Ledecká sportovního Oscara nezískala. Cenu Laureus mají Bilesová i Djokovič

18. 2. 2019 21:33
Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká trofej Laureus pro nejlepší sportovkyni minulého roku nezískala. Ocenění označované za sportovního Oscara obdržela americká gymnastka Simone Bilesová, mezi muži triumfoval počtvrté v kariéře srbský tenista Novak Djokovič.
Ester Ledecká.
Ester Ledecká. | Foto: Jakub Plíhal

Třiadvacetiletá Ledecká se do šestičlenné nominace na prestižní ocenění dostala díky loňskému vítězství v paralelním obřím slalomu na snowboardu a senzačnímu triumfu v super-G na lyžích na olympijských hrách v Pchjongčchangu. Napodobila tenistku Petru Kvitovou, která jako dosud jediná česká sportovkyně aspirovala na cenu Laureus za rok 2011, kdy vyhrála Wimbledon, Turnaj mistryň i Fed Cup. Ani ona však sošku nezískala.

Sportovkyní roku byla na dnešním galavečeru v Monaku vyhlášena podruhé v kariéře Bilesová, jež na loňském MS v Dauhá získala čtyři zlata, jedno stříbro a jeden bronz. Se čtrnácti světovými tituly je v jednadvaceti letech nejúspěšnější gymnastkou historie.

Dalšími nominovanými ženami byly lyžařka Mikaela Shiffrinová z USA, tenistky Rumunka Simona Halepová a Němka Angelique Kerberová a švýcarská triatlonistka Daniela Ryfová, čtyřnásobná vítězka havajského Ironmana.

Djokovič převzal ocenění za svůj návrat na tenisové výsluní. Vítěz Wimbledonu a US Open, jenž na loňskou formu navázal letošním triumfem na Australian Open, zopakoval svá prvenství v anketě z let 2012, 2015, 2016. Čtvrtým triumfem se dotáhl na jamajskou sprinterskou hvězdu Usaina Bolta. Úspěšnější je s jedním vítězstvím už jen švýcarský tenista Roger Federer.

V kategorii Návrat roku uspěl bývalý vítěz hlavní kategorie golfista Tiger Woods z USA. Za průlom roku byla oceněná aktuální tenisová světová jednička Naomi Ósakaová z Japonska. Týmem roku jsou francouzští fotbaloví mistři světa, nejlepší sportovkyní v akčních sportech je olympijská vítězka v U-rampě na snowboardu Chloe Kimová z USA a trofej pro nejlepší handicapovanou sportovkyni putuje na Slovensko díky zrakově postižené lyžařce Henrietě Farkašové.