Medailový rekord a česká parta v euforii. I Rusové závidí

50 nejlepších fotografií z mistrovství světa v biatlonu
Byl to právě Moravec, kdo hned v prvním závodě šampionátu finišoval českou zlatou smíšenou štafetu.
Pro historický titul mistrů světa a k tomu příslušný cenný kov na nejvyšší ze stupňů vítězů došli Michal Šlesingr, Gabriela Soukalová, Veronika Vitková a Ondřej Moravec.
Moravec získal loni na olympijských hrách v Soči tři cenné kovy a stejnou bilanci má i po mistrovství světa v Kontiolahti. Po zmiňovaném zlatu vybojoval bronz ve vytrvalostním závodu a svoji sbírku v neděli zkompletoval stříbrem v závodu s hromadným startem.
Největší český úspěch na MS v biatlonu 2015 rozbíhala Veronika Vítková. I když musela na obou položkách dvakrát dobíjet, což byl druhý nejhorší střelecký výkon úvodního úseku, běžecky si vedla skvěle.
Foto: Reuters
Aleš Vávra Aleš Vávra
16. 3. 2015 6:08
Šampionát v Kontiolahti nebyl jen růžový, skvělá česká biatlonová parta ale dokonale filtruje negativa.

Praha/Kontiolahti - Pět medailí na olympijských hrách v Soči, čtyři cenné kovy na světovém šampionátu v Kontiolahti. Biatlonová pohádka nekončí, český tým opět zvládl bravurně vrchol sezony a stále větší horda fanoušků znovu prožívá nefalšovanou sportovní euforii.

Neuvěřitelně úspěšná parta kolem šéftrenéra Ondřeje Rybáře překonala český medailový rekord, čtyři kovy biatlonisté z mistrovství světa ještě nikdy nepřivezli. I Rusové mohou jen závidět.

Obrovská velmoc biatlonu skončila v Severní Karélii v medailové bilanci až za malým národem, který dříve okrajový zimní sport v posledních letech povýšil na absolutní vrchol pyramidy sportovního zájmu.

"Kdo by s takovým mistrovstvím nebyl spokojený, tak řeknu, že je barbar. O čtyřech medailích jsme zase mohli jenom snít," zhodnotil šampionát Rybář, nejlepší český trenér minulého roku napříč všemi sporty.

Rybáře těší vyrovnanost reprezentace

"Nejvíc mě na tom těší vyrovnanost týmu. Medaile jsou medaile a jsme mistři světa, ale ukázala se naše síla i těmi umístěními na trochu smolné čtvrté, páté, šesté příčce. Pozitivní je, že to není o jednom jménu, medaili z individuálního závodu mohli mít čtyři lidé," zdůraznil spokojený kouč.

Největší smetanu slízli reprezentanti, kteří v průběhu sezony sklidili největší kritiku za své ne tak výrazné výkony. Ondřej Moravec ke zlatu ze smíšené štafety přidal stříbro a bronz z individuálních klání, Gabriele Soukalové scházela na reprezentačního kolegu pouze placka za třetí místo.

"Je to největší překvapení za celou sezonu. Pro mě dosud nepochopitelný. Beru to jako odměnu za to šílený někdy i přemáhání se a za tu vůli, že jsem to nevzdala a snažila jsem se se sezonou prát," řekla pětadvacetiletá biatlonistka, která zahájila sezonu dvaašedesátým místem v Östersundu, aby nakonec atakovala šesté místo v celkovém pořadí Světového poháru.

Ani Ondřej Moravec v průběhu sezony nepůsobil nejjistěji a spekulovalo se, že stejně jako Soukalová těžko hledá motivaci v poolympijské sezoně. I on ovšem formu vyladil dokonale. "Je to super a nad plán. Jsem naprosto spokojený," mohl se biatlonista z Letohradu pochvalovat a vkládat na sociální sítě fotku své kompletní medailové sbírky.

Silné okamžiky vyváží i drobná negativa

Nebylo vše jen růžové, nicméně veškerou euforii znásobilo kouzlo týmovosti. Partu má česká biatlonová reprezentace příkladnou. A ta hravě vyváží i několik negativních pocitů, které si závodnici z Kontiolahti odvážejí. Fanoušky mohla dojmout právě Soukalová, jež po nevydařené dámské štafetě utěšovala a omlouvala své chybující kolegyně.

Silný okamžik nabídly také kamery při ceremoniálu po posledním závodu šampionátu, kdy Moravce na stupně vítězů doprovázela skandující skupinka nadšeně fandících trenérů, závodníků i členů realizačního týmu.

Dva mistři světa, členové zlaté smíšené štafety, přesto odjíždějí z dějiště mistrovství s určitou dávkou zklamání. Michal Šlesingr jezdil v Kontiolahti ve vynikající formě, individuální medaile mu ale těsně unikla. Postupně si vyjel sedmé, čtvrté a páté místo.

"Nemůžu říct, že jsem spokojený. Když člověk ví, že na to má, tak to mrzí o to víc. Ty výsledky špatné nejsou, ale zklamání převažuje. Snad mě to brzy přejde," vysvětlil s hořkým úsměvem na rtech zkušený biatlonista, který tedy ke stříbru a bronzu z roku 2007 další individuální cenné kovy nepřidal.

Vítkovou srazily časté chyby na střelnici

Pomyslný kalich hořkosti vypila ve finské pustině Veronika Vítková. Paradoxně největší hrdinka dosavadního průběhu sezony sice získala zlato v mixu, v individuálních závodech ale skončila nejlépe osmá.

Nepovedené výkony vyvrcholily nejprve na posledním úseku ženské štafety, kde obávaná finišmanka selhala při střelbě vleže a Češky přišly o zbytek nadějí na dobré umístění. Další série chyb pak v hromadném závodě poslala Vítkovou na úplný závěr třicetičlenného pole nejlepších závodnic.

"Verča si teď vleže prostě nevěří, ale je jen otázkou času, než se do toho zase dostane. Doufám, že to období bude co nejkratší. Žádný člověk nejezdí super celou sezonu. Vždycky přijde menší či větší krize. Verča si to prostě vybírá teď, ale ta sezona, co má za sebou, to je paráda, k tomu není co dodat," řekl na stránkách českého biatlonu kouč žen Zdeněk Vítek.

Obecný pocit z představení českých biatlonistů ale nemůže být jiný než pozitivní. Čtyři medaile a dalších osm umístění v elitní desítce je v obrovské konkurenci, kterou světový biatlon disponuje, další historickou kapitolou českého biatlonového zázraku.

 

Právě se děje

Další zprávy