reklama

"Mají v týmu opici." Komentátor při přenosu rasisticky urážel basketbalovou hvězdu

Thanasis Antetokounmpo, basketbalista Panathinaikosu Atény Thanasis Antetokounmpo, basketbalista Panathinaikosu Atény autor: Reuters
Řecký sportovní komentátor Takis Tsoukalas má problém. Během utkání Euroligy nazval basketbalistu Panathinaikosu Atény Thanasise Antetokounmpa opicí. Jeho slova už začala vyšetřovat řecká prokuratura.

K výrokům došlo 9. listopadu při euroligovém utkání, v němž v řeckém derby Panathinaikos porazil Olympiakos Pireus 93:80.

"Mají v mužstvu opici. Ten kluk Antetokounmpů je opice, to vám teda řeknu," hlásil Tsoukalas do mikrofonu. "Co ten šašek dělá? To se vůbec nestydí? Dělá špatnou reklamu svému bratrovi," tvrdil řecký komentátor.

Thanasis Antetokounmpo při utkání s Olympiakosem:

Janis Antetokounmpo je jednou z největších hvězd NBA, kde válí za Milwaukee Bucks, v zámoří působí i třetí ze sourozenců Kostas v celku Dallas Mavericks.

"Tahle událost mi v poslední dnech nedá spát. Když se něco takového může stát Thanasisovi, který hrdě a s úsměvem reprezentuje Řecko a Panathinaikos, pak si neumím představit, co si musí vytrpět další lidé s jinou barvou pleti," napsal na svůj Twitter Janis Antetokounmpo.

"Jsem smutný a zklamaný, ale nesmíme dopustit, aby tyto negativní komentáře změnily naši rodinu a naši lásku k zemi, kde jsme vyrostli," doplnil muž, jenž se stejně jako jeho čtyři bratři narodil v Aténách nigerijským rodičům.

Tsoukalas odmítl, že by jeho slova byla rasisticky motivovaná. "Nikdy jsem nezmínil Thanasisovo jméno v rasistickém smyslu," hájil se reportér v prohlášení. "Popisoval jsem pouze chování sportovce, který byl dvakrát potrestán rozhodčími technickým faulem," dodal Tsoukalas a pohrozil: "Vím velmi dobře, že proběhnou snahy, aby byl tenhle incident vydáván za rasistický, ale varuju, že v tom případě podniknu právní kroky."

Přesto komentátora zažalovaly dvě protirasistické organizace a případ vyšetřuje řecká prokuratura. V zemi od roku 2014 platí zákon, podle něhož hrozí provinilcům až tři roky vězení za podněcování rasové nesnášenlivosti. Tsoukalas byl také předvolán k Národnímu úřadu pro radio a televizi, aby své jednání vysvětlil.

Samotný Thanasis nechtěl událost komentovat. "Nemám k tomu co říct. Měli bychom se mít všichni rádi a být jednotní," prohlásil basketbalista, jenž si v dresu New Yorku Knicks rovněž zahrál slavnou NBA.

Podpory se mu dostalo i z nejvyšších politických míst, zastal se ho totiž řecký premiér Alexis Tsipras, když si oblékl řecký reprezentační dres s Antetokounmpovým jménem. 

"Respekt a hrdost lidem, kteří se tady narodili a vyrostli a kteří vzali Řecko za svou vlast. Ne toleranci k rasismu a nenávisti," napsal Tsipras na svůj instagramový účet.

Řecký premiér Tsipras v reprezentačním dresu Thanasise Antetokounmpa:

reklama