reklama

Machura dostal osmiletý distanc za odmítnutí dopingové kontroly

Remigius Machura letos vyhrál s Prague Black Panthers českou ligu amerického fotbalu Remigius Machura letos vyhrál s Prague Black Panthers českou ligu amerického fotbalu autor: Milan Kammermayer
Český bývalý koulař a někdejší juniorský mistr Evropy Remigius Machura dostal osmiletý zákaz činnosti. Nyní hráč amerického fotbalu pyká za opakované porušení antidopingových pravidel.

Lausanne - Bývalý koulař a později hráč amerického fotbalu Remigius Machura mladší dostal osmiletý zákaz sportovní činnosti za opakované porušení antidopingových pravidel. Někdejšího juniorského mistra Evropy ve vrhu koulí potrestal Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne za odmítnutí dopingové kontroly v únoru letošního roku. Informoval o tom Antidopingový výbor ČR na svém webu.

Přísný trest kvůli opakovanému porušení pravidel

Osmiletý distanc obdržel Machura kvůli opakovanému prohřešku. V roce 2010 byl potrestán dvouletým zákazem startů za pozitivní dopingový test na růstový hormon. Mistr republiky z roku 2006 pak ukončil atletickou kariéru.

Později se začal věnovat americkému fotbalu a letos v červenci získal s týmem Prague Black Panthers mistrovský titul.

Odmítal kontrolu

Zhruba o půl roku dříve se odmítl podrobit mimosoutěžní dopingové kontrole. Komisaři, který ho navštívil doma, tvrdil, že hráči registrovaní v České asociaci amerického fotbalu nepodléhají mimosoutěžním dopingovým kontrolám a také že má pozastavenou soutěžní činnost a tudíž nepodléhá namátkovým kontrolám.

Antidopingový výbor ČR následně vyrozuměl Machuru, že porušil antidopingová pravidla. Za týden mu však ředitel Antidopingového výboru ČR Miloš Vrabec v dalším dopise napsal, že původní oznámení se ruší. "Důvodem je porušení vnitřních procesních pravidel Antidopingového výboru ČR, neboť test se neměl provádět," uvedl Vrabec. Proti tomuto kroku se v březnu postavila Světová antidopingová agentura WADA, která se obrátila na CAS.

Spor rozhodla sportovní arbitráž

Sportovní arbitráž minulý týden rozhodla, že Antidopingový výbor ČR měl oprávnění Machuru podrobit dopingové zkoušce a devětadvacetiletému sportovci udělil osmiletý trest. Antidopingový výbor ČR musí kromě svých nákladů na arbitrážní řízení uhradit také část právních poplatků CAS ve výši 2500 švýcarských franků (zhruba 62.000 korun).

reklama