Mistrem světa v maratonu je Ghebreslassie z Eritreje

ČTK ČTK
22. 8. 2015 15:30
Nečekaným mistrem světa v maratonu se stal devatenáctiletý Ghirmay Ghebreslassie z Eritreje. Trať v horkém pekingském počasí proběhl v času 2:12:27.
Ghirmay Ghebreslassie.
Ghirmay Ghebreslassie. | Foto: Reuters

Peking - Nečekaným mistrem světa v maratonu se stal devatenáctiletý Ghirmay Ghebreslassie z Eritreje. Trať v horkém pekingském počasí proběhl v času 2:12:27. Stříbrnou medaili vybojoval Yemane Tsegay z Etiopie, jenž byl o 40 sekund pomalejší, bronzovou medaili má Munyo Solomon Mutai z Ugandy v času 2:13:29.

Eliška Klučinová figuruje po čtyřech disciplínách sedmiboje na 21. pozici. Bronzová medailistka z halového ME v Praze, jež se před MS potýkala s bolavou achillovkou, zaběhla 100 metrů překážek za 14,06 sekundy, čímž za svými předpoklady zaostala. Ve výšce se napotřetí zachraňovala na 183 cm, ale nakonec překonala laťku o tři centimetry vyšší, v koulařském sektoru předvedla slabších 13,79 metru a dvoustovku zaběhla za 25,39.

Na kontě má 3655 bodů a na svůj český rekord už v mezisoučtu výrazně ztrácí. "Moc jsem od toho nečekala, protože jsem se poslední měsíc trápila s tou achillovkou. Jela jsem to zkusit," řekla. Úvodní dvě disciplíny ji až na chybičku na překážkách uspokojily. "Pak mě ale trošku rozhodila koule, protože jsem čekala 15 metrů, takže to byl výbuch," uznala. "To mě zklamalo a dvoustovku snad ani nebudu komentovat, nečekala jsem, že to bude tak špatný čas," prohlásila.

Zranění ji přitom nejvíc limitovalo právě v úvodních dvou disciplínách. "Nebudu věšet hlavu, nemůže se dařit vždycky," smířila se. I proto do druhého dne nepůjde s nějakým očekáváním. "Může to být stejně tak dobré jako špatné, takže vůbec nic neplánuji. Půjdu do toho naplno. Doufám, že achillovka vydrží, že se zítra neprobudím a nebudu ji mít oteklou," věřila.

Ghebreslassie je mezi vytrvalci poměrně neznámým jménem a pro svou zemi získal první zlato v historii mistrovství světa. Jeho dosavadním nejlepším výsledkem bylo sedmé místo na loňském MS v půlmaratonu a stejná pozice na MS v krosu před dvěma lety, kde běžel prvně na mezinárodní scéně. Letos si v Hamburku vytvořil osobní rekord 2:07:47, kterým figuroval ve světových tabulkách na 32. místě.

"Ani neumím popsat, co teď cítím," řekl novinářům v cíli překvapivý mistr světa. "Jsem velmi pyšný, protože jsem se zapsal do historie své země. Rodiče chtěli, abych byl dobrý student, ale já jsem chtěl být dobrý atlet. Dnešní vítězství bude pro ně skvělé překvapení," dodal vítěz.

Finiš maratonu přinesl kuriózní situaci, neboť drtivá většina vytrvalců si po proběhnutí cílem myslela, že je na stadionu Ptačí hnízdo čeká ještě jeden okruh. "Na stadionu jsem nikdy takhle nefinišoval, tak jsem raději pokračoval dál, než mě rozhodčí zastavili," pousmál se Ghebreslassie. Následovali ho ale i ostatní. "Většinou se ještě běží jedno kolo, tak jsem si myslel, že poběžíme dál," uvedl Tsegay.

Pekingský běh byl teprve třetím maratonem v kariéře Ghebreslassieho, který se stal nejmladším mistrem světa v této disciplíně v historii. Krachem skončil závod pro Keňany, neboť nejlepším maratoncem z běžecké velmoci byl až dvaadvacátý Mark Korir (2:21:19).

Další Keňané, světový rekordman Dennis Kimetto a jeho krajan Wilson Kipsang Kiprotich, bronzový olympijský medailista z Londýna, závod nedokončili. Olympijský vítěz a obhájce titulu Stephen Kiprotich z Ugandy byl šestý.

Vytrvalci čelili už na startu v 7:50 místního času teplotě 23 stupňů Celsia. O hodinu později se rtuť v teploměru ve stínu vyšplhala až ke třicítce.

Mistryní světa ve vrhu koulí se stala Němka Christina Schwanitzová, která výkonem 20,37 porazila domácí reprezentantku Kung Li-ťiao o sedm centimetrů. Novozélanďanka Valerie Adamsová, která vyhrála čtyři předchozí šampionáty, do Pekingu kvůli slabší formě po operaci nepřijela.

 

Právě se děje

Další zprávy