Maslák porazil všechny sprintery, limit na HMS má Mazáč

15. 2. 2014 19:15
Pavel Maslák porazil na halovém mistrovství republiky na šedesátce všechny sprinterské specialisty. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Čtvrtkař Pavel Maslák ovládl na domácím halovém atletickém šampionátu šedesátku před všemi sprinterskými specialisty a potvrdil výbornou rychlostní formu.

Druhým vrcholem úvodního dne bojů v pražské Stromovce byl triumf překážkáře Martina Mazáče okořeněný splněným limitem pro účast na halovém mistrovství světa v Sopotech.

Atlet pražské Dukly Maslák běžel rychle už v rozběhu. Skončil ve stejném čase (6,74) druhý za letošní českou sprinterskou jedničkou Janem Velebou.

V semifinále se pak zlepšil na 6,65, čímž vyrovnal rekord českého mistrovství a zároveň splnil limit českého svazu pro halové MS v Sopotech, kde však svěřenec trenéra Dalibora Kupky bude startovat na své hlavní trati čtyřstovce.

"Nečekal jsem, že všechny kluky porazím"

Ve vypjatém finále pak udržel nervy na uzdě a časem 6,67 slavil vítězství nad plejádou domácích sprinterů.

"Nečekal jsem, že bych tady mohl porazit všechny ty kluky, ani že můžu být tak rychlý. Jsem z toho překvapený. Každopádně jsem si ověřil, že mám rychlostní formu, a to je dobrý ukazatel před startem na čtyři sta metrů na mistrovstvím světa," uvedl Maslák, který se tentokrát představil v tmavočervených rukávcích.

"V neděli tady ještě poběžím dvoustovku a pak už budu hlavně trénovat. Jediný závod mě čeká 25. února v O2 areně," nastínil svůj další program před HMS momentálně čtvrtý muž světových čtvrtkařských tabulek.

Stejný závod žen skončil překvapením, když nejrychlejší domácí sprinterka Kateřina Čechová podlehla o pouhou setinu Ivetě Mazáčové (7,31).

Mazáč: Takový výkon jsem nečekal

Jen chvíli před tím se radoval z titulu na překážkách a navíc i z limitu pro HMS v Sopotech její bratr Martin Mazáč, který časem 7,64 o šest setin překonal kritérium Českého atletického svazu a zároveň si vytvořil kvalitní osobní rekord.

"Musím přiznat, že jsem na takový výkon nepomýšlel. Spíš jsem se viděl někde okolo 7,70, ale povedlo se mi do finále správně trefit," řekl Mazáč, který věří, že by v Sopotech mohl ze sobotního času ještě něco ubrat.

"Forma by mohla vystoupat a nějaká setinka uloupnout. Tady se mi běželo super od startu až do cíle, nevyskytl se žádný problém nebo kolize," pochvaloval si brněnský atlet.

Jeho cílem pro halovou sezonu byl čas 7,65 a nominace do Sopot. "To se mi splnilo a teď by to chtělo, aby se moje časy ustálily někdo na této hranici. S tímto výkonem bych se na šampionátu mohl dostat do semifinále, což by nebylo špatné," dodal Mazáč.

Triumfovaly i Škrobáková a Svobodová

V dalších disciplínách uspěly zkušené reprezentantky. Překážkovou šedesátku ovládla podvanácté Lucie Škrobáková nejlepším letošním českým výkonem 8,20, ale k limitu jí ještě schází šest setin.

To tyčkařka Jiřina Svobodová má účast na mistrovství světa už zajištěnou. V Praze začala úspěšně na 440 centimetrech, ale to byl nakonec její výsledný výkon.

Druhý den domácího halového vrcholu bude pokračovat v neděli ve Stromovce od 13 hodin.