reklama

Legendární sprinter Maurice Greene ukončil kariéru

Bývalý sprinter Maurice Greene oznamuje v Pekingu oficiální ukončení atletické kariéry. Bývalý sprinter Maurice Greene oznamuje v Pekingu oficiální ukončení atletické kariéry. autor: Reuters
Bývalý rekordman chce, aby zářili jiní

Peking - Bývalý světový a olympijský šampion ve sprintu na 100 metrů Maurice Greene oficiálně ukončil atletickou kariéru.

Třiatřicetiletý Američan to oznámil během pondělí v Pekingu, kde obhlížel budoucí dějství letních olympijských her.

"Dnes oficiálně končím svojï kariéru," řekl agentuře Reuters. "Nemyslím si, že jsem psychicky připraven se vrátit zpět po zranění. Vezme vám to hodně síly. Jdete morálně dolů a jste pak v depresích," přiznal Greene.

Fakt, že se k tomu rozhodl pár měsíců před začátkem letních olympiády, ho zbytečně nezatěžuje. "Chci, aby tam zazářili jiní," přeje si.

Čtěte také: Ščerbová vyhlásila útok na národní rekord v pětiboji

Rodák z Kansasu na sebe výrazně upozornil hlavně v roce 1999, kdy v červnu zaběhl světový rekord v čase 9,79. O dva měsíce později se stal prvním mužem, jenž vyhrál v rámci mistrovství světa jak sprint na 100, tak i na 200 metrů. Jeho úžasnou show mohla tehdy vidět Sevilla.

Greene poté navíc triumfoval i v dalším roce na olympijských hrách v Sydney. "Každý z mých úspěchů pro mě něco znamená. Chtěl jsem být nejlepší, jak jsem jen mohl být a chtěl jsem být nejlepší napořád," vysvětluje.

Přečtěte si: Holuša běžel prvně 800 m v hale. A už je na MS

Aktuálně nejlepší běžec na světě Tyson Gay byl rozhodnutím svého kolegy a kamaráda překvapen.

"Je to pro mě šok. To je stejné, jako když skončil Michael Jordan v basketbale. Maurice je prostě legenda," uvědomuje si. 

Greene, jenž zaběhl 100 metrů pod deset vteřin rekordně 52x, věří, že na něj dlouho lidé nezapomenou. "Doufám, že si mě lidé vybaví jako skvělého atleta, ale také hlavně jako dobrého člověka," uvedl na závěr. 

reklama