Mistryní světa v super-G je Fenningerová, Křížová dojela 31.

3. 2. 2015 21:21
Superobří slalom na mistrovství světa v USA vyhrála Rakušanka Anna Fenningerová, Klára Křížová skončíla na 31. místě.
Zlato ze super-G bere Rakušanka Anna Fenningerová
Zlato ze super-G bere Rakušanka Anna Fenningerová | Foto: Reuters

Beaver Creek - Superobří slalom na mistrovství světa v USA vyhrála Rakušanka Anna Fenningerová. Navázala tím na vítězství v této disciplíně z olympijských her v Soči.

Druhá skončila se ztrátou tří setin sekundy obhájkyně titulu Tina Mazeová ze Slovinska a bronz zbyl v Beaver Creeku na domácí favoritku Lindsey Vonnovou, jež získala první velkou medaili od stříbra ve sjezdu na MS 2011 v Ga-Pa.

Do závodu, který byl vinou větru nejprve o půl hodiny odložen a potom i několikrát přerušen, nastoupila s číslem 31 česká reprezentantka Klára Křížová, ale jízda se jí nepovedla. Na vítězku ztratila více než pět sekund a obsadila 31. místo. Na OH v Soči byla dcera bronzové olympijské medailistky Olgy Charvátové-Křížové sedmnáctá. Jen o 19 setin pomalejší byla Kateřina Pauláthová, specialistka na obří slalom, která se ve výsledcích zařadila hned na Křížovou.

Pětadvacetiletá Fenningerová, vítězka Světového poháru z minulé sezony, vyhrála díky plynulé a precizní jízdě v náročné horní části trati. V super-G přitom vyhrála dosud jediný závod SP před dvěma lety v Ga-Pa, v aktuální sezoně byla ale třikrát druhá. Z mistrovství světa má třetí medaili, před čtyřmi lety vyhrála v Ga-Pa kombinaci, na minulém MS ve Schladmingu byla třetí v obřím slalomu, v němž byla i druhá v Soči.

"Toužila jsem po zlaté medaili, ale že to nakonec dopadne, to bych si nepomyslela. Sama to doteď ještě moc nechápu," prohlásila vítězka. Sílící vítr, horší viditelnost a z toho plynoucí odkládání závodu jí problémy nedělaly. "Bylo to trochu hektické, ale vítr nebyl problém," uvedla.

Vonnovou zlobil vítr, ale je spokojená

Mazeová prokázala, že je právem v čele průběžného hodnocení Světového poháru, a o vítězství přišla jen těsně. Ze světového šampionátu už má nyní sedm medailí, dvě zlaté a pět stříbrných. Druhá byla v super-G také na olympiádě ve Vancouveru před čtyřmi lety.

Vonnová se v posledních letech potýkala s následky vážného zranění kolena a výpadky na velkých akcích, ale v této sezoně se vrátila a jako vítězka 64 závodů SP se stala nejúspěšnější lyžařkou historie. Vyhrála letos superobří slalom ve Svatém Mořici a Cortině a brousila si zuby na nejcennější medaili. Od titulu ji dělilo 15 setin. Bronzem zkompletovala sbírku z MS v super-G, které vyhrála ve Val d'Isere 2009 a v Aare dva roky před tím byla druhá.

"V tom větru jsem neměla šanci," litovala Vonnová, kterou v cílovém prostoru sledoval přítel, golfista Tiger Woods. "Ale s bronzem jsem spokojená, protože mám medaili z mistrovství světa. Bohužel, není to zlato, chtěla jsem ho kvůli divákům," prohlásila rodačka z Beaver Creeku. Bronzem zkompletovala sbírku z MS v super-G, které vyhrála ve Val d'Isere 2009 a v Aare dva roky před tím byla druhá.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Ženy - superobří slalom: 1. Fenningerová (Rak.) 1:10,29, 2. Mazeová (Slovin.) -0,03, 3. Vonnová (USA) -0,15, 4. Hütterová (Rak.) -0,26, 5. Rebensburgová (Něm.) -0,78, 6. Weiratherová (Licht.) -1,03, 7. Gutová (Švýc.) -1,28, 8. Klingová (Švéd.) -1,47, 9. Mancusová (USA) -1,65, 10. Curtoniová (It.) -1,68, ...31. Křížová -5:07, 32. Pauláthová (obě ČR) -5,26.