reklama

Medailová naděje pro Rio? Choupenitche čeká Turnaj mistrů

Alexander Choupenitch (vpravo) na MS šermířů Alexander Choupenitch (vpravo) na MS šermířů autor: Reuters
Českého šermíře tento pátek v Paříži prestižní Turnaj mistrů, kterého se zúčastní osm nejlepších fleretistů světa.

Melun – Ačkoliv je v tuzemsku šerm spíše stranou mediálního zájmu, možná už brzy bude jméno jednoho českého fleretisty plnit stránky novin. V posledních letech totiž Česku vyrostla žhavá medailová naděje na olympiádu v Riu.

Řeč je o Alexanderovi Choupenitchovi, který bude již tento pátek hájit české barvy na prestižním Turnaji mistrů ve Francii.

„Je to pro mě velká čest a obrovská odměna. Vždycky jsem o tom snil. Jsou tam pouze nejlepší z nejlepších a jsem šťastný, že mohu být v takovém výběru,“ tvrdí Choupenitch, syn Běloruských operních pěvců, kteří působí v Brně.

Prorazil loni, za rok může být hvězdou

Svoje rostoucí ambice nyní dvacetiletý Choupenitch začal potvrzovat v loňském roce, kdy zvítězil na juniorském mistrovství Evropy a na světovém šampionátu skončil stříbrný.

V seniorech zároveň dosáhl na nejlepší umístění v kariéře – ve Světovém poháru bral celkové páté místo a na Mistrovství Evropy skončil také pátý.

„K úspěchům v minulém roce mi asi nejvíce pomohlo to, že jsem změnil tréninkový systém. Začal jsem se připravovat v Itálii pod vedením maestra Paolettiho, a šermu jsem se tak začal věnovat profesionálně. Trénuji dvakrát denně, což mi hodně pomohlo zdokonalit se technicky i fyzicky,“ říká Alexander Choupenitch.

První Čech na Turnaji mistrů

Díky skvělým výsledkům se jako vůbec první Čech v historii kvalifikoval mezi osm nejlepších fleretistů na Turnaj mistrů, což Alexander považuje za vrchol své dosavadní kariéry.

Jaké šance má na úspěch ani sám nedokáže odhadnout, bude podle něj záležet na jeho i soupeřově momentální formě. Můžeme tak očekávat velmi vyrovnané souboje.

A jak se Alexander připravuje před samotným turnajem? Do Paříže odlétá už dnes a do samotného začátku turnaje plánuje odpočinek a relaxaci. V pátek odpoledne ho čeká losování skupin a v 19:00 to vše vypukne. Přímý přenos z Melun mají čeští fanoušci možnost sledovat přes YouTube.

reklama