Mezi kulturistickými profíky vyhrál David nad Goliášem

29. 9. 2008 19:51
Mr. Olympia 2008: Lehčí Jackson porazil obra Cutlera
Jay Cutler (vlevo) a Dexter Jackson v roce 2007
Jay Cutler (vlevo) a Dexter Jackson v roce 2007 | Foto: flexonline.com

Las Vegas - Mezi profesionálními kulturisty není už 33 let prestižnější soutěž než Mr. Olympia. Setkávají se na ní jenom finalisté všech ostatních velkých soutěží a amatérští mistři světa a Ameriky, kteří si troufají mezi „těžké váhy".

V posledních letech se z Olympie stala obrovská show, o čemž ostatně svědčí i její umístění do Las Vegas. Už zde spolu nesoupeří pouze muži, ale i ženy v několika kategoriích, od kulturistek přes fitnessky až po Miss Figure.

Nicméně oči fanoušků světa činek jsou upřeny především na mužské obry. Bitva mezi nimi bývá dlouho dopředu mediálně vyšponována podobným způsobem, jakým se hecují například boxeři.

Jay Cutler na Olympii 2008
Jay Cutler na Olympii 2008 | Foto: musculardevelopment.com

Platové podmínky jsou pochopitelně mnohem nižší, vítěz Olympie dostane „pouze" 185 tisíc dolarů, ale může očekávat lukrativní kontrakty od firem na doplňky výživy a honoráře za tréninkové semináře a exhibiční vystoupení.

Letos se očekávalo, že se bude rozhodovat mezi hranatým blonďákem Jayem Cutlerem (35 let, 175 cm, 120 kg), který zvítězil v předchozích dvou ročnících, a dokonale zaobleným Afroameričanem Dextetem Jacksonem (39 let, 167 cm, 106 kg), který vyhrál předtím druhou nejprestižnější soutěž Arnold Classic.

Dexter Jackson na Olympii 2008
Dexter Jackson na Olympii 2008 | Foto: musculardevelopment.com

První kolo proběhlo mezi pátkem a sobotou našeho času, finále mezi sobotou a nedělí. Ačkoli byl Cutler v pozici jasného favorita, Jackson ho svou přesně načasovanou formou dokázal porazit - a způsobil tím senzaci mezi diváky, komentátory i sázkaři.

Statistika praví, že obvykle vyhrávají kulturisté vyšší a těžší, což zhruba od 90. let často znamenalo ústupek od klasické estetiky k brutálním objemům a často i estetickým defektům jako například širší pas a vypouklé břicho. To vše zapříčiněné konzumací přílišného kvanta stravy stejně jako užíváním růstového hormonu, který - kromě svalů - zvětšuje i velikost vnitřních orgánů.

Naposledy na Olympii vyhrávali menší závodníci v 70. letech, ať už to byl anticky vysochaný Frank Zane či silový typ Franco Columbu.

Dexter Jackson
Dexter Jackson | Foto: bodybuilding.com

Problém vyrýsovat ohromnou masu svalů se nakonec stal Jayi Cutlerovi osudným. Na soutěž přišel s objemným pasem a svaly nebyly pod kůží dokonale prokreslené. Navíc si v honbě za nabíráním hmoty při používání stále těžších závaží poranil nohu, takže měl jedno stehno viditelně o několik centimetrů menší. Rovněž se v některých pózách ukazovaly slabiny v tricepsech.

Dexter Jackson si naproti tomu uchoval štíhlý pas a přišel připravený přesně načas; neměl slabinu ani v předních, bočních, ani zadních postojích. Podařilo se mu dokonce mít vyrýsovaná a detailně naproužkovaná i ramena a trapézy, což mezi profíky nad 100 kilo nebývá obvyklé.

V kulturistice přitom platí, že závodníci musejí znát dokonale své tělo a vědět, jak správně nejenom spálit veškerý podkožní tuk, ale zároveň i stáhnout zpod kůže veškerou vodu a naopak dostat vodu dovnitř svalů - čehož se v posledních dnech a hodinách dosahuje manipulací se sacharidy, solí a tekutinami.  Subjektivně lze sice posuzovat estetičnost postavy či volné sestavy, ale připravenost je měřítkem velmi objektivním.

Dexter Jackson na Olympii 2008
Dexter Jackson na Olympii 2008 | Foto: musculardevelopment.com

Na tiskové konferenci se Jackson vyjádřil: „Vyhrát tuto soutěž... to by byla třešnička na dortu. Bylo by to úžasné. Znamenalo by to pro mě celý svět. Jeden rok by byl můj a byl bych šťastný. Jeden rok, to je všechno, co chci. Jen jeden rok, kterým bych se odlišoval od jedněch z nejlepších kulturistů historie. Nechte mě jednou vyhrát."

Jackson se Olympie zúčastnil už desetkrát; poprvé skončil devátý, postupně se vypracovával na vyšší příčky, dvakrát byl třetí.

Po loňském odchodu osminásobného vítěze Ronnieho Colemana a při letošním výpadku jeho očekávaného nástupce Victora Martineze, Jackson potvrdil svou dlouhodobou pozici mezi kulturistickou elitou.

Po vyhlášení výsledků se Jackson v návalu radosti a slz zhroutil na pódiu, zatímco Cutler ho kolegiálně plácal po zádech.

Bývalý šampión si musel být vědom, že tentokrát na vítězství neměl; někteří rozhodčí - jako například jeden z dřívějších Mr. Olympia, Dorian Yates - jej dokonce dávali až na páté místo.

Phil Heath na Olympii 2008
Phil Heath na Olympii 2008 | Foto: musculardevelopment.com

Překvapením soutěže se rovněž stal mladý Phil Heath, jenž při svém debutu na Olympii a své celkově pouze šesté profesionální soutěži získal bronzovou medaili. Heath je považován za genetický supertalent a zvláště jeho paže a ramena již přesahují i comicsové rozměry.

Čtvrté místo „zůstalo" německému závodníkovi s ruskými kořeny, Dennisi Wolfovi. Ten byl nejvyšším a nejtěžším závodníkem a působí jako elegantnější dvojče Jaye Cutlera, včetně stejného blond účesu. Wolf bohužel nenaplnil své výjimečné předpoklady a od loňska, kdy skončil k všeobecnému nesouhlasu až pátý, nepředvedl na své postavě nic zásadně nového. Jeho slabinou stále zůstávají záda a lýtka.

Na pódiu stejně jako v minulých letech dominovali Afroameričané - z devatenácti závodníků jich bylo dvanáct.

Dennis Wolf na Olympii 2008
Dennis Wolf na Olympii 2008 | Foto: musculardevelopment.com

Vrcholová kulturistika je dílem záležitostí genetiky, dílem tvrdého dlouholetého tréninku, velkým dílem vysilující diety a v neposlední řadě i všemožného dopingu, počínaje anabolickými steroidy a čistými hormony a konče diuretiky.

Na Mr. Olympia nejsou prováděny dopingové testy a všichni, kdo se soutěže účastní, všichni, kdo ji pořádají, i ti, kdo ji sledují, jsou srozuměni s tím, že bez podpůrných prostředků není možné dosáhnout takové úrovně svalového rozvoje.

Nicméně, dřinu v posilovně a disciplínu v dietě těmto novodobým obyvatelům božské Olympie upřít nelze. Náročnost jejich přípravy nenachází srovnání s libovolným jiným sportem, byť kulturistika oficiálně za sport považována není a nemá ani své místo na letní Olympiádě.

 

Právě se děje

Další zprávy