reklama

Ministr: bude mi ctí vrátit Lendlovi české občanství

Ivan Lendl v zápasem s Borgem v Ostravě Ivan Lendl v zápasem s Borgem v Ostravě autor: ČTK
Tenisová legenda může získat zpátky ztracené občanství

Praha - Nejlepší tenista české historie Ivan Lendl má prakticky jisté, že dostane zpátky české občanství, pokud o něj požádá dostatečně rychle.

Ministr vnitra Radek John prohlásil pro Aktuálně.cz, že mu bude ctít Lendlovi občanství vrátit, jakmile se mu žádost objeví na stole.

Ivan Lendl, bývalá světová jednička a hráč, který podle Rogera Federera i dalších nejvíc ovlivnil vývoj tenisu v 80. letech minulého století, poprvé promluvil o své žádosti o občanství v Ostravě. Do města, odkud pochází, se vrátil kvůli exhibici s Björnem Borgem. Švéda v zápase hraném na dva sety porazil 6:4, 7:6.

Před zápasem řekl, že nejspíš požádá o české občanství, protože do České republiky jezdí stále častěji a přišlo by mu to přirozené.

Tenisová exhibice legend: Lendl proti Borgovi Tenisová exhibice legend: Lendl proti Borgovi Prohlédněte zde

Ivan Lendl emigroval v době komunistického Československa. Tehdejší režim mu v reakci na to odebral české občanství a Lendl se poté stal občanem USA, kde žije dodnes.

Čtěte také:

"Udělalo by mi to velkou radost. Považoval bych to dokonce za velkou čest a byl by to znamenitý signál pro Českou republiku," řekl na otázku Aktuálně.cz, jak s žádostí o vrácení občanství naloží, ministr vnitra Radek John.

Lendlova žádost, jakmile ji předloží - dosud tak podle našich informací neučinil - půjde standartní cestou, tedy ke zvláštní komisi ministerstva vnitra. Teprve pokud ta by žádost zamítla, rozhodoval by ministr vnitra.

Lendl, Borg, tenisová exhibice v Ostravě Foto: ČTK
Ivan Lendl chce zpátky české občanství.
Dali byste mu ho?
 (vaše diskuse o tenisové legendě)

Lendl může podat žádost prostřednictvím jakéhokoliv krajského úřadu.

V podobné pozici jako on byli dříve například Martina Navrátilová nebo profesor Jan Švejnar.

Lendlovi je nyní padesát let. Jeho návrat k tenisu - do okruhu veteránů - byl ostře sledovaný, protože kvůli zdravotním potížím nemohl dlouhé roky vůbec hrát.

Zápas s Borgem byl první, který po svém návratu vyhrál. Ačkoliv šlo o exhibici, Lendl se projevil jako za starých časů - zápas pojal smrtelně vážně a předvedl velmi kvalitní tenis. V koncovkách obou setů měl nad švédskou legendou navrch.

reklama