Miller prožil v Aare mizerné mistrovství

19. 2. 2007 17:00
Aare - "Nikdy neodepisujte Bodeho Millera," znělo v posledních dvou týdnech mezi fanoušky alpského lyžování.
Zklamaný Bode Miller z USA v cíli sjezdu na MS v Aare.
Zklamaný Bode Miller z USA v cíli sjezdu na MS v Aare. | Foto: Reuters

Hodně jich na mistrovství světa ve Švédsku až do konce pevně věřilo, že americký šampion vytáhne na poslední chvíli nějaké eso z rukávu.

Ale v neděli, kdy šampionát ukončily závody týmů bez Millerovy účasti, už mezi nimi sílily hlasy, že možná už skutečně přišel čas jej odepsat.

Šárka Záhrobská se zlatou medailí za slalom.
Šárka Záhrobská se zlatou medailí za slalom. | Foto: Reuters
Cítím hrdost, říká otec Šárky Záhrobské
Jak prožíval zlatou jízdu světové šampionky ve slalomu její otec?

Vše o MS v Aare
Speciál - Výsledky, zajímavosti a analýzy.

Mistrovství světa ukázalo, že Američan je stále schopen čas od času předvést fantastickou jízdu, ale že mu chybí jedna důležité věc: motivace. Devětadvacetiletý exmistr světa odjížděl z Aare bez medaile, když se předvedl ve své nejhorší formě a namísto na sjezdovkách se o novinové titulky staral na večírcích.

V sobotním slalomu vyjel z trati a připravil se tak o možnost stát se jediným mužem, jenž kdy zvítězil ve všech pěti disciplínách světového šampionátu. Že byl jedním ze 49 závodníků, kteří nezvládli náročnou trať, není žádná ostuda.

Jeho výkon však jasně vypvídal o tom, v jakém stavu se Miller v současné době nachází. Mistr světa v obřím slalomu a kombinaci z roku 2003 a v super-G a sjezdu z roku 2005 zajel mizerně. Jezdil příliš daleko od branek a ve chvíli, kdy vyjel z trati, už ztrácel na vítěze Maria Matta více než sekundu.

Ve středečním obřím slalomu nejprve Miller zajel solidní první kolo, po němž ztrácel na první místo 0,48 vteřiny, aby v druhém kole podal výkon, jenž označila agentura Reuters za trapný, a skončil patnáctý.

V zahajovací disciplíně, super-G, byl ještě horší, zůstal na 24. místě. V superkombinaci dal vzpomenout na lepší časy, když byl nejprve nejrychlejší ve sjezdu - ale po opatrném a ještě s chybami odvedeném slalomu na něho zbylo až šesté místo.

To také bylo jeho nejlepší švédské umístění. Při obhajobě titulu ve sjezdu měl smůlu, když byl jedním ze závodníků, které zjevně mátly útržky mlhy na trati; skončil sedmý.

Američan Bode Miller na trati superobřího slalomu v rámci mistrovství světa sjezdařů ve švédském Aare. | Foto: Reuters

Millerův výkon trochu připomněl události z loňské turínské olympiády, kdy coby superfavorit dosáhl nejvýše na páté místo ve sjezdu a byl kritizován za flámování.

Stejně jako v Itálii se i tentokrát Miller úzkostlivě vyhýbal novinářům; tentokrát za něho alespoň mluvil šéf amerického lyžařského týmu Jesse Hunt. "Když se na to podíváte, vyhrál sjezd do kombinace a první kolo ve sjezdu bylo také výborné. A dojel ve slalomu, s čímž byl spokojený, protože se mu jich letos mnoho dokončit nepodařilo," řekl Hunt.

To je pravda: od 24. ledna loňského roku startoval Miller na 11 špičkových závodech ve slalomu, ale dokončil jeden jediný. "V obřím slalomu měl lepší první kolo a měl dobrou šanci na medaili. Chce se dostat ve slalomu zpátky na vrchol a znovu získat ten potřebný cit."

Do konce letošního ročníku Světového poháru schází jen měsíc. Miller je celkově na čtvrtém místě (o 140 bodů za vedoucím Akselem Lundem Svindalem) a vede klasifikaci super-G.