reklama

Má 14 titulů mistra světa, ale v Česku ho nikdo nezná. Teď bude travní lyžař hvězdou dokumentu

Jan Němec bude hrdinou dokumentu Lyžař. Youtube
Čtrnáctinásobný mistr světa v travním lyžování Jan Němec sice navzdory svým úspěchům nikdy nesklízel velkou slávu, ovšem nyní jde do kin film, který mapuje jeho kariéru i vlastní odhodlanost pro sport.

Praha - Celý život věnoval sportu, který ho, i když vyhrál, co mohl, nikdy nevyhoupl do světel reflektorů. V českých končinách jen ti největší fajnšmekři vědí, kdo je Jan Němec. Čtrnáctinásobný mistr světa v travním lyžování po minulé sezoně ve čtyřiceti letech skončil s aktivní kariérou a jako dárek na rozloučenou nyní dostává premiéru dokumentu Lyžař, který o něm natočil jeho kamarád z dětství režisér Marek Bureš.

Rovnat se s ním mohou snad jen bratři Pospíšilové, dvacetinásobní světoví šampioni v kolové, přesto se Němec ani zdaleka nepřiblížil takové popularitě, jakou měli v 70. a 80. letech minulého století oni.

"Vlastně nevím, proč tomu tak je a proč se tohoto sportu u nás nechytí víc lidí. Je to nízkonákladová zábava, nemusíte za sněhem do Alp, stačí vám kopec a těch je u nás dost," řekl na úterní tiskové konferenci Němec.

I když se na lyžích s kolečky jezdí po celém světě od Japonska po Itálii, pořád je to jen poloprofesionální sport, který nemá své místo na olympijských hrách, a tak není moc vidět.

I proto si Němec zhruba před deseti lety řekl, že udělá lyžařskou osvětu v Kostarice, zkusí získat tamní občanství a pojede si splnit sen pod pěti kruhy na sněhu, protože v domácí konkurenci by mezi alpskými specialisty neobstál.

Tam se také zrodila první myšlenka na film, který by dokumentoval cestu brněnského rodáka až na OH do Vancouveru. "Ten nápad vyjet do Kostariky a reprezentovat ji, se mi líbil. Honza tam vlastně dělal takovou misijní činnost, za vlastní peníze tam vozil hůlky a lyže a učil je lyžovat. Bohužel, nakonec se z toho stala pouze jedna kapitola z našeho dokumentu," prozradil režisér Bureš, který tak v natáčení pokračoval dalších devět let.

Olympiáda v dresu Kostariky nevyšla

Občanství a kostarický pas totiž český lyžař nedostal. "Ztroskotalo to na byrokracii úřadů. Někdo tam na tom chtěl pěkně vydělat, nešli do toho s tak čistou myšlenkou jako já," vysvětluje Němec.

Jan Němec Jan Němec během natáčení Foto: Svaz lyžařů ČR

Musel se tedy smířit s tím, že se na olympiádu nepodívá, a vrátil se k travnímu lyžování. Kraloval ve Světovém poháru i na mistrovství světa. Sám o sobě říká, že snad na těle nemá místo, které by si už nezranil. Na svazích se například pochroumal tak, že vynechal téměř celou sezonu, ale přece pak dokázal přivézt z vrcholné akce zlato.

"Díky tomu má nyní dokument velký společenský a někdy možná až filozofický přesah. Jsou tam různé metafory, které pomáhají pochopit, co vůbec oddanost sportu znamená. Není to jen ten klasický dokument, který popisuje danou osobnost, to by byla nuda, protože Honza pořád vyhrával," usmívá se režisér Bureš.

Oba doufají, že se díky dokumentu diváci o travním lyžování alespoň dozví a třeba se i rozhodnou ho zkusit. Premiéra proběhne v kině Scala už ve středu 15. června od 20:30 hodin. Pražští zájemci se mohou na film podívat ve stejný čas ve čtvrtek 30. června v kině BIO OKO.

reklama