reklama

Lyžaři i bobařská superstar. Ruští hrdinové ze Soči prý byli zapojeni do řízeného dopingu

Ruští bobaři jsou v podezření. Ruští bobaři jsou v podezření. autor: Reuters
Minimálně 15 ruských medailistů z olympijských her v Soči bylo podle informací listu New York Times součástí státem podporovaného dopingového programu.

New York - Minimálně 15 ruských medailistů z olympijských her v Soči bylo podle informací listu New York Times součástí státem podporovaného dopingového programu. Zapojeno do něj mělo být například 14 členů reprezentace v běhu na lyžích a dva bobisté, kteří v Soči získali dvě zlaté medaile. Na seznamu figurují tři olympijští vítězové.

Celkem podle listu v roce 2014 pod pěti kruhy startovalo více než dvacet ruských sportovců, kteří byli zařazeni do programu. Byly mezi nimi i největší hvězdy domácí reprezentace včetně bobisty Alexandra Zubkova. Pilot, jenž byl i vlajkonošem ruské výpravy, nejprve s brzdařem Alexejem Vojevodou triumfoval ve dvojbobech a poté společně dovedli ke zlatu i čtyřbob.

Bývalý ředitel moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov listu řekl, že kontroloři tehdy se sportovci spolupracovali a tajně vyměňovali jejich odebrané vzorky za "čisté". Sportovci jim prý ofocovali své dopingové formuláře, aby později dokázali anonymní vzorky identifikovat.

Na dopingové praktiky ruských olympioniků v Soči minulý týden upozornil bývalý činovník ruské antidopingové agentury Vitalij Stěpanov, jenž nyní žije v USA. Podle něho nejméně čtyři ruští olympijští vítězové z OH 2014 užívali anabolické steroidy.

WADA tento týden oznámila, že se bude obviněním bezodkladně zabývat.

reklama