reklama

Cesta do Ria je složitá, ví pětibojařská šampionka Dianová

Petibojařka Natálie Dianová při parkuru Petibojařka Natálie Dianová při parkuru autor: Reuters
Čeští pětibojaři dnes odletěli na měsíční soustředění do amerického Colorada. Společně s nejlepšími domácími pětibojaři odletěla také úřadující mistryně světa v mix štafetě Natálie Dianová, která netají své ambice na olympiádu v Riu.

Praha - Nejlepší čeští moderní pětibojaři v čele s olympijským vítězem Davidem Svobodou, dnes odletěli na měsíční soustředění do Colorada. Je mezi nimi i úřadující mistryně světa v mix štafetě Natálie Dianová, která netají své přání zúčastnit se po olympiádě v Londýně i tohoto největšího svátku sportovců v Riu.

"Chci se svým sportem bavit a po tréninkové dřině dosahovat dobré výsledky,“ prozradila v rozhovoru pro Aktuálně.cz před odletem do Spojených států.

Jak hodnotíte svoji uplynulou sezonu?

Spíš pozitivně, protože ji považuji za nadstandardní. Po operaci kolena jsem začala závodit až v květnu a přesto se mi s Janem Kufem podařilo v mix štafetě dosáhnout na mistrovství světa až na nejvyšší stupínek, což jsem samozřejmě nečekala. Navíc kolenu se maximální zátěž občas nelíbila, chtělo to asi víc času, aby si na ni zvyklo. Jen mě mrzí, že se mi nevydařilo mistrovství Evropy.

Přípravu na olympijský rok jste už začala zdravotně fit?

Koleno je snad už v naprostém pořádku. Přitom už mám za sebou objemové
tréninky zaměřené na silovou zátěž. Větší intenzita mě čeká až začátkem nového roku a koncem února už první závod Světového poháru v Káhiře. V porovnání s loňským rokem to pro mě bude dost velká změna, ale těším se na ni a věřím, že náročný program zvládnu.

Můžete prozradit své slabší stránky ve vašem sportu?

Dlouhodobě je to šerm, v němž v uplynulé sezoně moje výkony navíc ovlivňovala bolest operovaného kolena. A pak musím zapracovat na stoprocentní koncentraci ve všech pěti sportech. Závod trvá celý den a není pro mě snadné udržet se celých deset až dvanáct hodin v plném zaujetí a nasazení. V tom se chci zlepšit. Když se něco nepodaří podle představ, tak je potřeba neklesat na mysli a rychle se k další disciplíně vrátit s maximální soustředěností.

Čím pro vás bude soustředění v Coloradu?

Letím tam poprvé, takže ve vysokohorském sportovním středisku ve výšce kolem dvou tisíc metrů určitě skvělým zážitkem. Bude to pro mě užitečné nejen kvůli poznání dalšího místa na naší planetě, ale i pro přípravu a nasbírání zkušeností. Zpočátku se chceme kvůli časovému posunu hlavně aklimatizovat a další týdny budou zaměřené na zlepšení fyzičky.

S jakými představami vstoupíte do závodní sezony?

S enormní snahou nasbírat v pěti závodech Světového poháru a na mistrovství světa co nejvíc bodů do světového žebříčku. Jejich počet bude totiž rozhodující pro účast na olympijských hrách. Budu spokojena s každým umístěním do desáté příčky.

Jiná možnost pro vás do Ria neexistuje?

Cesta k účasti v Riu je dost složitá, ani ji moc nestuduji. Hlavně vím, že potřebné
umístění na žebříčku je pro mě nejschůdnější varianta, což jsem si potvrdila i před olympiádou v Londýně. Myslím si, že pokud budu zdravá, tak by se mi to mělo podařit. Především se však chci mým sportem bavit, závodit celý rok a po tréninkové dřině dosahovat dobrých výsledků. To je můj cíl před příští sezonou, v níž se tedy neupínám pouze na olympijské hry, i když udělám vše, co bude v mých silách, abych na nich opět nechyběla.

reklama