reklama

Vavřinec Hradilek znovu prchá za klidem na Nový Zéland. A varuje před komunisty u moci

Český kajakář Vavřinec Hradilek Český kajakář Vavřinec Hradilek autor: Red Bull Media House
Začátek sezony nebyl nic moc, ale teď už má Vavřinec Hradilek o dost lepší náladu. Je čerstvým mistrem světa v disciplíně kajak kros, navíc zanedlouho zamíří k přípravě na svůj oblíbený Nový Zéland. A před odletem ještě chystá odevzdat svůj hlas ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Praha - Je známý jako úspěšný sportovec, ale také se rád a často vyjadřuje k politické situaci. Týden před parlamentními volbami Vavřinec Hradilek varuje před vlivem komunistů a lidí, jejichž jméno figuruje na seznamech Státní bezpečnosti.

Závěr šampionátu také patřil Čechům. Hradilek je mistrem světa v kajak krosu Závěr šampionátu také patřil Čechům. Hradilek je mistrem světa v kajak krosu Čtěte zde

Jste již rozhodnutý, komu dáte příští týden ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR svůj hlas?

Musím se přiznat, že ještě nevím, koho budu volit. Vybírám mezi dvěma politickými stranami. Určitě ale vím, koho volit nebudu. Hlavně je důležité, že k těm volbám půjdu. To, že se nenechám odradit, že můj hlas stejně nerozhodne. Každý hlas rozhoduje.

Jak zatím vnímáte průběžně zveřejňované předvolební průzkumy?

Zvláště tyto volby je důležité racionálně zvážit, kdo má jaký program. Je zde totiž velká hrozba, že se ocitneme v situaci, kdy nám tady budou spoluvládnout komunisti a lidé, kteří jsou na seznamech StB.

Vyjádříte vy konkrétně nějakému politickému subjektu veřejnou podporu?

Návrh na vyjádření veřejné podpory konkrétnímu subjektu jsem odmítl už od spousty lidí. A to i od strany, kterou jsem připraven volit.

Kterým stranám tedy zvažujete vyjádřit podporu?

Budu se rozhodovat mezi TOP 09 a Zelenými.

Jaký názor máte na nové politické hnutí Sportovci, které jde také do voleb?

Já jsem je zaregistroval, ale nemyslím si, že je to úplně šťastný nápad.

Pojďme od politiky na divokou vodu. Vy jste se letos nedostal do reprezentační trojice pro MS a ME. Už jste to překousl?

Teď už zažívám daleko lepší pocity než na začátku sezony. Mám zlatou medaili z mistrovství světa v nové disciplíně kajak kros. Myslím, že ta medaile má i velkou sportovní hodnotu. Ten závod byl hodně náročný. Na světových pohárech to byla sranda, ale teď to všichni prožívali naplno.

Bojoval jste také se zdravotními problémy. Už je vše v pořádku?

Ano, i fyzicky jsem se začal cítit dobře. Mám nového trenéra na kondiční přípravu. Zmizely problémy s krkem, což byla věc, která mě brzdila i v nominačních závodech. Jsem rád, že jsem nepropadl skepsi a dál makal.

Extrémní kajaking, parádní soustředění a noví kamarádi. Zéland se stal Hradilkovým druhým domovem Extrémní kajaking, parádní soustředění a noví kamarádi. Zéland se stal Hradilkovým druhým domovem Prohlédněte zde

Změnil jste nějak svou přípravu po zdravotních komplikacích, kterými jste si prošel?

Změnil jsem trénink, již ho neaplikuji v takových dávkách. Už mi není dvacet, přece jenom stárnu. Je na čase upravit objemy. Spolupracuji s odborníky na FTVS. Když už tady ty školy máme a lidi to studují, tak proč toho nevyužít.

Jste aktuální mistr světa v kajakkrosu. Jak tuto novou disciplínu vnímáte?

Strategie se zde dá měnit i v průběhu jízdy a člověk se musí rozhodovat ve vteřinách. To je hlavní rozdíl oproti klasickému individuálnímu závodu. Aby zvolil jinou stopu, nebo do protivníka najel jinak. Je zde spousta faktorů, které rozhodují. V tom je to atraktivní.

Je pro vás velkou motivací mistrovství Evropy, které se koná příští rok v Praze?

Evropa v Praze bude zážitek, ale ten nejlepší závod už jsem tady jel (stal se na domácí půdě mistrem světa v roce 2013 v kategorii K1). Takže částečně to motivace je, ale v tuto chvíli na to úplně nemyslím.

V souvislosti s vodním slalomem se hovoří také o ne úplně dobré celkové finanční situaci. Jak to vnímáte ze svého pohledu?

Špinavé fígle mezi vodními slalomáři: slovenským šampionům někdo ze soupeřů nalepil do lodi závaží Špinavé fígle mezi vodními slalomáři: slovenským šampionům někdo ze soupeřů nalepil do lodi závaží Čtěte zde

Problémy vodního slalomu jsou takové, že závodníci, kteří nepocházejí ze zemí, které se řadí k velmocím, mají velké finanční starosti. Musí si prakticky vše hradit sami. Finanční prémie jsou u nás zanedbatelné, na závodech dostaneme jen medaili.

Často se jezdíte za přípravou k protinožcům. Pojedete letos znovu na Nový Zéland?

Na Nový Zéland jezdím každý rok. Je tam rodinné prostředí, bydlím tam u jezera. Zároveň se zde také jede závod o největší prize money, které se ve vodním slalomu vyplácejí. Ale utíkám tam především za klidem, který mám na kvalitní trénink.

Vrátíme-li se ke světovému šampionátu ve francouzském Pau, jak jste vnímal kauzu podstrčeného závaží do lodi slovenských bratranců Škantárovců?

Tak to vůbec nevím. Je to pro mě nová informace. Já bych si toho na své lodi určitě všiml. Poznám na ní každý rozdíl a na každou změnu jsem háklivý. Nyní si ji tedy budu ještě o to více střežit (úsměv).

reklama