Maslák vyrovnal český rekord, Dibabaová zaběhla světový

6. 2. 2014 21:33
Pavel Maslák vyrovnal na atletickém halovém mítinku ve Stockholmu časem 45,66 sekundy vlastní český rekord v běhu na 400 metrů.
Pavel Maslák.
Pavel Maslák. | Foto: CPA

Stockholm - Pavel Maslák vyrovnal na atletickém halovém mítinku ve Stockholmu časem 45,66 sekundy vlastní český rekord v běhu na 400 metrů. Navlas stejný výkon předvedl Maslák loni v březnu při vítězství na halovém mistrovství Evropy v Göteborgu.

O vrchol mítinku se postarala Genzebe Dibabaová z Etiopie, která vytvořila časem 8:16,60 minuty světový rekord v běhu na 3000 metrů.

Maslák běžel druhou čtyřstovku v této halové sezoně a týden starý výkon z Düsseldorfu zlepšil o 15 setin, přesto zůstal na třetím místě aktuálních světových tabulek. Závod ve Švédsku vyhrál o 23 setin před bronzovým medailistou z olympijských her v Londýně Luguelínem Santosem z Dominikánské republiky.

Dibabaová má letos fantastickou formu. Před týdnem v Karlsruhe zlomila časem 3:55,17 o více než tři sekundy halový světový rekord na 1500 metrů, jehož držitelkou byla od roku 2006 Ruska Jelena Sobolevová (3:58,28). Tentokrát vymazala z tabulek čas krajanky Meseret Defarové z roku 2007, která byla o více než sedm sekund pomalejší.

Vlastní osobní rekord si Dibabaová zlepšila o více než jedenáct a půl sekundy a její dnešní výkon je čtvrtým nejrychlejším časem všech dob. Pod otevřeným nebem byly v historii rychlejší jen tři Číňanky z památného závodu v Pekingu v roce 1993.

Tyčkařka Jiřina Svobodová, která minulý týden v pátek překonala v Drážďanech český halový rekord 471 centimetrů, opět atakovala národní maximum, ale 472 nezdolala. Výkonem 464 cm skončila třetí za Němkou Silke Spiegelburgovou a Řekyní Nikolétou Kyriakopúluvou (oba 472).