Lakros si na MS zahrají i Irokézové

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
14. 7. 2006 15:00
London - Mistrovství světa v lakrosu se od 14. do 22. července koná v samotné kolébce této hry, v kanadském Londonu, jenž leží v oblasti Velkých jezer (asi 200 km od Toronta), kde již před staletími kmeny Irokézů lakros provozovaly.

Lakros je v Kanadě mimořádně populární, očekává se proto největší turnaj v historii. Zatímco minulého světového šampionátu se účastnilo 15 týmů, letos jich je 21. Počet diváků by se podle stránek lacrosse.cz měl pohybovat v desítkách tisíc.

Oficiální stránky kanadských pořadatelů mistrovství světa nezapomínají čtenáře seznámit s bohatou a dlouhou historií hry, odvíjející se na zdejším území.

Lakros hráli již před staletími irokézští indiáni. Irokézy se rozumí šest indiánských národů, které vytvořily konfederaci (Cayugové, Oneidové, Onondagové, Mohawkové a později i Tuscarorové).

Svoji hru nazývali  různě, například "Baggataway", což má v překladu znamenat "Malý bratr války". Současný název jí dal francouzský misionář, kterému tvar hole připomínal biskupskou hůl (la crosse).

Lakros plnil u indiánů významnou roli ve společenském a náboženském životě, jednalo se o hluboce duchovní záležitost spojenou s řadou rituálů, která vítězům i jejich celým kmenům zjednávala slávu, čest a vážnost.

Roku 1840 se uskutečnil první zápas mezi domorodci a lidmi z měst. Hra si brzy získala u nových Severoameričanů velkou oblibu a roku 1859 ji parlament vyhlásil kanadskou národní hrou.

Od roku 1867 se začíná provozovat organizovaně a podle jasně daných pravidel.

Lakros se podíval i na olympiádu, a sice v letech 1904 a 1908, v letech 1928, 1932 a 1948 byl na OH sportem ukázkovým.

Irokézové na MS

První lakrosové mistrovství světa se konalo v roce 1967 v kanadském Torontu. Turnaje se zúčastnily týmy Anglie, Austrálie, USA a Kanady. Výsadní záležitostí těchto čtyř týmů bylo MS až do roku 1990.

Všechny dosud pořádané světové šampionáty vyhrály USA, až na MS 1978, kdy je ve finále v prodloužení porazila Kanada. Od tohoto zápasu americká reprezentace neprohrála.

Foto: activityworkshop.net

Podle oficiálních stránek šampionátu byl právě lakros oblastí, v níž přistěhovalci v Severní Americe domorodce uznávali a uctívali.

Tato skutečnost platí i v novodobých dějinách, Irokézové byli roku 1990 uznáni Mezinárodní lakrosovou federací za plnoprávného člena, a tudíž mohli na MS 1990 v Perthu  nastoupit jako svébytná reprezentace.

Na MS 2006 v Londonu jsou zařazeni do elitní skupiny spolu s USA, Kanadou, Austrálií, Anglií a Japonskem.

Podle stránek MS se irokézský národní lakrosový tým na mistrovství světa pilně připravoval, jejich trénink zahrnoval kromě útočné a obranné strategie také duchovní cvičení a prý i dvě rvačky.

Na šampionátu absolvují indiáni v základní skupině každý den jeden zápas: v pátek proti Anglii, v sobotu rivalský duel s Kanadou, v neděli nastoupí proti Japonsku, v pondělí proti USA a v úterý proti Austrálii.

Na minulém mistrovství světa v roce 2002 v Perthu byli velice zklamaní, když v souboji o bronz podlehli až v prodloužení domácím Australanům. Nyní by o medaili ve "svém" sportu neradi přišli.

 

Právě se děje

Další zprávy