Češky musí po výprasku do osmifinále proti Kanadě

30. 9. 2014 16:55
České basketbalistky schytaly na mistrovství světa debakl od Španělek a musí do osmifinále na Kanadu.
České hráčky se proti Španělkám trápily především v útoku
České hráčky se proti Španělkám trápily především v útoku | Foto: CPA Eduard Erben

Ankara - České basketbalistky si na mistrovství světa v Turecku připsaly na závěr učinkování v základní skupině první porážku. S úřadujícími mistryněmi Evropy Španělkami prohrály 43:67.

Favoritky táhla střelkyně Lyttleová, která zaznamenala 17 bodů a 14 doskoků. Na české straně nedosáhla dvouciferného počtu bodů ani jedna hráčka, nejlepšího skóre dosáhla s osmi body Bartoňová.

Španělky tak míří přímo do čtvrtfinále, Češky budou muset zítra absolvovat osmifinálový duel s Kanadou, která podle očekávání podlehla vicemistryním Evropy z Francie 59:63 a skončila tak třetí ve skupině B.

Utkání mezi severoamerickým výběrem a Českem se odehraje ve středu od 15:15.

Nervózní úvod Češky nevyužily

Oba týmy vstoupily do utkání hodně nervózně a Španělky nezvykle často chybovaly. Češky toho využily k vedení 7:4, jenže pak se jim přestalo dařit v útoku přes dobrou španělskou obranu a v následujících deseti minutách daly jen dva body po trestných hodech Kateřiny Sedlákové.

Ani Španělky v útoku nezářily, ale pomáhaly si útočnými doskoky, když se nedařilo pokrývat především Lauru Nichollsovou. I díky tomu měly soupeřky v první čtvrtině o devět střeleckých pokusů více a šňůrou 16:2 otočily skóre ve svůj prospěch.

České střelecké trápení ukončila až nájezdem do koše Kateřina Bartoňová, ale Španělky odpověděly dalšími osmi body a odskočily až na 17 bodů. Český tým probudil až příchod druhé rozehrávačky Sedlákové, která odhodila nováčkovskou nervozitu a pomohla snížit na 11 bodů.

Naděje na zvrat brzy pominula

V úvodu druhé půle zastavila českou snahu o snížení na jednociferný rozdíl dvěma koši španělská rozehrávačka USK Praha Laia Palauová. Češky se nadále v útoku trápily, střely jim vypadávaly z obrouček, přesto se před poslední čtvrtinou povedlo udržet rozdíl skóre na 14 bodech.

Pak však přišly brejky Španělek, odskočení na více než 20 bodů a o vítězi bylo sedm minut před koncem definitivně rozhodnuto. Španělky si tak připsaly 31. výhru z posledních 32 zápasů, naposledy prohrály v roce 2013 v přípravě s Francií.

Drama Kanady s Francií

Před zápasem Kanady s Francií se objevovaly spekulace, zda tým z Evropy utkání raději neprohraje, aby se ve čtvrtfinále vyhnula favorizovaným obhájkyním titulu z USA. Mátožný výkon v první půli dlouho naznačoval, že by nemuselo jít jen o spekulace, a v polovině zápasu vedla Kanada o bod. Jenže pak přišla francouzská šňůra 11:0 a zdálo se být rozhodnuto.

Kanada se však nevzdala a pět minut před koncem trojkou srovnala na 53:53. Pak však zbytečně ztratila míč, Francii nabídla snadný koš a favoritky už dovedly zápas k očekávané výhře, která vyvrátila spekulace.

V případě postupu na Australanky

Přímý postup do čtvrtfinále vybojovaly bez jediné porážky vedle domácího Turecka, obhájkyň titulu Američanek a mistryň Evropy Španělek také Australanky. Ty v souboji o první místo ve skupině C zcela jasně přehrály Bělorusko 87:45. Budou tak případným čtvrtfinálovým soupeřem českých basketbalistek, pokud ty z osmifinále postoupí do play off v Istanbulu.

Australanky, kterým chybějí dvě zraněné opory Lauren Jacksonová a Liz Cambageová, zatím prochází turnajem velmi hladce. Kubu porazily o 33 bodů, stejným rozdílem zdolaly i Koreu a Bělorusko přehrály dokonce o 42 bodů. Bělorusko se však muselo vyrovnat s absencí zraněné rozehrávačky Aliaksandry Tarasavové. Tři Australanky Penny Taylorová, Rachel Jerryová a Belinda Snellová mají zatím v průměru dvouciferný počet bodů na zápas.

Šampionát naopak končí pro Angolu, Mosambik, Koreu a Japonsko. To v dnešním přímém souboji o postup z "české" skupiny A prohrálo s Brazílií 56:79. Japonky sice v průběhu zápasu snížily ztrátu z 20 na pouhé čtyři body, ale následovala brazilská šňůra 14:0, kterou dirigovala Patricia Teixeiraová. Ta nakonec zápas zakončila s 27 body, což je zatím nejlepší výkon turnaje.

Utkání skupiny A mistrovství světa basketbalistek:

Skupina A (Ankara):

Španělsko - ČR 67:43 (14:9, 34:21, 48:34)
Nejvíce bodů: Lyttleová 17, Cruzová 12, Torrensová 9 - Bartoňová 8, Hanušová 7, Vítečková a Sedláková po 5. Rozhodčí: Chiari (it.), Jurasová (Srb.), Wang Ce-po (Čína). Fauly: 19:19. Trestné hody: 8/5 - 16/11. Doskoky: 49:39. Trojky: 4:2.

Brazílie - Japonsko 79:56 (41:31)