Ani Dostál nebo Prskavec. Kanoistou roku je mistr Evropy Fuksa

23. 10. 2018 19:09
Hlasování odborníků tentokrát bylo letos velmi těsné.
Mistrovství světa v kanoistice 2018: Martin Fuksa se stříbrnou medailí
Mistrovství světa v kanoistice 2018: Martin Fuksa se stříbrnou medailí | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Kanoista Martin Fuksa se díky neporazitelnosti v závodech Světového poháru a na mistrovství Evropy a dvěma medailím z mistrovství světa stal Kanoistou roku 2018. V anketě Českého svazu kanoistů za sebou nechal vodního slalomáře Jiřího Prskavce, vicemistra světa a vítěze Světového poháru mezi kajakáři, a kajakáře Josefa Dostála, který na MS i ME vyhrál neolympijskou pětistovku a na MS byl třetí na olympijském kilometru.

Hlasování odborníků tentokrát bylo velmi těsné. "Martin i Jířa získali stříbro z mistrovství světa v olympijských disciplínách, oba vyhráli Světový pohár. Rozhodovaly tedy další výsledky," řekl předseda svazu Jan Boháč.

Připomněl, že sezona byla úspěšná napříč kanoistickými disciplínami. "Porovnávat v nich výsledky není jednoduché, ale jsem velmi rád, že máme takové příjemné starosti. Za to patří dík závodníkům, jejich trenérům, realizačním týmům i klubům, které jim vytvářejí zázemí," doplnil.

Prskavec společně s parťáky z kajakářské hlídky Ondřejem Tunkou a Vítem Přindišem skončil druhý i mezi posádkami. Porazil je juniorský čtyřkajak Tomáš Sobíšek, Ondřej Mašek, Vilém Kukačka a Jakub Brabec, který na MS své věkové kategorie vyhrál olympijskou pětistovku. Třetí posádkou byla hlídka kanoistek Tereza Fišerová, Gabriela Satková a Kateřina Havlíčková.

Gabriela Satková se stala nejlepším českým juniorským závodníkem roku, mezi svými vrstevnicemi získala světový titul ve vodním slalomu na kanoi a měla medaili i ve sjezdu. Její sestra Martina díky dvěma světovým titulům vládla neolympijským sjezdařům na divoké vodě.

V dalších neolympijských disciplínách získali ocenění maratonec Jakub Březina, Lukáš Červinka ve freestylu, dvacetičlenná zlatá posádka z MS národních posádek v kategorii dračích lodích a Vojtěch Jančar ve vodní turistice.

Kanoista roku 2018, anketa Českého svazu kanoistů:

Jednotlivci: 1. Fuksa (rychlostní kanoistika/C1), 2. Prskavec (vodní slalom/K1), 3. Dostál (rychlostní kanoistika/K1).

Posádky: 1. Sobíšek, Mašek, Kukačka, Brabec (rychlostní kanoistika/K4), 2. Prskavec, Tunka, Přindiš (vodní slalom/K1), 3. Fišerová, G. Satková, Havlíčková (vodní slalom/C1).

Junioři: 1. G. Satková (vodní slalom a sjezd/C1), 2. Bárta (vodní slalom/K1), 3. Kukačka, Vorel (rychlostní kanoistika/K2).