Mistrovství světa mělo připomenout Čáslavskou. V Praze ale nejspíš nebude, chybí vládní garance

ČTK ČTK
1. 12. 2017 13:43
Mistrovství světa ve sportovní gymnastice se v roce 2022 v Praze nejspíš neuskuteční. Dva týdny před termínem pro podání kandidatury a složením kauce ve výši zhruba 1,5 milionu korun chybí projektu vládní garance.
OH 2016, sportovní gymnastika: Courtney McGregorová, Nový Zéland
OH 2016, sportovní gymnastika: Courtney McGregorová, Nový Zéland | Foto: Reuters

Praha - Vidina mistrovství světa ve sportovní gymnastice v roce 2022 v Praze, za kterou se zasazovala i legendární Věra Čáslavská, se rozplývá. Bez vládní garance se česká metropole o šampionát ucházet nemůže. Řekla to Kateřina Machů z České gymnastické federace (ČGF), která se od ledna 2016 podílí na přípravě kandidatury. Ministerstvo školství projekt nakonec neschválilo a na vládu ho nepodalo.

Tato myšlenka přitom měla podporu bývalé ministryně Kateřiny Valachové, se kterou i Čáslavská ještě loni v červnu osobně jednala. Valachová přislíbila podporu i po posledním rozloučení s Čáslavskou, které se po jejím úmrtí konalo loni v září v Národním divadle.

Federace předložila studii proveditelnosti včetně rozpočtu akce letos v dubnu, ale další jednání zhatilo 3. května vypuknutí dotační kauzy. V té době opustili ministerstvo školství všichni, s nimiž gymnastická federace jednala. Ministryně Valachová podala demisi, náměstkyně Simona Kratochvílová a ředitel odboru sportu Zdeněk Bříza byli obviněni.

Nové vedení ministerstva projekt, který počítal s náklady přes 200 milionů korun, neschválilo. "Vzhledem k malým zkušenostem s pořádáním takto významných akcí v gymnastice v ČR bylo na rozdíl od hokeje, tenisu, basketbalu, atletiky velmi obtížné odhadnout zejména příjmy akce. MŠMT tak obdrželo požadavek na mimořádně vysokou spoluúčast na MS 2022 ve sportovní gymnastice, která se pohybovala okolo 60 procent rozpočtu. Pro ČGF samotnou bylo pořádání vzhledem k rozpočtu velkým rizikem," uvedlo dnes na dotaz ČTK tiskové oddělení úřadu.

V září ministerstvo schválilo pro světový šampionát příspěvek 70 milionů korun, ale gymnastická federace potřebovala alespoň 100 milionů. "Přestože se jednalo o zcela mimořádnou akci, MŠMT vyjádřilo prioritu podpoře rozvoje podmínek pro sportovní gymnastiku nad konáním jednorázové akce," doplnil úřad.

Světový šampionát v roce 2022 byl pro kandidaturu zvolen mimo jiné ze symbolických důvodů. Měl být věnován památce zesnulé sedminásobné olympijské vítězky Čáslavské, od jejíhož narození by uplynulo 80 let. Navíc by to bylo přesně 60 let od posledního mistrovství světa ve sportovní gymnastice v Praze.

Jediným protikandidátem měla být Británie, zřejmě Liverpool. Šance české metropole byly vysoké. "Protože my tam máme ten příběh. Máme tam strašně silnou tu myšlenku s Věrou Čáslavskou. Už jsme dělali i lobbying u jiných států loni na kongresu v Tokiu. Prezident Mezinárodní gymnastické federace je Japonec a v Japonsku mají vřelý vztah k Čáslavské. Tam to všechno krásně hraje do karet," popisovala Machů.

O jiný šampionát česká federace nestojí. Rok 2022 je totiž v polovině olympijského cyklu, takže by byla zajištěna účast kompletních českých družstev mužů a žen. Následující šampionát v roce 2023 je sice jako olympijská kvalifikace prestižnější, ale tuto jistotu by nedal, protože na něj postoupí závodníci podle výsledků na MS 2022. "Už by bylo velké riziko, že bychom viděli třeba jednu nebo dvě naše závodnice, to si nemůžeme dovolit, nechceme to dopustit," poznamenala Machů.

Jedinou naději vidí v jednání s budoucím premiérem Andrejem Babišem, jehož vládu má prezident Miloš Zeman jmenovat 13. prosince. "Mohli bychom se pokusit s mezinárodní federací vyjednat posunutí termínu na konec roku. Ale ještě jsme to téma vůbec neotvírali," dodala Machů. Novým ministrem školství by se měl pravděpodobně stát současný náměstek pro vysoké školy Robert Plaga.

 

Právě se děje

Další zprávy