Luxus ve válečné zóně. To čeká v Soči na Jágra či Soukalovou

Aleš Vávra Aleš Vávra
18. 1. 2014 11:00
Česká nominace je kompletní. Na co se musí sportovci v ruských horách a u Černého moře připravit?
Olympijský stadion Fišt v ruském Soči.
Olympijský stadion Fišt v ruském Soči. | Foto: youtube.com

Praha - Už jen tři týdny zbývají do startu zimních olympijských her v ruském Soči. Vše je připraveno, česká nominace je kompletní. Pětaosmdesát sportovců z České republiky bude pod pěti olympijskými kruhy naplňovat ambice a úročit tvrdou přípravu, která dlouhé měsíce a roky směřovala právě k únoru 2014.

Největšími hvězdami výpravy jsou legendární hokejista Jaromír Jágr, obhájkyně dvou zlatých olympijských medailí v rychlobruslení Martina Sáblíková či biatlonová kometa a vedoucí žena Světového poháru Gabriela Soukalová. Na co všechno se tuzemské hvězdy musí připravit? Co je v ruských horách čeká?

Strašákem číslo jedna jsou jistě extrémní bezpečnostní opatření, kvůli nimž se sportovci ocitnou v nemilosrdném kolotoči kontrol a prověrek. Soči už se na začátku ledna proměnilo v město, do něhož je běžnému smrtelníkovi zapovězeno vstoupit. Takřka ve válečnou zónu.

Sto tisíc policistů a vojáků i agenti FBI

Policisté a vojáci jsou a budou na každém kroku. A bude jich hodně, přibližně sto tisíc. Strach z možného teroristického útoku je v Rusku po nedávných atentátech ve Volgogradu a sérii vražd ve Stavropolském kraji obrovský. Napilno mají i tajné služby, americká FBI posílá deset svých agentů do Moskvy a dalších deset přímo do Soči.

„Pro případné atentátníky musí být taková událost, jako je olympiáda, samozřejmě velkým lákadlem. Na druhou stranu jsem přesvědčen o tom, že ruská vláda v čele s prezidentem, který tyto hry vnímá tak trochu jako svoje, nic nepodcení. Opatření budou taková, aby zaručila bezpečný průběh,“ říká nominovaný biatlonista Michal Šlesingr.

Sportovci se musí připravit na několik kontrol během každého přesunu. „Na to musí být sportovec zvyklý, nebude to problém,“ uklidňuje šéf české olympijské výpravy Martin Doktor. Také on Rusům v otázce bezpečnosti věří. „Neumím si představit, že by se o bezpečnost nepostarali, když mají v čele Putina,“ dodává.

Horší než v Salt Lake City? Těžko

A chystaná opatření mu dávají za pravdu. Celé Soči bude fungovat jako vězení s nejpřísnější ostrahou. Rusové nasadí bezpilotní letouny, radary, roboty, sonary a další techniku. Budou se odposlouchávat mobilní telefony a monitorovat veškerá online aktivita.

Trenér českých skokanů David Jiroutek může srovnávat. Byl totiž před dvanácti lety na olympiádě v americkém Salt Lake City. Pouhých pět měsíců po fatálních útocích teroristů na World Trade Center a Pentagon.

„Při slavnostním zahájení bylo olympijské město považováno za vůbec nejbezpečnější zónu světa. Prostě větší bezpečnostní opatření než tam si v Soči představit nedokážu. Také ve Vancouveru před čtyřmi lety to bylo podobně přísné,“ říká reprezentační kouč. Na spoustu kontrol prý bude jeho tým připraven.

„Když jdete směrem ven, prohledají a ozáří vás asi čtyřikrát. Když se vracíte, už je to takových osm kontrol. Co se dá dělat, maximálně budeme svítit, až se vrátíme,“ usmívá se Jiroutek.

Jak vypadá luxus v ruském balení?

Další charakteristika olympijského Soči už ale vyznívá pro sportovce příznivěji. Z hlediska zázemí a ubytování by měli mít k dispozici veškerý luxus. Alespoň to slibují pořadatelé.

Česká výprava bude bydlet ve třech olympijských vesnicích. Zástupci ledových sportů, tedy hokejisté, krasobruslaři a rychlobruslařská parta, se usídlí v Přímořské vesnici. Další část, biatlonisté a běžci na lyžích, by se měli utábořit v takzvané Endurance Olympic Village. Nejpočetnější skupina českých sportovců pak stráví olympiádu v Mountain Village, která leží blízko lyžařského areálu ve výšce 1100 metrů nad mořem.

„Osobně jsem na tu úroveň hodně zvědavý. Těším se, jak to slovo luxus bude vypadat na olympiádě v Rusku. V létě jsme byli v Jekatěrinburgu a tam to byl trochu jiný luxus. Spíš taková ta ruská klasika,“ bere sliby o špičkovém zázemí s rezervou David Jiroutek.

A vzpomíná na výborné podmínky v kanadském Vancouveru. Naopak Turín před osmi lety, to prý byla hrůza. „Tam jsme si nejdřív museli sami umýt okna a lžičkou odlupovat ze zdí nepořádek. Ubytování bylo nedodělané, tak doufám, že to v Soči bude lepší,“ vzpomíná trenér skokanů.

Nejteplejší olympiáda historie

Ruská olympiáda bude hned v několika aspektech naprosto unikátní. Soči se nachází v subtropickém pásmu a tak půjde s největší pravděpodobností o nejteplejší zimní hry v dějinách. Průměrná únorová teplota v oblasti je těsně nad sedmi stupni nad nulou.

Výjimečná je i nadmořská výška jednotlivých hal, které vyrostly u pobřeží Černého moře. Ty stojí ve městě Adler jen několik metrů nad hladinou, prakticky hned vedle pláže.  Například Adler aréna může zažít velkou českou radost, místní dráha pro rychlobruslení totiž patří k nejrychlejším na světě.

Na pobřeží se nachází hned sedm sportovních hal. Kromě rychlobruslařské Adler arény zde fanoušci najdou hokejové stánky Bolšój a Šajba, halu Ledová kostka pro curlingové turnaje, bruslařskou arénu Ice Berg a Olympijský stadion, na němž se uskuteční zahajovací i závěrečný ceremoniál.

 

Právě se děje

Další zprávy