reklama

Finále Fed Cupu zahájí Kvitová, Plíšková si nezahraje

Petra Kvitová zahájí víkendový duel proti Andree Petkovičové, která porazila Kvitovou ve čtyřech ze sedmi vzájemných duelů. Petra Kvitová zahájí víkendový duel proti Andree Petkovičové, která porazila Kvitovou ve čtyřech ze sedmi vzájemných duelů. autor: Vojtěch Marek
Ve finále Fed Cupu se nepředstaví Karolína Plíšková, český kapitán Petr Pála vsadil na duo H+H. Duel začnou Petra Kvitová s Andreou Petkovičovou

Praha - Petra Kvitová s Andreou Petkovičovou obstarají úvodní duel letošního finále Fed Cupu. Rozhodl o tom páteční los na Staroměstské radnici, kterého se ujal pražský primátor Tomáš Hudeček.

Na kurt v pražské O2 areně poté nastoupí Lucie Šafářová proti německé jedničce Angelique Kerberové. V neděli si pak zahrají nejprve obě jedničky a následně i dvojky proti sobě, případnou remízu pak může rozhodnout čtyřhra.

Do ní by za Česko v případě nerozhodného stavu naskočilo osvědčené deblové duo Andrea Hlaváčková - Lucie Hradecká, Za Němky by pak měly nastoupit Julia Görgesová a Sabine Lisická.

Ve finále jsou favoritkami české tenistky, které ve Fed Cupu triumfovaly v roce 2011 a 2012. Před dvěma lety triumfovaly Češky ve finále rovněž v O2 areně proti Srbsku. Naopak Němky si zahrají ve finále poprvé od roku 1992, kdy soutěž naposledy vyhrály.

Kvitová: Jsme zvyklé hrát pod tlakem

"Jsou to nádherné vzpomínky na O2 arenu, my očekáváme podobně těžkou bitvu stejně jako proti Srbsku, tak rok před tím proti Rusku. Očekávám, že to bude na krev, ale věřím, že na konci se budeme radovat my," přiznal kapitán českého týmu Petr Pála

"Jsme samozřejmě rády, že můžeme hrát finále zase doma. Jsme zvyklé, že před vlastními diváky budeme pod tlakem. Očekává se od nás jen vítězství, které také hodně chceme. Uděláme pro úspěch vše, co můžeme," doplnila jej Kvitová.

I proto je na Kvitovou vytvářen velký tlak, každý očekává vítězné body. Navíc i sama hráčka od sebe čeká vždy hodně a už v tréninku na sebe kladla vysoké nároky. "Možná to byla příprava na víkend, protože ten o uvolnění nebude," řekla Kvitová.

"Proti Petře to není nikdy jednoduché"

Kvitová má s Petkovičovou nepříznivou bilanci 3:4, naposledy se ale střetly před třemi lety. Zatímco Kvitová potvrdila svou povedenou sezonu čtvrtou účastí na Turnaji mistryň v řadě, Petkovičová potvrdila dobrou formu z posledních týdnů minulý týden na Turnaji šampionek v Sofii, který ovládla.

"Nebude to nic jednoduchého, ale rychlý povrch by jí nemusel vyhovovat. Musím dobře podávat a hrát svoji agresivní hru. Jsem ráda, že začínám jako první. To jsem začínala i proti Ruskám a pak jme to úspěšně dotáhly do vítězného konce," vzpomínala česká hvězda, která ze 13 duelů hraných první den 12 vyhrála (celkově 27/21).

"Proti Petře nikdy nemáte zápas úplně pod kontrolou. Výměny bývají krátké a tady na rychlém povrchu budou ještě kratší. Musím čekat na šanci a využít ji," navázala na ní Petkovičová.

Šafářová: Na Kerberovou se musí rychle

Hrdinkou zmíněného finále z před dvou let se stala Lucie Šafářová, která tehdy vyhrála obě své dvouhry. V sobotu ji čeká soupeřka, s níž hrála dosud jen jednou, předloni na aktuální světovou desítku nestačila.

"Kerberová taky ráda využívá hodně levou ruku, má lepší bekhend a je hodně šikovná. Ale nemá ráda, když na ni hraje někdo hodně rychle a toho se budu snažit využívat," přiznala Šafářová.

"Chceme tu stříbrnou trofej přivézt domů. Bude to šílené, pokud se to fakt povede, byl by to vrchol mé kariéry," uvedla Kerberová.

Plíšková si bude muset počkat 

Do české sestavy se tak podle očekávání nedostala kometa této sezony Karolína Plíšková, která celý týden trénovala s týmem. Na svůj premiérový zápas ve Fed Cupu si tak bude muset počkat.

"Děvčata o tom věděla od začátku, a protože s tím byl každý obeznámen a nebylo třeba dělat žádné změny, tak to proběhlo hladce," uvedl Pála před pátečním losem finále soutěže.

Češky budou usilovat o osmý titul v soutěži. K tomu prvnímu pomohla tehdejšímu Československu v roce 1975 i Martina Navrátilová, která na víkendový duel zavítá do Prahy.

Češky mají výrazně lepší bilanci

Celkem pak mají Češky s Němkami výrazně lepší bilanci (6:1), doma s Němkami hrály naposledy v roce 2010 v Brně a porazily je stejně jako předloni ve Stuttgartu. Ve finále soutěže se oba týmy střetly v roce 1983 a tehdy pomohly československému týmu k triumfu Hana Mandlíková s Helenou Sukovou.

Víkendové zápasy začínají vždy ve 13:00, živě je budete moci sledovat v online reportáži na Aktuálně.cz.

Program finále:

Sobota (13:00): Kvitová (4. v pořadí dvouhry WTA) - Petkovicová (14.), Šafářová (17.) - Kerberová (10.).

Neděle (13:00): Kvitová - Kerberová, Šafářová - Petkovicová, Hlaváčková (15. čtyřhra WTA), Hradecká (22.) - Lisická (72.), Görgesová (40.).

reklama