reklama

Lyžař Krýzl má po operaci očí zase vysoké ambice

Krýzl věří, že se brzo vrátí na sjezdovky ve své bývalé formě. Krýzl věří, že se brzo vrátí na sjezdovky ve své bývalé formě. autor: Český svaz lyžařů
Český sjezdař Kryštof Krýzl je po operaci očí opět připraven bojovat o úspěchy a slávu na sjezdovkách. Přestože řešení problémů se zrakem nemusí být definitivní.

Praha – Nejlepší český alpský lyžař v technických disciplinách Kryštof Krýzl se začátkem září na na klinice ve Zlíně podrobil složité operaci očí, ale už o tomto víkendu chce v  úvodním závodě Světového poháru v rakouském Söldenu úspěšně zahájit letošní sezonu, v níž netají vysoké cíle.

"Neviděl jsem dobře, často jsem se doslova trápil, takže operace se stala nutností," přiznal v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Jak s odstupem několika měsíců uplynulou sezonu hodnotíte?

Vzhledem ke zmíněným problémům s očima jsem s ní byl vcelku spokojený. Třikrát jsem bodoval ve Světovém poháru a několika dobrých výsledků jsem dosáhl v kontinentálních soutěžích. Na mezinárodním poli jsem šestkrát našel cestu na stupně vítězů a měl radost i ze dvou titulů mistra republiky. Jen mě mrzí, že formu z tréninků jsem často neprodal v závodech, především na mistrovství světa. Avšak lyžování je rizikový sport, v němž vzdálenost mezi úspěchem a propadem je velice malá.

Loni jste používal kontaktní oční čočky. Ty vám nepomohly?

Prostě mi nesedly, někdy jsem dokonce na jedno oko vůbec neviděl. Například na mistrovství světa, kdy se mi jedna čočka přetočila. Sjezdové lyžování je hlavně o rychlosti a čočky zřejmě na to nestačily. A tak v závěru sezony jsem jezdil bez nich, což také nebylo ideální. Proto jsem se rozhodl pro operaci, která se ukázala nutností. Nebyla jednoduchá, ale povedla se, i když mě možná ještě čeká reoperace. Vidím však líp, což je pro mě důležité.

Lze říci, že při těchto zdravotních problémech jste na sezonu dobře připravený?

Letní příprava pod taktovkou italského trenéra Daniela Fahrnera, navzdory všem komplikacím, byla velice dobrá. Jsem v pohodě, cítím se dobře a netajím ani vysoké cíle. V letošní sezoně se sice nekoná mistrovství světa, ale velice důležité budou závody Světového poháru. Získané body budou totiž hrát rozhodující roli pro účast na šampionátu v příští sezoně a návazně možná i pro start na olympijských hrách.

Jak velká je ve vašich disciplinách světová konkurence?

V porovnání s předchozími lety asi největší. Dávají o sobě vědět jak zkušení lyžaři, tak i nadějní mladíci, ale i tak se chci pokusit nasbírat ve Světovém poháru co nejvíc bodů.

Kdy a v kterých disciplinách budete startovat?

Moji jedničkou je obří slalom a pak kombinace. První závod Světového poháru je už tento víkend na rakouském ledovci a do konce roku pak ještě ve Finsku, USA a Itálii. Za celou sezonu jich bude kolem dvaceti. Úvodní závod není sice mimořádně důležitý, ale dobrý výsledek by mi pomohl psychicky.

reklama