reklama

Mamutí můstek je obrazem naší hrozné infrastruktury, přiznal šéf skokanů Janda

Jakub Janda Jakub Janda autor: Milan Kammermayer
Na novou sezonu, která začíná už příští týden v polské Visle, čeští skokani na lyžích opět trénovali v zahraničí. Tuzemské můstky jsou v katastrofálním stavu.

Není však vyloučeno, že za rok už se budou připravovat v domácích podmínkách. "Nechci předbíhat, ale na konci tunelu už vidím světlo. Vždyť začátkem února příštího roku se na Ještědu bude konat mezinárodní FIS CUP a posun k lepším časům by měl nastat i na dalších můstcích," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jakub Janda, bývalý vynikající reprezentant a od loňska nový šéf úseku skoků na lyžích.

Smrt skoku v Česku. Harrachovské můstky mají z limbu probrat Malysz s Babišem Smrt skoku v Česku. Harrachovské můstky mají z limbu probrat Malysz s Babišem Čtěte zde

V Liberci bude tedy můstek už letos v provozu?

To ještě ne, ale na svůj profil opět obdržel certifikát. Pro závody Světového poháru to však nestačí. Je nutné vytvořit podmínky pro ledovou stopu a nesmí chybět větrné zábrany. S tím pochopitelně souvisí i finanční náklady, a proto je moc důležité, že se podařilo získat potřebné dotace. Město Liberec i kraj přispěly 15 miliony korun a přibližně stejnou částku by mělo poskytnout ministerstvo školství.

Na trénink by vytvoření ledové stopy nestačilo?

To by pochopitelně stačilo, ale stálo by to kolem jednoho a půl milionu korun, což je v rozpočtu Českého svazu lyžařů obrovská částka. Nepomůže nám ani technický či přírodní sníh, kterého by muselo napadnout 70-80 centimetrů.

Zatím tedy na Ještědu nelze ani trénovat…

Do února to prostě není možné, i když bychom tuto možnost samozřejmě uvítali. Nejenže se reprezentace musí za nemalé finanční částky připravovat mimo republiku, ještě k tomu vznikla jedna nepříjemnost. Některé státy ve střední Evropě často můstky pro zahraniční zájemce uzavřou a dají prostor pouze svým závodníkům. Proto se těším, že od příštího roku tento problém nebudeme muset řešit a v lednu 2021 budeme moci být organizátory plánovaného Světového poháru.

Začíná se také v Harrachově blýskat na lepší časy?

Ještě probíhají nějaká jednání, ale už letošní otevření můstků K 40 i K 70 pro děti a juniory je na dobré cestě. Věřím, že se to podaří, a to nejen pro tréninky, ale i pro uspořádání závodů. Vekou zásluhu na tom mají bratři Slavíkové a pomohla i veřejná sbírka. Mladým skokanským talentům musíme věnovat daleko víc pozornosti než dosud. Je to základ pro výchovu nové generace. Přitom nejde jen o Harrachov, máme několik dalších středisek, například v Desné, Rožnově, Kozlovicích a dalších místech. Aspoň části naší skokanské základny budeme schopni vyhovět.

V Harrachově čeká už hodně dlouho na rekonstrukci mamutí můstek. Je naděje, že se jí v dohledné době dočká?

Mamuťák je přesným obrazem naší hrozné infrastruktury. Je to hodně smutný příběh. V roce 2024 má být Česká republika pořadatelem mistrovství světa, ale když na jeho rekonstrukci nebudou peníze ze státní pokladny, tak by bylo zle. Přitom jde o jeden z pěti unikátních můstků na světě a v "novém kabátě" by byl celoročně využit. Každý rok by se mohl v Harrachově pořádat Světový pohár a Mezinárodní lyžařská federace uvažuje o Grand Slamu právě na současných pěti mamutích můstcích. Byl by to sportovní, společenský i finanční přínos a peníze by mohly jít na přípravu mládeže.

A jaké kroky vedou ke zlepšení současné situace ve Frenštátě?

Před třemi lety se v areálu legendárního skokana Jiřího Rašky podařilo zachránit pozemky pod můstky. Vznikla architektonická studie, plány, projektová dokumentace a snad do dvou let by mohla začít rekonstrukce můstku K 95. Dost věcí se řeší brigádnicky, ale hlavní slovo musejí mít odborníci - a vedle nich peníze!

Jaká je současná ekonomická situace vašeho úseku?

K získání sponzorů vede hodně trnitá cesta. Jednoho zajímavého se mi podařilo získat a snad se k němu ještě někdo připojí. Reprezentace je ekonomicky zajištěna, ale finance potřebujeme hlavně pro nadějné mládí, kterému se ve všech našich střediscích, včetně trenérů, snažíme vytvořit odpovídající podmínky.

Zmínil jste se o reprezentaci. V jakém světle ji na začátku sezony vidíte?

Jsem optimista. Jedničkou je Roman Koudelka, který by chtěl ještě trochu vylepšit loňskou úspěšnou sezonu. Viktora Poláška zdobí titul juniorského mistra světa a získal i zkušenosti z kategorie mužů. Filip Sakala, syn mistra světa v letech z roku 1994, je velkým talentem, jen ještě potřebuje své skoky vypilovat. Vojtěch Štursa měl určité zdravotní problémy, je však v pohodě a plný chuti. Čestmír Kožíšek má za sebou operaci, ale už je v tréninku. Třeba nám něco napoví či více prozradí první závod Světového poháru.

Ve stopě kvete metrová vrbovka, díra po rolbě zeje dál. Nejen mamut čeká na záchranu Ve stopě kvete metrová vrbovka, díra po rolbě zeje dál. Nejen mamut čeká na záchranu Prohlédněte zde
reklama