reklama

Ministr Chládek slíbil českému sportu šest miliard místo tří

Ministr školství Marcel Chládek chce dvojnásobně navýšit prostředky, které ročně plynou od státu do českého sportu Ministr školství Marcel Chládek chce dvojnásobně navýšit prostředky, které ročně plynou od státu do českého sportu autor: CPA Eduard Erben
Marcel Chládek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy, bude prosazovat zvýšení státní dotace na český sport ze tří miliard na dvojnásobek

Praha - Tři miliardy korun. Zhruba tolik peněz teď ročně plyne z rozpočtu ministerstva školství do českého sportu. Ministr Marcel Chládek (ČSSD) dnes zdůraznil, že bude bojovat za to, aby se už v relativně blízké budoucnosti tato částka zdvojnásobila.

Šest miliard překlopených do sportu už před časem sliboval též ministr financí Andrej Babiš (ANO), který počítá s tím, že peníze potřebné pro tak zásadní navýšení vygeneruje úprava loterijního zákona. Řada expertů na loterijní trh je však vůči této jeho prognóze velmi skeptická. "Navrhované úpravy by podle mě vedly spíš k opačnému efektu, tedy, že se od provozovatelů hracích automatů, sázkových kanceláří či loterií vybere ve finále ještě méně peněz než teď," říká například Jindřich Rajchl, který v Česku dlouhá léta zastupoval zájmy společnosti bwin.

Meziroční navýšení prostředků pro sport o miliardu korun už na rok 2015 požadovali ve sněmovně poslanci sociální demokracie, tento jejich návrh ale při schvalování státního rozpočtu nakonec úspěšný nebyl.

Novela zákona o sportu a nová přesnější matrika

Nejvyšší kontrolní úřad prováděl v uplynulém půlroce velkou revizi v řadě sportovních organizací. A zkoumal v jejím rámci, zda jsou státní dotace, které do těchto subjektů směřují, čerpány přesně podle norem a předpisů. Výsledek? Kontroloři shledali velké nedostatky, které za šetřené období 2011-2013 vyčítali především ministerstvu školství. Tedy předchůdcům Marcela Chládka, který na ministerstvo nastoupil až loni. Detaily o výsledcích kontroly najdete zde.

Marcel Chládek dnes představil některé kroky, které by do budoucna měly zamezit tomu, aby kritizované nedostatky přetrvávaly. Ministr zdůraznil, že s žádostí o navýšení rozpočtu pro sport může jít na vládu až poté, co se podaří financování sportu zprůhlednit více než dnes.

Nejprve podle něju musí být schválena novela zákona o podpoře sportu, spuštěna matrika sportovců pro přesný přehled o členské základně a schválena koncepce vybudování národních olympijských center (více zde). Zřídit pro tato centra speciální "šuplíček" ve státním rozpočtu se mu ovše mloni také nepodařilo.

Předseda sněmovního podvýboru pro Sport Jiří Holeček (ANO) navíc navrhuje zřízení tzv. mapy sportovišť, která by zpřehlednila, kam dotace směřují, kde jsou potřeba a jak je vlastnictví sportovišť rozděleno mezi privátní a veřejný sektor.

Novela zákona o podpoře sportu, kterou by v březnu měla projednávat vláda, je podle ministra prakticky novou normou. "Ten stávající zákon je zastaralý. My tam měníme více než osmdesát procent," poznamenal Chládek.

V pilotním provozu je aktuálně na veslařském a florbalovém svazu spuštěna matrika sportovců, která by měla přinést přesný přehled o jejich členské základně. Tím by se zabránilo tomu, aby o ní svazy tak jako dosud uváděly nepřesné a zkreslené údaje. Počet členů je totiž jedním z kritérií pro rozdělování peněz. V létě by si mohly matriku vyzkoušet ostatní svazy a od roku 2016 by měla být spuštěna naplno. Průkopníkem v otázce moderní a přesné registrace členů byla Fotbalová asociace ČR, kde tento systém běží již několik let.

Ministerstvo počítá s vybudováním a finanční podporou národních sportovních center pro současné reprezentanty i talentovanou mládež. Poslanec Jiří Holeček (ANO) přitom v minulosti směřování dotací tímto směrem kritizoval.

Železný: Nymburk? Pořád stejné postele

Na stranu ministerstva se dnes postavil trojnásobný olympijský šampion v hodu oštěpem Jan Železný. "Z historie víme, že to přináší ovoce. U nás sice někde existují, ale jsou ve špatném stavu, potřebují rekonstrukci. Například v Nymburku jsem nedávno spal na stejné posteli jako v devatenácti," uvedl osmačtyřicetiletý atletický trenér.

Společně s dvojnásobným olympijským šampionem v kanoistice Martinem Doktorem se stal Železný novým členem Národní rady pro sport, která je poradním orgánem ministra. Vedle zástupců sportovního prostředí v ní zasedají také představitelé politických stran včetně poslance Holečka. "Jsem rád, že někteří sportovci budou korigovat někdy nereálné představy některých politiků," poznamenal ministr.

Nechce prý, aby se sport stal politickým tématem. S poslancem Holečkem je podle svých slov připraven spolupracovat. Podotkl, že k jednotlivým krokům v oblasti financování sportu se nyní může ANO na ministerstvu vyjadřovat také prostřednictvím nového politického náměstka Roberta Plagy, kterého na resort školství nominovalo.

reklama