reklama

Moravec: Nebylo by fér útočit na Nora, když už měl vlajku

Foto: Přesná muška a rychlé nohy = domácí biatlonová radost Prohlédněte si aktualizovanou galerii z prvního dne Světového poháru biatlonistů.v Novém Městě na Moravě, který přinesl českým fanouškům hned na úvod medailovou radost. Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Česká smíšená štafeta nadchla 32 tisíc diváků v promrzlé Vysočina aréně.

Nové Město na Moravě - Byli čtyři vteřiny od triumfu, skončili těsně druzí, přesto byli opět oslavováni jako nesmrtelní hrdinové. Česká smíšená štafeta biatlonistů nadchla dvaatřicet tisíc fantastických diváků v promrzlé Vysočina aréně. "Češi děkujem," znělo ještě dlouhé minuty po skončení závodu.

A Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal ŠlesingrOndřej Moravec nestíhali přijímat gratulace. "Nebylo daleko k vítězství, ale i tak musíme být spokojení. Byl to krásný závod a třeba to tady zvládneme na zlato příště," usmíval se po závodě hrdý finišman Ondřej Moravec.

"Útočit by asi bylo nesportovní"

Třicetiletý biatlonista svedl na závěrečném úseku úžasnou bitvu s Norem Tarjeiem Bö. Na závěrečné stojce musel Čech jednou dobíjet, zatímco jeho rival v bleskovém tempu sestřelil všech pět terčů. Náskok čtrnácti vteřin před posledním okruhem se zdál nedostižný. Ale...

"Ještě jsem to zkoušel, ono stačí, když soupeř poleví třeba jen na pět vteřin. Ten kontakt tam byl, stahoval jsem ho, ale na konci už jsem věděl, že to nejde," vyprávěl Moravec. V cílové rovince už mnoho nescházelo, jenže český biatlonista se nakonec rozhodl neútočit.

"Vzdal jsem to úplně, když jsem viděl, že si vzal vlajku. To by asi bylo trochu nefér, kdybych to na něj ještě zkoušel. Řekl jsem si ok, vyhrál a my jsme druhý. Myslím, že by bylo nesportovní ještě útočit," vysvětlil český šampion, jenž nakonec dorazil s čtyřvteřinovou ztrátou na vítěze.

Takový řev Moravec nikdy a nikde nezažil

Jedna chyba na stojce ho mrzela. "Ale zase jsem rád za toho ležáka, tam se mi podařilo nevnímat nic okolo, skoro nic si z toho nepamatuju. A zastřílel jsem bezchybně. Na stojce už jsem nedokázal zkoncentrovat se tak, jak by bylo potřeba," uvedl Moravec.

"Na stojce jsem se asi zbytečně hlídal, chtěl jsem jít na jistotu, za to Tarjei to tam nasmažil a bylo vymalováno," dodal.

Atmosféru ve Vysočina aréně si nemohl vynachválit. Nic takového prý ještě nikdy nezažil. "Na stadionu to bylo jasné, ale co se dělo u trati, to bylo neuvěřitelný. Takový řev jsem opravdu nikde nezažil. Trenéři tam stáli, absolutně nebylo slyšet jediné jejich slovo, které mi řekli. Klapaly tam pusy naprázdno. Člověka až mrazilo. Kam se na to hrabe Německo," popsal biatlonové šílenství (více o atmosféře SP v Novém Městě na Moravě čtěte zítra na Aktuálně.cz).

reklama