reklama

Lomačenko opět v ringu: oči rychlejší než Mayweather, ruce lepší než Pacquiao

Příprava Vasila Lomačenka
V noci na neděli se v Las Vegas představí dle mnohých nejlepší amatérský boxer všech dob, který během své kariéry vyhrál přes 400 zápasů a dosud prohrál pouze dvakrát - Ukrajinec Vasil Lomačenko. Jaký je jeho životní příběh? A může se jednou právě on stát nejlepším boxerem všech dob?

Las Vegas – Je mu sedmadvacet let, je amatérským mistrem Evropy, dvojnásobným mistrem světa i olympijským šampionem. Dle mnohých je už nyní nejlepší profesionální boxer napříč vahami. Kdo? Ukrajinec Vasil Lomačenko.

V jeho podání vypadá box jako ta nejsnadnější věc na světě. Lomačenko je talentem od přírody. Dle historky, kterou sám rád vypráví, dostal boxerské rukavice už do kolébky. "Prý jsem ale boxoval už v matčině břiše," usmívá se tenhle na první pohled plachý střízlík. Jenže šťastný manžel a otec dvou dětí – dcerky Jeleny a syna Anatolije (jméno po jeho otci a trenérovi) – při vstupu do ringu ničí všechno, co mu přijde pod ruky.

Porazit Lomačenka? Téměř nemožné

Dosud zaváhal pouze dvakrát. Respektive spíše lidé kolem něj. Ve finále MS prohrál více než sporně s Rusem Albertem Selimovem, kterému porážku dvakrát vrátil. A tak dosud zůstává jediným, kdo s ním má pozitivní bilanci Mexičan Orlando Salido, jeho druhý protivník mezi profíky z března roku 2014.

Ten překročením váhového limitu obětoval titul mistra světa a ve dvanáctikolovém souboji – se kterým neměl Lomačenko dosud zkušenost – nakonec slavil těsnou výhru na body.

Byl to přitom paradox. Těžký a zkušenější Salido dominoval v první polovině duelu, jenže v závěru odcházel, zatímco jeho soupeř zvyšoval tempo. Trvat zápas o kolo více, vyhrál by Ukrajinec.

Jenže na chyby se nehraje, vinu za tuto prohru na sebe následně vzali jeho promotér Bob Arum a také otec, trenér a manažer Anatolij Lomačenko. "Jsme jeden tým. V ringu jsem byl já, chyběly mi zkušenosti, nevyšlo to. Ale beru si z toho duelu jen to nejlepší," shodil podobná slova ze stolu sám boxer.

Thajce vyškolil jednou rukou

Necelé čtyři měsíce poté stál opět v ringu a do té doby neporaženého Američana Garyho Russella dokonale vyškolil (to, že že dal jeden rozhodčí remízu, lze brát jako úlet) a stal se profesionálním mistrem světa.

Titul už stihl dvakrát obhájit a především výkonem proti Thajci Čonlatarnu Pirijapinjovi, kterého dokázal ve dvanácti kolech vybodovat, přestože polovinu zápasu boxoval s jednou rukou.

"Nikdy jsem neviděl takový talent," básnil o něm Dan Rafael, nejrespektovanější boxerský novinář současnosti. "Pokud bych měl dát někoho na žebříček nejlepšího boxera současnosti, pak je to talentem jednoznačně Lomačenko. Jen ještě musí vybojovat další zápasy, získat zkušenosti a stoupat vzhůru," doplnil jej Teddy Atlas, kolega z ESPN a další expert na slovo vzatý.

Ten se nyní s Ukrajince potká během jednoho galavečera a vlastně celé týdenní show před ním. Lomačenko bude potřetí obhajovat svůj titul mistra světa WBO v pérové váze už v noci na neděli na akci, kde bude hlavním duelem ten mezi šampionem stejné organizace ale ve velteru Timothym Bradleym a Brandonem Riosem. A právě Bradleyho na tento souboj Atlas připravuje.

Lomačenko je dokonalá zbraň

Stejně jako ostatní ale bude určitě sledovat i bijce přezdívaného „Hi-Tech“. Lomačenko je totiž skutečně de facto dokonalý boxer. Má rychlost, kterou mu může závidět i Manny Pacquiao, techniku, sílu, postřeh lepší než měl Floyd Mayweather, kondici, když jeho kapacitu plic by mu mohli závidět i hlubinní sportovní potápěči.

"Díval jsem se na videa velkých jmen minulosti v čele s Muhammadem Alim, Joem Frazierem a Sugarem Rayem Robinsonem. Všichni byli jedinečný. Všichni byli výjimeční, nejde říct, kdo byl nejlepší v historii. Také já bych se ale rád jednou zařadil po jejich bok," řekl v tomto týdnu Lomačenko.

Z boxerského prostřední se nenajde nikdo, kdo by o tom pochyboval. Žádný jiný boxer historie neměl takový amatérský rekord: 396 výher a 1 porážku. K tomu je třeba přičíst šest duelů ve WSB (poloprofesionální soutěž pod hlavičkou amatérské federace AIBA), kde všechny své soupeře dokázal v pětikolových duelech poslat do počítání.

Lomačenko chce odvetu se Salidem

Mezi profesionály se zatím pyšní čtyřmi výhrami a jednou porážkou. Už ale i tu by rád smazal. "Rád bych odvetu se Salidem," prohlásil vpředvečer souboje s krajanem Romulem Koasichou. Pokud jej porazí, nejspíše se mu přání splní. A poté další. Nejen jeho, ale i fanoušků a expertů.

Lomačenko totiž poprvé připustil, že je ochotný opustit pérovou váhu (tentokrát dolů), aby se mohl utkal s další amatérskou legendou, dvojnásobným olympijským šampionem a taktéž levorukým bijcem Guillermem Rigondeauxem. Ten už ke svému neméně působivému amatérskému rekordu 374-12 přidal patnáct profesionálních výher, deset z toho před limitem.

"Bylo by to poprvé, co by se dvojnásobní olympijští šampioni postavili proti sobě v profesionálním ringu. Duel, kterým bych si splnil svoje celoživotní poselství, který by dokonalo moji kariéru promotéra," dal si tento duel za prioritu Bob Arum, třiaosmdesátiletý promotér Ukrajince. Je otázkou, zda se mu to podaří, dříve totiž zastupoval i Kubánce, kvůli nudnému stylu s ním ale loni neprodloužil smlouvu.

Dojde na zápas s Rigondeauxem?

"Šel by do toho. Šel by dolů se svými požadavky, chtěl by boxovat na HBO," odpálil tyto pochybnosti Arum, který umně využívá toho, že Rigondeaux kvůli dlouhé nečinnosti nedávno přišel o oba své tituly světového šampiona a bitva s Lomačenkem by jej mohla vrátit zpět na výsluní.

"Ovšem nemá šanci. Vasil trénuje každý den v kempu patnáct kol se čtyřmi různými soupeři. A příprava na Guillerma by byla ještě tvrdší. Už byl nejlepší mezi amatéry a postupně ukáže, že je i nejlepší mezi profíky," dodal jeho manažer Egis Klimas. Bude prorokem?

reklama