reklama

Mizerná střelba i běh. Bídu v Anterselvě zachránila až ženská štafeta

Radující se Gabriela Soukalová a Veronika Vítková. Radující se Gabriela Soukalová a Veronika Vítková. autor: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Českým biatlonistům se šestá zastávka Světového poháru moc nepovedla. O jediné umístění v TOP 3 se postarala ženská štafeta. Muži se naopak trápili. Velkým zklamáním byly hlavně výkony jindy největších opor Ondřeje Moravce a Michala Šlesingra.

Anterselva - Světový pohár v biatlonu má za sebou další zastávku, kterou byla jihotyrolská Anterselva. Z historického hlediska se českým biatlonistům v této destinaci nikdy příliš nedařilo. A nejinak tomu bylo i letos. Naši reprezentanti si odvážejí jediné umístění v TOP 3.

V poslední den si druhé místo vyjela ženská štafeta. Jinak to však byla bída. Nejlepším individuálním umístěním bylo totiž "až" sedmé místo vedoucí ženy SP Gabriely Soukalové. A to je, přiznejme, pro úspěchy namlsaného českého fanouška málo.

Ještě hůř si ale vedli muži. Pochvalu si z nich zaslouží jen v obou individuálních závodech nejlepší Čech Michal Krčmář, který ve sprintu obsadil 21. pozici a v následné stíhačce pak 13. místo. K sobotním pětadvacátým narozeninám si tak nadělil pěkný dárek.

Probrali se Soukup s Krupčíkem

Spokojený s výkony svého svěřence byl i šéftrenér české biatlonové reprezentace Ondřej Rybář. "Michalovi se dařilo. Hlavně střelecky ukázal vyrovnanou výkonnost," řekl. A skutečně. Krčmářova aktuální úspěšnost střelby je 81,5 procenta a má vzestupnou tendenci.

Oproti minulým týdnům se v podstatně lepším světle ukázali i Jaroslav Soukup a Tomáš Krupčík. Ten 25. místem ze stíhacího závodu zaznamenal druhý nejlepší výsledek kariéry. Českým závodníkům, a nejen jim, příliš neseděly klimatické podmínky v Anterselvě, která leží v horách ve výšce přes 1500 metrů nad mořem. 

Krupčík však tento problém neměl. "Závody ve větších výškách mi nikdy nevadily. Navíc cítím, že forma u mě jde nahoru. Udělal jsem s trenéry spoustu práce v průběhu týdne a cítil jsem se opravdu dobře," řekl pro oficiální web českého biatlonu osmadvacetiletý rodák z Jablonce nad Nisou.

Opory na chvostu

Zmar a trápení naopak v Itálii prožila jindy naše nejlepší dvojice Ondřej Moravec a Michal Šlesingr. "Klukům se tady prostě nedařilo. Nesrovnali se s podmínkami na střelnici a ani běžecky to od nich nebylo ideální," hodnotil Rybář.

Například jindy vynikající střelec Moravec vyrobil během dvou singl závodů sedm chyb, a v Itálii tak střílel s úspěšností hluboko pod osmdesáti procenty. I proto před ním ve štafetě dostal přednost Krupčík.

Čest zachraňovaly ženy

Prapor českého biatlonu tak nesly opět spíše ženy. Gabriela Soukalová nijak neexcelovala, ale znovu předvedla obdivuhodnou vyrovnanost výkonů, když ve sprintu i ve stíhačce dojela v desítce.

"Každé umístění mezi deseti nejlepšími je skvělé, takže i tak tady hodnotím Gábinu,“ řekl trenér Zdeněk Vítek. Bilance Soukalové je letos vůbec neuvěřitelná, vždyť za celou probíhající sezonu neskončila hůř než devátá a střílí s úspěšností střelby 93 procent.

Nachlazená pak v Anterselvě startovala Veronika Vítková, která ale i tak obstála a ve sprintu dokončila závod jako osmá nejlepší. Skvělou zejména střeleckou formu ukázala Eva Puskarčíková. Na střelnici trefila 36 ze 40 terčů.

 Jislová "posadila" Landovou

"Evča znovu potvrdila svoji kvalitu s puškou v ruce. Všechno to byly přesné centrové rány. Škoda jen už klasicky pomalejšího běhu," zhodnotil výkon pětadvacetileté závodnice český kouč.

Vědět o sobě dala i další česká jména jako Adam Václavík, Lucie Charvátová či mladičká Jessica Jislová, která v nominaci nahradila trápící se Jitku Landovou.

Nyní se kolotoč Světového poháru přesune na dva týdny za oceán do Severní Ameriky a pak už biatlonisty čeká mistrovství světa, které uspořádá norské Oslo.

reklama