reklama

Kolik stojí MS? V Česku osm milionů eur, v Alpách 200

Organizátoři biatlonového MS věří, že únorový šampionát nebude ztrátový. Šéf soutěží Vlastimil Jakeš ukazuje prezidentovi ČR Václavu Klausovi program šampionátu Organizátoři biatlonového MS věří, že únorový šampionát nebude ztrátový. Šéf soutěží Vlastimil Jakeš ukazuje prezidentovi ČR Václavu Klausovi program šampionátu Foto: CPA - Eduard Erben
Rozpočet na šampionát biatlonistů činí osm milionů euro. Schladming má rozpočet kolem 200 milionů eur.

Praha - Jako chudý příbuzný si může připadat únorové mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě (7.-17.) oproti šampionátu ve sjezdovém lyžování v rakouském Schladmingu, který se koná v prakticky stejném termínu (4.-17. února).

"Výstavba stadionu nás stála 270 milionů korun a rozpočet na šampionát činí osm milionů euro (přibližně 200 milionů korun). Schladming má rozpočet kolem 200 milionů eur (kolem 5 miliard korun)," řekl na společné tiskové konferenci obou šampionátů v Praze předseda organizačního výboru biatlonového MS Jiří Hamza.

"My si ale nestěžujeme, chceme to dobře udělat v tuzemských podmínkách a hlavně nechceme dopadnout jako šampionát klasiků v Liberci," připomněl Hamza MS v klasickém lyžování v roce 2009, které skončilo ztrátou téměř 200 milionů korun.

"Přenosy by neměly jít proti sobě"

"Naším prvotním cílem bylo neprodělat, což se povede. Ta nedůvěra kvůli šampionátu v Liberci byla velká a určitě s tím budeme konfrontovaní do té doby, než to na konci sečteme," dodal.

I když se oba šampionáty termínově překrývají, zástupci obou akcí se shodli na tom, že byl program všech závodů sladěn tak, aby televizní diváci mohli vidět všechny závody jak z mistrovství ve Schladmingu, tak v Novém Městě.

"Naším společným zájmem je, aby se závody z obou šampionátů nepřekrývaly. Sezona je krátká a nabitá, ale podařilo se nám to tam vměstnat," uvedl viceprezident Mezinárodní biatlonové unie Klaus Leistner.

"Programy se koordinují na mezinárodní úrovni, aby se vyhovělo potřebám fanoušků. Přenosy by neměly jít proti sobě," doplnil jej Hamza, který dodal, že v současné chvíli je na biatlonový šampionát prodáno či zarezervováno 80 tisíc vstupenek.

Ve Schladmingu bude i Schwarzenegger

Prezident Rakouského lyžařského svazu Peter Schröcksnadel, jehož ve středu před tiskovou konferencí přijal prezident České republiky Václav Klaus, přiznal, že "domácí" MS ve Schladmingu by mělo být tím nejlepším v historii šampionátů ve sjezdovém lyžování.

"Vedle samotného rozpočtu jsme do inovování areálu a infrastruktury vložili 290 milionů eur (kolem 7,3 miliard korun). Kapacita stadionu je sice kvůli technickým opatřením snížena na třicet tisíc diváků, věříme ale, že na každý závodní den bude vyprodáno," uvedl Schröcksnadel.

"Vedle samotných závodů chceme diváky přilákat i kulturními akcemi. Naše pozvání přijali Klaus Maria Brandauer (rakouský herec a režisér), Kevin Kostner a štýrský rodák Arnold Schwarzenegger. Chceme také oplatit pozvání panu Klausovi, který už nám účast na závodech přislíbil," doplnil místopředseda Světové lyžařské federace.

Krýzl: Bude to největší závod kariéry

Na šampionát ve Schladmingu se těší i aktuálně nejlepší český sjezdař Kryštof Krýzl, který je zároveň úřadujícím mistrem Rakouska ve slalomu.

"Na slalom tam se těším ze všeho nejvíc, vím, že loni při finále Světového poháru tam bylo padesát tisíc lidí. I když jich tam teď bude míň, atmosféra bude i tak vynikající, pro mě to bude určitě největší závod kariéry," uvedl Krýzl.

"Pamatuju si, že když jsem ten kopec zkusil sjet na nenabroušených lyžích, vůbec se to nedalo, jak je ledovatý," doplnil jej někdější československý reprezentant Miloslav Sochor.

reklama