současná krize dvojnásobné wimbledonské šampionky měla brát nějak tragicky. "Letos má nahráno málo zápasů, ta nejistota je celkem logická. Musíme to brát s nadhledem a není třeba z toho dělat nějakou senzaci," poznamenal.

Kvitovou teď čeká vybírání nového trenéra, po sedmileté spolupráci se po Australian Open rozloučila s Davidem Kotyzou. Kodeše ale momentálně nenapadá konkrétní jméno někoho, kdo by české tenistce okamžitě pomohl zpět do formy.

"V první řadě musí Petra nastartovat sama sebe. I kdyby v její lóži seděl ten největší trenérský génius, pořád si to musí uhrát ona na kurtu. Když si Petra nevěří, nebo jí nesedí soupeřka, nikdo s tím nic nezmůže. Ona potřebuje hlavně nastartovat svou ztracenou sebedůvěru," vysvětlil Kodeš.

reklama