reklama

Mladý Wiggins je nástupcem Jordana a Jamese, věří Amerika

Andrew Wiggins, budoucí superhvězda NBA Sport
Největší talent posledních let konečně změří síly s profesionály a NBA už se nemůže dočkat. Andrew Wiggins je už od svých patnácti přirovnáván k nejlepším, jednou prý nahradí LeBrona Jamese.

Cleveland - V NBA ještě neodehrál ani minutu, basketbalový svět mu přesto leží u nohou. Osmnáctiletý Andrew Wiggins už byl na titulní straně sportovního magazínu Sports Illustrated a je považován za nástupce LeBrona Jamese.

K legendám je Wiggins přirovnáván už od střední školy, kde se poprvé ukázal jako jeden z největších talentů od dob Jamese, Kobeho Bryanta, nebo dokonce samotné Michaela Jordana.

Teď jsou očekávání vyšší než kdy jindy - talentovaný Kanaďan má před sebou svou první sezonu mezi dospělými, navíc bude mít po boku právě Jamese, nejlepšího basketbalistu současnosti, kterého má jednou na pomyslném trůnu nahradit. Jenže právě tlak, jakému Wiggins už od nějakých patnáctí čelí, může být nakonec klíčem k neúspěchu.

Na mušce skautů už od střední

"Nic podobného jsem ještě nezažil. Už jsem měl pod sebou hodně dobré hráče, ale nikoho nedali na obálku magazínu Sports Illustrated a nesrovnávali s Wiltem Chamberlainem," řekl basketbalový trenér Bill Self, který Wigginse trénoval na univerzitě v Kansasu.

V univerzitní NCAA se přitom Wiggins moc neohřál, v Kansasu strávil jen jedinou (nepříliš vydařenou) sezonu a pak už si to namířil přímo do NBA, kde hned po draftu podepsal s Clevelandem.

Někteří experti během posledního roku dokonce nad Wigginsem, který na univerzitu přišel s reputací nejtalentovanějšího basketbalisty v zemi, začali pochybovat natolik, že jako jedničku draftu tipovali připravenějšího Jabariho Parkera. Wiggins neodehrál špatnou sezonu, někteří jen od nástupce LeBrona Jamese očekávali víc.

"Dal dvacet bodů za zápas, ale kritici hned šťourali, proč jich nedal třicet," řekl jeden z reportérů ESPN, který se Wigginsem pečlivě zabýval. A to je přesně to - od osmnáctiletého Wigginse se očekávají už od puberty hory, doly a věřte, že všechna ta srovnávaní s Jamesem už mu musí lézt krkem. Je ale pravdou, že tito dva mají dost společného na to, aby to vzbuzovalo nějakou pozornost.

Může se učit od krále

Stejně jako svého času James, i Wiggins absolutně dominoval středoškolské lize a udivoval skauty NBA svou atletickou výbavou a herní vyspělostí. Oba si navíc ještě před vstupem mezi profesionály prošli slušnou mediální masáží a byli přirovnáváni ke sportovcům, jejichž portfolio tvoří individuální trofeje i mistrovské tituly.

Asi i právě proto je teď pro Wigginse výhrou, že s LeBronem bude hrát v jednom týmu. Vždyť ti dva postupují po basketbalové mapě téměř identickou cestou, kterou dělí jen nějakých dvanáct let.

Tentokrát si proto Cavaliers musejí svůj poklad udržet. Americká média už totiž hovoří o možné výměně Wigginse do Minnesoty za Kevina Lovea - trejd, jenž by z Cavaliers udělal papírově nejsilnější tým v lize teď, oslabil by ale jejich budoucnost. A za to by si mohli jednou v Clevelandu trhat vlasy.

Kdo ví, třeba z Wigginse nikdy nebude druhý James. Ale třeba Jamese doplní jako Michaela Jordana doplnil Scottie Pippen - věrný parťák, který má na těch šesti mistrovských titulech Chicaga z devadesátých let skoro stejný podíl, jako samotná legenda.

reklama