reklama

Letní olympiádu v roce 2020 uspořádá Tokio

Japonské Tokio uspořádá podruhé v historii Letní olympijské hry - v roce 2020 Japonské Tokio uspořádá podruhé v historii Letní olympijské hry - v roce 2020 autor: Reuters
Letní olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio, které ve druhém kole volby porazilo Istanbul. Třetí kandidát Madrid vypadl v prvním kole.

Praha - Tokio podruhé v historii uspořádá letní olympijské hry. Japonská metropole v souboji o pořadatelství porazila turecký Istanbul a španělský Madrid.

Rozhodla o sobotní volba Mezinárodního olympijského výboru v Buenos Aires.

Favorizované Tokio, kde se uskutečnila olympiáda poprvé v roce 1964, opanovalo se 42 hlasy už první kolo volby, španělské a turecké hlavní město získaly po 26 hlasech. Při opakované volbě předčil Istanbul soupeře těsným poměrem 49:45.

Druhé kolo pak Tokio ovládlo ještě suverénněji, když získalo přízeň 60 hlasujících, zatímco pro Istanbul bylo jen 36 členů.

"Chtěl bych poděkovat všem v olympijském hnutí, připravíme ty nejúžasnější olympijské hry," řekl japonský premiér Šinzo Abe v rozhovoru pro agenturu Reuters. "Je to ohromná pocta. Hned po návratu budeme děkovat hlavně všem lidem v Japonsku, kteří dnešek umožnili," uvedl lídr kandidatury Cunekazu Takeda.

Prezentace vedli premiéři

Kampaně měst v sobotu v Argentině vyvrcholily závěrečnými prezentacemi, výpravy všech zemí vedli premiéři. Japonec Šinzo Abe vyloučil, že by na Tokio mohla mít negativní efekt havárie v elektrárně ve Fukušimě, ze které uniká radioaktivita po vlně tsunami.

Mariano Rajoy prezentoval Španělsko jako bezpečnou zemi a připomněl, že Madrid má již z 80 procent připravenou potřebnou infrastrukturu. Tureckou kandidaturu podpořil premiér Recep Tayyip Erdogan, který strávil 16 hodin v letadle, aby byl v Buenos Aires včas ze summitu G20.

Všichni tři kandidáti se už o pořádání her v minulosti ucházeli. Istanbul usiloval o olympiádu popáté, Madrid neuspěl potřetí v řadě, Tokio naopak druhý pokus využilo. Ve volbě pro rok 2016 předčili Španělé Japonce v prvním i druhém kole, následně ale podlehli Riu de Janeiro.

Pro Japonce hovořil technický aspekt

V japonském hlavním městě se měly hry konat už v roce 1940, ale kvůli válce byly zrušeny. MOV pak přidělil zemi pořadatelství pro rok 1964. Pro volbu Tokia letos hovořila skutečnost, že dostalo nejvíc bodů od komise MOV, která jednotlivé nabídky hodnotila po technické stránce.

MOV bude na zasedání ještě rozhodovat o tom, jaké sportovní odvětví zaplní volné místo právě pro hry za sedm let. Mírným favoritem v souboji se squashem a společnou kandidaturou baseballu a softbalu je paradoxně zápas, který byl letos z programu her pro rok 2020 vyřazen.

V úterý bude zvolen nový předseda MOV. O funkci se ucházejí Němec Thomas Bach, světový rekordman ve skoku o tyči Sergej Bubka z Ukrajiny, Richard Carrion z Portorika, Švýcar Denis Oswald, Ng Ser Miang ze Singapuru a C.K. Wu z Tchajwanu.

reklama