reklama

ME v atletice odstartovalo. Špotáková je ve finále oštěpu

Barbora Špotáková při svém kvalifikačním pokusu Barbora Špotáková při svém kvalifikačním pokusu autor: Reuters
Ve švýcarském Curychu odstartovalo prvními disciplínami mistrovství Evropy v atletice.

Curych - Kvalifikací vrhu koulí odstartovalo v úterý dopoledne ve švýcarském Curychu letošní mistrovství Evropy v atletice. Z tria českých vrhačů postoupil do večerního finále pouze Jan Marcell.

Souboj o medaile si dle očekávání nenechala ujít také Barbora Špotáková, která pouť za svým prvním evropským zlatem v kariéře začala zajišťovacím hodem 59,99 metru, což bohatě stačilo na přímý postup do čtvrtečního finále.

"Pro mě to bylo poměrně jednoduché, ten limit byl nízko, takže jsem extrémně pošetřila síly. Takhle málo neházím ani v tréninku," prohlásila česká oštěpařka. Celý rozhovor čtěte zde.

Nikola Ogrodníková a Petra Andrejsková, další dvě Češky, které usilovaly o překonání kvalifikační mety 57,5 metru. první hodila pouze 53,15 metru, druhá 56,1.

Z tria koulařů postoupil jen Marcell

Devětadvacetiletý Marcell vrhl své náčiní do vzdálenosti 20,09 centimetrů, což stačilo na osmé místo. Za prvním Němcem Davidem Storlem zaostal o 67 centimetrů.

Další čeští koulaři Ladislav Prášil a Tomáše Staněk mezi dvanáctku nejlepších nepostoupili, když obsadili 13. a 14. místo za výkony 19,83 a 19,61 metru.

Během na 100 metrů začal také mužský desetiboj, v němž se z tria českých reprezentantů nejlépe vedlo Adamu Helceletovi, který zaběhl čas 11,12 a patří mu díky tomu průběžná 11. příčka. Vede Němec Rico Freimuth, další čeští závodníci Jiří Sýkora a Lukáš Marek obsadili 13. a 16. místo.

Svobodová bude obhajovat zlato

Suverénně si pro vstupenku do finále došla také Jiřina Svobodová, která jak výšku 4,35 tak o deset centimetrů vyšší překonala na první pokus a v klidu si zajistila postup mezi nejlepší skokanky.

"Čekala jsem všechno, ale že to bude probíhat takhle, to tedy ne. Ono se to mohlo zdát jednoduché, tak to byla strašná dřina," řekla ČT Svobodová.

Česko mělo zastoupení také v rozbězích na 1500 metrů, kde ale Diana Mezuliáníková skončila až 18. a z kvalifikace nepostoupila. Naopak do semifinále prošel časem 49,90 Michal Brož v rozbězích na 400 metrů překážek.

Na 110 metrů překážek se naopak vůbec nedařilo Luciím Škrobákové a Koudelové. První zaběhla čas, který na postup nestačil, druhá upadla na sedmé překážce a závod nedokončila.

V soutěži desetibojařů se Adam Sebastian Helcelet po třetí disciplíně vrhu koulí do dálky posunul do elitní desítky se ziskem 2514 bodů, juniorský mistr světa Jiří Sýkora je jednadvacátý (2358) a Marek Lukáš o místo za ním (2321). Helcelet vrhl koulí 14,90 metru a na svůj výkon z Götzisu (8001) má průběžný náskok 22 bodů.

Dnešní program pokračuje dalšími disciplínami od 17:15. Výsledky a program jednotlivých disciplín najdete zde.

reklama