reklama

Masná: Doping byl, je a bude. My čistí se s tím musíme naučit žít a dřít

Lenka Masná na halovém evropském šampionátu v Praze. Lenka Masná na halovém evropském šampionátu v Praze. autor: Milan Kammermayer
Nejlepší česká závodnice v běhu na 800 metrů Lenka Masná nemá problém přiznat, že ji závěr komise WADA nepřekvapila. A přestože by se mohla posunout ve výsledkových listinách celé řady závodů, nechce se ohlížet do minulosti, ale soustředí se na věci příští.

Praha – Také samotné atlety dostihla v pondělí zpráva o tom, že Mezinárodní antidopingová agentura WADA ve svém vyšetřování odhalila systematický doping v ruské atletice. Na základě toho doporučila Mezinárodní atletické federaci IAAF vyloučení Ruska ze svých řad. "Vůbec mě to nepřekvapuje," má jasno v rozhovoru pro Aktuálně.cz Lenka Masná, nejlepší česká závodnice na 800 metrů.

Právě čtyři její soupeřky z této trati zmínila WADA ve své zprávě s tím, že by měly dostat doživotní zákaz. Dvě z nich – Jekatěrina Poistogovová a Maria Savinovová mají doma bronzové, respektive zlaté olympijské medaile z Londýna 2012, kde startovala i Masná. Ta se z oběma potkala také o rok později ve finálovém závodu mistrovství světa.

Co říkáte na to, že mezi pěti jmény, které ve své zprávě doporučila WADA potrestat doživotním zákazem, jsou čtyři půlkařky a dvě medailistky z olympiády v Londýně 2012?

Že mě to vůbec nepřekvapuje. Nevím, nakolik je široká veřejnost naivní, ale doping ve sportu byl, je a pravděpodobně bude. Většina z nás ví, že se dopuje, musíme se s tím naučit žít. My sami sportovci s tím nic neuděláme, musíme věřit, být čistí a maximálně dřít na tréninzích.

Teď mluvíte konkrétně o ruských atletech?
Ano, ale nepřekvapuje mne to i v té všeobecné rovině ať už se jedná o atletiku, nebo sport obecně.

Rusku nyní vážně hrozí, že jejich atleti nebudou startovat na olympiádě v Riu...

Když se v létě rozjela podruhé kauza kolem dopingu a následně utichla, brala jsem to jako takové ticho před bouří. Jsem ráda, že se to začalo řešit a nakonec vyšla pravda najevo. A že nebudou Rusové na olympiádě? Co na to říct. Bude to velké rozhodnutí, pokud se k tomuto kroku IAAF odhodlá.

Dovedete si nyní vy osobně představit, že by ruští atleti v Riu nestartovali?

Nedovedu. Není to jen o sportu, bude tam hrát určitě velkou roli zákulisní politika. Sama jsem na závěr vedení IAAF zvědavá.

Pokud by se všechno potvrdilo a Rusky by zpětně přišly o medaile, vás by se to také týkalo. Jak olympiády v Londýně, tak mistrovství světa o rok později, kde jste byla ve finále osmá.

V tuto chvíli pozdě bycha honit, pokud se bavíme o změně výsledků. Nejde jen o tyto závody, je jich daleko více. Ačkoliv jsem na olympiádě nebyla ani v semifinále, tak pokud by tam obě Rusky nestartovaly, mohlo být všechno úplně jinak. Mohla jsem být třeba někde i ve finále, mohla jsem mít medaile. S nimi to bylo jiné, ale bohužel to tak je, dozadu se dívat už nelze.

Mluvíte o tom, že například na vaší osmistovce by s jejich neúčastí vypadaly všechny běhy úplně jinak a posun o ta dvě, případně tři místa neodpovídá tomu, jak by závod ve skutečnosti vypadal, tak jako třeba ve vrhačských disciplínách, nebo sprintech?

Přesně tak. Jinak by se taktizovalo, Rusky umí běžet na čele, umí pracovat, běhy by byly úplně jiné.

Na Olympu, za který závodíte, máte i ruské trenéry. Nemůže se tato kauza profesně dotknout nějak i jich?

To vůbec netuším. Na druhou stranu tady na Olympu přímo ve středisku Ministerstva vnitra sídlí česká Antidopingová kancelář, takže jsme přímo pod světlem a jsme hned po ruce, kdykoliv potřebují. Mám to k nim tak třicet metrů.

A využívají toho, chodí vás přímo na Olympu kontrolovat?

V poslední sezoně toho bylo méně, předloni jsem měla přece jen lepší výsledky, takže to jsem je měla u sebe vlastně každý měsíc. Teď se dá říct, že tu dlouho nebyli. Uvidíme, co přijde s novou sezonou.

reklama