reklama

Plavec Micka věří, že na ME vytvoří tři nové české rekordy

Jan Micka Jan Micka autor: Milan Kammermayer
Český plavec Jan Micka v rozhovoru pro Aktuálně.cz před nadcházejícím mistrovství Evropy v plavání.

Praha - V Londýně začalo v pondělí mistrovství Evropy v plavání, kterého se zúčastní i 22 českých reprezentantů. Je mezi nimi i Jan Micka, který má už s Barborou Závadovou, Simonou Baumrtovou a Lucii Svěcenou letenky do Ria. Na šampionátu chce Micka potvrdit, že olympijský limit nesplnil náhodou.

"Budu spokojen, když na tratích 400, 800 a 1500 metrů si volným stylem doplavu pro nové osobní a tím i české rekordy," svěřil se Micka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A.cz: Byla příprava v letošním olympijském roce jiná, než v předchozích letech?

Přibližně stejná, bez větších změn. V březnu a zčásti i v dubnu jsme měli lehčí tréninky, které mi však moc nesedly. Někdy jsem měl pocit, že jsem ve vodě nebyl snad dva roky, doslova jsem se trápil. Naopak poslední týden už byl velice dobrý, což se snad projeví i na mistrovství Evropy.

V únoru jste se připravovali tři týdny v exotickém Thajsku. Můžete říci, co chybělo k plné spokojenosti?

Nadšený jsem v žádném případě nebyl. Mám sice rád teplo, ale když se rtuť v teploměru ve tři hodiny ráno vyšplhá nad třicítku, tak to není nic příjemného. K hroznému vedru se pak přidala i nemalá vlhkost. Uprostřed středoevropské zimy je to pro organismus dost velká rána a tak jsem byl nakonec rád, že jsem to zdravotně zvládl.


Šampionát se koná v Londýně, kde jste před čtyřmi roky v 17 letech jako nejmladší člen české výpravy zažil svoji olympijskou premiéru. Těšíte se na tento návrat?
Moc už si z třídenního pobytu v Londýně nepamatuji. Startoval jsem jen v závodě na 1500 metrů a skončil na 24. místě. Ve městě jsem vůbec nebyl, takže vlastně nevím, na co bych se měl těšit (smích).

Třeba na své vystoupení, které bude mít úplně jinou podobu...
To je pravda, čekají mě tři disciplíny a jak už jsem řekl, ve všech chci vytvořit nové české rekordy. Nejpodstatnější je tedy pro mě čas a pokud bude kvalitní, tak se to snad odrazí v umístění.

Kterou disciplínu považujete za svou nejsilnější?
Asi patnáctistovku. Ale před dvěma lety na mistrovství Evropy v Berlíně jsem pátým místem dosáhl nejlepšího výsledku v závodě na 800 metrů. V programu olympijských her však osmistovka není, takže se nejvíc soustředím na dvojnásobnou trať.

Co vám prozrazují jména soupeřů na mistrovství Evropy?
Určitě tam bude velká konkurence, ale po soupeřích nepátrám. Budu je sledovat až v Londýně, snad nebude pozdě (úsměv).

Zmínil jste se o olympijských hrách. Limit jste už splnil, začínáte už také o Riu přemýšlet?
Olympiáda je ještě daleko, zbývají plné tři měsíce. Nemyslím na ni, zbytečně bych se psychicky vyčerpával.

Víte aspoň, v kterých disciplinách budete startovat?
Určitě na 400 a 1500 metrů. Ještě se však chci pokusit být na startu závodu na 10 kilometrů, tedy zkusit i dálkové plavání. Po nedávných problémech s ramenem a slepým střevem jsem zdravotně v pořádku, což mě nutí k náročnějšímu programu.

reklama