Soukalová a Moravec září dál! Dosprintovali třetí a čtvrtý

15. 3. 2014 13:16
Reportáže z biatlonových sprintů mužů a žen ve Finsku, kde zazářili čeští medailisté z olympiády v Soči Soukalová a Moravec.
Gabriela Soukalová
Gabriela Soukalová | Foto: Reuters

Kontiolahti - Ondřej Moravec ve finském Kontiolahti navazuje na svou vynikající olympijskou formu. Po čtvrtečním šestém místě si v dalším sprintu Světového poháru tentokrát doběhl pro čtvrtou pozici.

Sprint mužů jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE!

Ještě o stupínek lepší byla Gabriela Soukalová, která týden po dobrání antibiotik po viróze dosprintovala v těsném souboji třetí za vítěznou Finkou Kaisou Mäkäräinenovou a druhou Norkou Torou Bergerovou. Další česká reprezentantka Veronika Vítková byla jedenáctá.

Sprint žen jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE!

Soukalová rozjela závod hodně pomalu, ale pomohla jí přestá střelba na ležce i na stojce. Po druhé položce dokonce odjížděla na prvním místě s náskokem 2,3 sekundy.

V závěru si ale nedávná nemoc vybrala svou daň a dvojnásobná olympijská medailistka začala ztrácet. V cíli to ale stačilo na třetí místo s náskokem necelých sedmi vteřin na čtvrtou Kuzminovou. Do stíhačky tak má Soukalová skvělou pozici.

Také Vítková zastřílela závod bezchybně, běžecky ale byla trochu slabší a dojela do cíle na desátém míste, o jednu příčku ji pak posunula její kolegyně Soukalová. Na body se dostala také devětatřicátá Jitka Landová. Lea Johanidesová (64.) a Eva Puskarčíková (70.) se do stíhačky nekvalifikovaly.

Rybář: Ondrovi chyběl kousíček

Ostatním Čechům se nedařilo, Soukup, Krčmář, Kristejn a Jánov nebodovali. Vítězem se stal stejně jako ve čtvrtek Nor Johannes Thingnes Bö, který zatím v dějišti MS 2015 sestřelil všech dvacet terčů, stejně jako Moravec.

Česká jednička přišla o druhé místo velmi těsně. Rus Loginov jej porazil o 1,2 vteřiny, třetí Američan Bailey dokonce pouze o tři desetiny.

"Bohužel chyběl kousíček, ale on dvakrát za sebou ve sprintu nechyboval, což je skvělé. Naprostá spokojenost, Ondra ukázal že dokáže držet tu svou formu, kterou měl na olympiádě," uvedl v telefonickém rozhovoru pro Českou televizi šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.

"Na Ondru Soukupa jsem trochu naštvaný. Jezdí dobře, ale už poněkolikáté si vše prohospodařil na střelbě. Tři chyby na stojce, to zaslouží pouze pokárání," dodal kouč.

SP v biatlonu v Kontiolahti (Finsko):

Muži - sprint (10 km):

1. J. Bö (Nor.) 24:03,5 (0 tr. okruhů), 2. Loginov (Rus.) -18,5 (0), 3. Bailey (USA) -19,4 (0), 4. Moravec (ČR) -19,7 (0), 5. Bergman (Švéd.) -26,0 (1), 6. Svendsen (Nor.) -31,2 (1), 7. Hofer (It.) -32,9 (1), 8. Smith (Kan.) -33,6 (1), 9. Malyško (Rus.) -37,3 (1), 10. Birkeland (Nor.) -39,8 (0), ...43. Kristejn -1:50,5 (1), 47. Soukup -2:02,9 (3), 55. Jánov -2:19,3 (2), 67. Krčmář (všichni ČR) -2:54,1 (3).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 22 závodů): 1. M. Fourcade (Fr.) 744 b., 2. Svendsen 557, 3. Landertinger (Rak.) 507, 4. J. Bö 500, 5. Björndalen (Nor.) 478, 6. Malyško 469, ...11. Moravec 424, 38. Soukup 178, 44. Šlesingr 122, 76. Krupčík (oba ČR) 21, 81. Krčmář 17.