reklama

"Máme natrénováno nejvíc, co jsme kdy měli." Dvojskif postoupil na MS do semifinále

ME ve veslování v Račicích (Podrazil, Helešic) ME ve veslování v Račicích (Podrazil, Helešic) autor: Tomáš Liška
Veslaři Lukáš Helešic s Jakubem Podrazilem postoupili do semifinále MS, stejně jako skifař Ondřej Synek. Dalším lodím se nedařilo.

Plovdiv (od našeho zpravodaje) - Veslařská dvojice Helešic, Podrazil dojela ve čtvrtfinále mistrovství světa na třetím místě. Český dvojskif bez kormidelníka postoupil do semifinále po jisté jízdě.

Česká loď se téměř po celý závod držela na třetím místě za Kanaďany a Novozélanďany. Češi si udržovali pohodlný odstup od polské dvojice, která je jako jediná mohla potenciálně připravit o postup, ostatní soupeři byli totiž výrazně vzdálenější cíli.

"Jakub to hlídal. Já se na soupeře moc nekoukám, abych loď neroztřásl a neztratili jsme závodní rytmus," vysvětlil Lukáš Helešic. "Viděl jsem jen na Dány, ti byli na kilometru už hodně daleko."

Právě po kilometru měli Češi příjemný náskok, který nepustili. Dvojskif absolvuje tři závody ve třech dnech, středeční program odsunul silný vítr.

Ve čtvrtek už byly podmínky takřka ideální. "Úplně fér, není o čem mluvit," těšilo Helešice. Ten ještě pomýšlel na to, že by česká dvojka zaútočila v závodě na druhé místo, které drželi Novozélanďané. "Uteklo nám to ve druhé pětistovce, i když ve třetí jsme se dotáhli na půl loďky. Měl jsem chuť ještě pozlobit Novozélanďany, ale Jakub nechtěl, tak jsme je nechali být," usmál se dvaadvacetiletý skifař.

"Jezdíme tak, že tři jdou dál, my jsme třetí, nemusíme to hnát dál. Dva a půl dne jsme tu stáli, takže se dá říct, že jsme jeli první závod a ten se vždycky jezdí špatně. Myslím si, že to od nás bylo lepší než rozjížďka," dodal.

Čtvrtfinále veslařů na MS odsunul vítr. Takové počasí jsem ještě nezažil, řekl Synek Čtvrtfinále veslařů na MS odsunul vítr. Takové počasí jsem ještě nezažil, řekl Synek Čtěte zde

Před semifinále cítí český dvojskif dobrou formu. "Natrénováno máme asi nejvíc, co jsme kdy společně měli. Je to o tom, přesvědčit hlavu, aby to prodala," je přesvědčený Helešic.

"Jakub si tréninky měří na hodinkách, trenér si to zapisuje. Mě to moc nezajímá. Jezdím spíš na pocit. Jsem přesvědčený, že na to máme," poznamenal Helešic odhodlaně.

Semifinále je v Plovdivu naplánované na pátek, finále by se mělo jet o den později.

Lehký dvojskif vypadl, stejně jako čtyřka bez

O účast ve finále neúspěšně bojovali Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek na dvojskifu lehkých vah a čtyřka bez kormidelníka Matěj Tikal, Matyáš Klang, Petr Melichar, Jakub Grabmüller. Čtyřka "bez" byla v semifinále pátá, Vraštil se Šimánkem šestí.

Vraštil se Šimánkem ve středu v náročných podmínkách vyhráli čtvrtfinále, dnes již tak úspěšní nebyli. Krátce po startu se drželi na postupovém třetím místě, ale pak klesli a až do cíle marně bojovali s ukrajinskou dvojicí o páté místo.

"Kdybychom postoupili do finále A, byl by to hezčí výsledek, ale k tomu bylo dnes hodně daleko. Dělali jsme, co jsme mohli, a myslím si, že se nemusíme stydět. Byl to těžký závod, ale takový je sport. Teď se budeme snažit vyhrát finále B," řekl Vraštil.

Věčného soka nahradil nebezpečný a "labilní" soupeř. Synek ale chce z MS zase zlato Věčného soka nahradil nebezpečný a "labilní" soupeř. Synek ale chce z MS zase zlato Čtěte zde

Čtyřka bez kormidelníka skvěle odstartovala a chvíli vedla. Na kilometru byli svěřenci trenéra Petra Blechy ještě třetí, ale ve druhé části závodu klesli na páté místo.

"Chtěl jsem, aby na začátku závodu jeli tak, aby stačili nejlepšímu, co ve světě je, a to jsou Italové. To se do 1400 metrů podařilo, takže jsem byl spokojený. To, že kluci nepostoupí, jsem věděl, protože po dvou měsících tréninku se nedají dělat zázraky. Dokázali ale, že jsou schopni bojovat s nejlepšími," řekl Blecha.

reklama