reklama

Hledá se blokař na inzerát. Lenc splašil na léto Habra, v Ostravě zápasili s nebeským blokem

Reprezentační volejbalista Filip Habr (na snímku) se stal na písku parťákem Davida Lence. Reprezentační volejbalista Filip Habr (na snímku) se stal na písku parťákem Davida Lence. autor: ČTK
David Lenc sháněl parťáka na plážový volejbal přes Facebook, ale nakonec pro letošní sezonu spojil síly s reprezentantem z šestkové varianty odbíjené, Filipem Habrem. Na ostravském Beach Open zažil nově složený pár velmi krušnou premiéru.

Ostrava - Měříte více než 195 centimetrů a máte "odpornej přesah na bloku"? Nehledáte při tvrdé práci výmluvy? V případě splnění těchto a pár dalších požadavků jste se i vy mohli stát spoluhráčem českého reprezentanta v plážovém volejbale Davida Lence.

Neobvyklý inzerát vyvěsil loni v září na facebookovém účtu. "Zkoušel jsem to s jedním kolegou, Davidem Kubátem. Trénovali jsme asi pět nebo šest měsíců," vypráví Lenc, kterého pak poptávka zájemců na volný post blokaře v beachvolejbalovém páru příjemně překvapila.

Přesto na čtyřhvězdičkovém turnaji Světového okruhu v Ostravě hraje nakonec s někým dočista jiným. "David na tuhle úroveň výkonnostně ještě nemá, navíc si utrhl meniskus. Uvidíme, třeba se ta spolupráce rozvine směrem do dalších let," usmívá se Lenc.

V Ostravě startuje Lenc s Filipem Habrem, reprezentantem národního týmu v šestkovém volejbale. "Ale to byla domluva nezávislá na inzerátu," říká Lenc. Habr nedohrál kvůli zranění sezonu v Rusku a hledal přípravu na léto. Plážový volejbal mu do plánů zapadl jako vhodný doplněk.

"Oslovila mě trenérka Lenka Háječková, že jí na písku chybí blokaři. V lednu jsem si poranil koleno a odmítl jsem šestkový nároďák. Po sezoně jsem se chtěl trochu spravit," vysvětluje Habr. Na palubovce je nahrávač, a tak se musel pro potřeby beachvolejbalu lehce přeškolit.

Nechci být za oběť, mám teď větší chuť, říká Bonnerová. Na rozpad páru Kiki a Maki doplatila nejvíc Nechci být za oběť, mám teď větší chuť, říká Bonnerová. Na rozpad páru Kiki a Maki doplatila nejvíc Čtěte zde

Nová dvojice stihla letos odehrát turnaje v Rakousku a Švýcarsku, na Beach Open do Ostravy dostala divokou kartu. A hned v prvním zápase skupiny narazila na nejtěžší možnou váhu. Olympijského vítěze Alisona Ceruttiho a mistra světa Andrého Loyolu Steina.

Češi vzdorovali Brazilcům slušně, nicméně padli po výsledku 0:2 (12:21 a 18:21). "Prohráli jsme, spokojení být nemůžeme. Ale jsme rádi, že jsme se hlavně ve druhém zápase zvedli a kladli odpor," hodnotí Habr. Český pár dostane ještě jednu šanci na postup do play off zítra.

Dnes byl mimo jiné problémem mohutný brazilský blok. "Na to nejsme vůbec zvyklí. To, co jsme se dnes snažili zalobovat do lajny, u nás padá, ale ten Alison je tam o špetku výše," pousměje se Habr a zmiňuje 203 centimetrů vysokého Brazilce, dvojnásobného olympijského medailistu.

Lenc hrál dříve dlouho s Davidem Kufou, beachvolejbalu se věnuje přes deset let, ale tak silné soupeře dosud nepotkal. "Cením si toho, že jsme si proti nim mohli zahrát," uznává Lenc. Zítra se Češi o postup mezi nejlepších 32 párů střetnou s Nizozemci Varenhourstem a Bouterem.

"Ten Varenhourst skáče možná ještě výše, ty loby musíme hrát vyšší. Aspoň jsme si to vyzkoušeli a doufám, že to bude lepší," přemýšlí Habr. Bývalý hráč Českých Budějovic či Jaroslavle bude hrát v příštím ročníku v Kladně, a proto stoprocentní přechod na písek neplánuje.

Pokud by Habra kouzlo plážového sportu zlákalo, Lenc by neměl nic proti. "Ale přemlouvat ho nebudu. Vím, že Filip má závazky v šestkách," říká osmadvacetiletý rodák z Prahy, který napůl z legrace vytyčil u zmiňovaného inzerátu jako cíl účast na olympiádě 2020 v Tokiu.

Krásné beachařky u vysokých pecí. Ostrava se chystá na turnaj Světového okruhu v plážovém volejbale Krásné beachařky u vysokých pecí. Ostrava se chystá na turnaj Světového okruhu v plážovém volejbale Prohlédněte zde

Avšak brzy slevil. "To jsem čekal, že se přihlásí někdo, kdo už má větší zkušenost s touto úrovní beachvolejbalu. Teď už bych o Tokiu nemluvil," podotýká Lenc. "Co se týče Filipa, musel by tu přípravu absolvovat kompletně, většina věcí u beache se učí převážně v zimě," dodává.

"Nadstandardně sympatický, pohledný a skromný" hráč David Lenc se tak s Habrem nejspíš brzy rozloučí a třeba bude spoluhráče hledat dál.

reklama