Ledecká umí i na lyžích. Při premiéře ve sjezdu bodovala 24. místem

Aktualizováno 6. 2. 2016 16:49
Ester Ledecká, která dosud na nejvyšší úrovni závodila na snowboardu se při premiéře na lyžích rozhodně neztratila. Na suverénní vítězku Lindsey Vonnovou sice ztratila čtyři vteřiny, ale přesto skončila na bodovaném 24. místě.
Ester Ledecká umí i na lyžích. Předvedla to ve sjezdu v Garmisch-Partenkirchenu. | Foto: ČTK

Garmisch-Partenkirchen - Česká lyžařka Ester Ledecká obsadila ve sjezdu v Garmisch-Partenkirchenu 24. místo a hned při prvním startu ve Světovém poháru bodovala. Se suverénním náskokem vyhrála Američanka Lidsey Vonnová.

Dvacetiletá Ledecká až dosud závodila na nejvyšší úrovni ve snowboardingu, ve kterém získala titul mistryně světa v paralelním slalomu a vyhrála pět závodů SP. Na Vonnovou na náročné sjezdovce Kandahar ztratila dcera zpěváka Janka Ledeckého čtyři sekundy.

"Před startem v domečku, kde jsme s ostatními závodnicemi odpočívaly, za mnou přišla Tina Weiratherová a ptala se mě: To jsi ty, ta mistryně světa na snowboardu, o které se tady všude mluví?" uvedla Ledecká na svém webu. "Pak mi popřála hodně štěstí a říkala, že mi fandí, že jsem dobrá. Já jsem ji bez helmy ani nepoznala a zeptala jsem se jí, jak se jmenuje," dodala.

Ledeckou prý překvapilo, že rozdíl v SP v lyžování a snowboardingu není tak výrazný. "Čekala jsem to velké, ale až takové to nebylo. Tedy až na větší počet diváků a taky to, že jsem si v cíli pogratulovala s Lindsey Vonnovou a Weiratherovou. Nepocítila jsem až tak velký rozdíl, ale bylo to fantastické," přidala Ledecká.

Česká reprezentantka, kterou v neděli čeká závod super-G, také přiznala, že v Garmisch-Partenkirchenu byla trochu za atrakci. "Před i po závodě se mnou všichni chtěli dělat rozhovor - německá, rakouská i švýcarská televize. Byla jsem i v těch studiích u stolečku, kam chodí vítězky," prohlásila.

Vonnová zvládla trať v čase 1:40,80 a Švýcarku Fabienne Suterovou porazila o 1,51 sekundy, třetí skončila domácí Viktoria Rebensburgová. Americká reprezentantka vyhrála pátý ze šesti dosavadních sjezdů a celkově si připsala 76. vítězství v kariéře. Od rekordu Švéda Ingemara Stenmarka ji dělí deset triumfů.

"Byl to skvělý den, s takovým náskokem nejde být nespokojená," uvedla Vonnová, která průběžné pořadí SP vede o 127 bodů před Larou Gutovou ze Švýcarska. "Trať byla hodně náročná, bylo hodně obtížné zvolit dobrou stopu a poznat, kdy je dobré zaútočit a kdy ne. Bylo to hodně o taktice a mou výhodou bylo, že už jsem tady několikrát jela," dodala.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Garmisch-Partenkirchenu (Německo):

Ženy - sjezd: 1. Vonnová (USA) 1:40,80, 2. F. Suterová (Švýc.) -1,51, 3. Rebensburgová (Něm.) -1,57, 4. Yurkiwová (Kan.) -1,80, 5. Rossová (USA) -1,97, 6. Weiratherová (Licht.) -1,99, 7. Miklósová (Maď.) -2,13, 8. N. Fanchiniová -2,33, 9. E. Fanchiniová (obě It.) -2,38, 10. C. Suterová (Švýc.) -2,54, ...24. Ledecká (ČR) -4,05.

Průběžné pořadí sjezdu (po 6 z 9 závodů): 1. Vonnová 500 b., 2. Yurkiwová 328, 3. Hütterová (Rak.) 294, 4. F. Suterová 293, 5. Gutová (Švýc.) 250, 6. Rebensburgová 206, ...41. Ledecká 7, 44. Křížová (ČR) 6.

Průběžné pořadí SP (po 24 z 41 závodů): 1. Vonnová 1000, 2. Gutová 873, 3. Rebensburgová 740, 4. Hansdotterová (Švéd.) 661, 5. Weiratherová 569, 6. Lösethová (Nor.) 541, ...10. Strachová (ČR) 396, 101. Křížová 8, 105. Ledecká 7.